Co należy wziąć pod uwagę wybierając oświetlenie do swojego domu?

Nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo istotną rolę posiada oświetlenie. Jego typ musi zostać dobrany do rodzaju wnętrza oraz do wykorzystania. W inny sposób oświetlona będzie sala szkolna, a w inny sposób wnętrze filharmonii. Pomieszczenie może być oświetlone ogólnie lub miejscowo. Pierwszy z nich wyróżnia się tym, że wykorzystane jest jedno źródło światła, służące do oświetlenia całego pomieszczenia. Drugi natomiast wykorzystywany jest w celu oświetlenia pojedynczego konkretnego punktu. Te dwa sposoby można także ze sobą łączyć. Właściwy typ i natężenie światła to sprawy, które mają bardzo wielkie znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Chodzi w największym stopniu o oczy. Źródła światła mogą także posiadać funkcję tylko ozdobną. Przykładem mogą być lampy lawowe, które aktualnie znów wracają do mody. Wykorzystywana w nich kolorowa parafina tworzy ciekawe wzory pod wpływem źródła światła.

Światło a ludzki wzrok

Apdmarket.pl - lampy
Na podstawie: Apdmarket.pl
Dłuższe przebywanie w danym pomieszczeniu wymaga wykorzystania odpowiedniego źródła światła. Przy niewłaściwym bowiem wzrok przedwcześnie się męczy. Może to również powodować takie objawy jak bóle głowy. Ponadto od typu światła uzależnione jest to, w jaki sposób postrzega się konkretny obiekt. Ma to szczególne znaczenie w przypadku części zawodów. Chirurdzy muszą posiadać bardzo dobre lampy na sali operacyjnej, w innymwypadku ryzyko popełnienia błędu znacznie zwiększa się. Analogicznie rzecz ma się z profesją zegarmistrza, który w swojej pracy operuje niezwykle małymi częściami, a każdy szczegół jest bardzo istotny. Również czynności codzienne powinno się wykonywać przy właściwym oświetleniu. Czytanie przy zbyt słabym oświetleniu także grozi niebezpiecznymi schorzeniami oczu.

Rodzaje źródeł światła


W zależności od wykorzystania, lampy występują w wielu rozmaitych rodzajach. W Polsce w większości mieszkań jako źródło światła nadal używane są żarówki, w których źródłem światła są druciki wolframowe. Innym typem jest lampa halogenowa, w której dodatkowo wykorzystywany jest gaz. Coraz bardziej popularne są także tak zwane świetlówki (Apdmarket.pl). Ich niezaprzeczalną zaletą w porównaniu do żarówek jest mniejszy koszt użytkowania, biorąc pod uwagę dłuższy czas. Często takżespotyka się lampy jarzeniowe. Najczęściej wykorzystywane są w miejscach użytku publicznego, do których należą na przykład pomieszczenia szkolne.
13-03-06 09:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.