Oryginalne oświetlenie do domu

Producenci licznych towarów przyzwyczaili nas do tego, że moda się zmienia i od czasu do czasu powinniśmy wymienić nasze ubrania, buty czy czapki. Z drugiej strony postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany większości naszego sprzętu elektronicznego nawet co trzy-cztery lata. w podobny sposób przychodzą i odchodzą różne trendy w dekoracji pokoi, choć częstość tych zmian nie jest może aż tak zauważalna, jak w przypadku ubrań czy okularów. A co w takim razie z postępem technicznym? Czy to oznacza, że posiadane przez nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać tak samo regularnie jak radio? Jak trafnie dobrać lampy do mieszkania?
Podstawowe wytyczne wyboru oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń

Niezależnie od tego, czy zamierzamy kupić lampy wiszące (Apdmarket.pl) do sypialni, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy nowoczesne do kuchni trzeba pamiętać, że oświetlenie ma zapewnić zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pokoju, jak i nadać mu pasujący nastrój.
żyrandol
Opracowanie: Kes Lighting
Na podstawie: http://www.flickr.com
Implikuje to między innymi, że spektakularne rozłożyste lampy kryształowe lub żyrandole w pokoju dziennym prawdopodobnie trzeba będzie uzupełnić o lampki punktowe sufitowe bądź kinkiety, aby wygodnie rozjaśnić także rogi pomieszczenia i pozwolić na łatwe dla oczu czytanie, nie zapominając o bardziej szczegółowych pracach (robótki ręczne, składanie klocków lego, naprawa małych przedmiotów etc.), gdy potrzebujemy bardzo mocnego światła. Z drugiej strony, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, dobrze, by w jego wykończeniu uwzględniono nastrojowe lampki nocne, chociaż ze względów praktycznych (porządkowanie, zgubiony zegarek) lampy sufitowe z odpowiednio mocną żarówką będą także potrzebne. Kolejną ważną sprawą jest energooszczędność wybranego przez nas rozwiązania, a zatem lampy podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą umożliwiać wkręcenie żarówek o niskiej energochłonności, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne kompletnie znikną z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że lepiej kupować lampy sufitowe, kinkiety i inne w określonym, zgodnym z naszym gustem stylu. Jeśli zawsze chcieliśmy mieć wnętrze w stylu Romanowów, lampy zdobione będą w nim wyglądały idealnie. Za to w minimalistycznym wystroju lepiej jednak sprawdzą się lampy nowoczesne, chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Sprawdź też

Jak wybrać oświetlenie?

Producenci wielu produktów przyzwyczaili nas do tego, że moda się zmienia i raz na jakiś czas należy wymienić naszą odzież, obuwie czy szaliki. Poza tym postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. w podobny sposób przychodzą i odchodzą pewne trendy w wykańczaniu wnętrz, choć częstość tych zmian nie jest może równie zauważalna, jak w przypadku odzieży czy okularów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do postępu technicznego? Czy to oznacza, że znajdujące się u nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać tak samo często jak elektronikę? Jak właściwie dobrać oświetlenie do mieszkania?


Czy kupując lampy do mieszkania powinniśmy zatem iść za modą?

Odpowiedź na tak zadane pytanie jest raczej trudna, choć posiadany budżet powinien pomóc w jej znalezieniu. Gdy finanse to nie problem, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i zdecydowane się na na najmodniejsze kolory, również, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni czy oprawy oświetleniowe do pozostałych pokoi w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku zdominowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład pomarańczu i niebieskiego, co przekładało się też na lampy sufitowe, żyrandole i lampy stojące, a konkretnie ich abażury.
lampa kryształowa
Opracowanie: Lynn Ceteras Huerta
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na początku nowego dziesięciolecia dominuje odwrót od jaskrawych kolorów, więc na wystawy sklepowe powrócą zapewne lampy stworzone z białych kryształów oraz lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Dobrze pomimo tego przemyśleć możliwość zastosowania ciepłych kolorów, jak miodowy brąz, karmelowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy podłogowe czy żyrandole w takich barwach mogą być ciekawym i modnym akcentem kolorystycznym do wnętrza urządzonego w barwach chłodnych, jak błękit lub stal. Niemniej uleganie trendom wnętrzarskim musi być w równym stopniu co od zasobności naszego portfela warunkowane możliwościami naszego mieszkania. W pomieszczeniu z niskim sufitem niejednokrotnie lepsze są lampy sufitowe, ze względu na to, że np. żyrandole mogą przeszkadzać w poruszaniu się po pokoju, warto również zdecydować się na oświetlenie pozwalające na zmianę kierunku padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Pokój w kształcie litery „L” jest idealny na przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części głównej i plafon w drugiej części umieszczona na przykład nad kanapą. Dobrze postawione lampy kryształowe tym bardziej w połączeniu z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło słoneczne i rozpraszać je po reszcie pomieszczenia, rozjaśniając promieniami nawet bardzo ciemne kąty, stanowiąc dodatkową opcję dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania energii elektrycznej.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.