Lampy do pomieszczeń – może w technologii LED?

Kupując ważny element w domu i ogródku, jakim jest oświetlenie, warto zastanowić się nad zakupem lamp świecących na diodach led. To technika z lat sześćdziesiątych, lecz do ogólnego użytku weszła pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W tym przyjemnym tekście przekonam was, iż ta naprawdę użyteczna technologia powinna na stałe znaleźć się w waszym domu.

Lampa
Opracowanie: Swadilfari
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nieważne, czy interesują nas lampy sufitowe, lampy wiszące, lampy ogrodowe (zobacz tu) i łazienkowe, diody led mają wiele mocnych stron. Po pierwsze, charakteryzuje je mały pobór prądu, który zwraca wyższy ich koszt od standardowych żarówek. Jest tak, bo odznaczają się niedużym napięciem niezbędnym do ich działania, wysokim współczynnikiem sprawności i małymi stratami prądu . Secundo, zachęcić do zakupu mogą niewielkie wymiary. No i po trzecie, lampy LED (http://www.asperatus.pl/) robią naprawdę dużo światła. Nie powinno się zwracać uwagi na sporą cenę, albowiem nowoczesna technologia jest bez dwóch zdań warta każdych pieniędzy, a na dodatek wydatek zwróci się całkiem szybko. Zobaczymy to na własne oczy dostając kolejne rachunki z elektrowni.

Interesujący jest fakt, że diody led to nie jedynie lampy. Kilka lat temu na wystawach w sklepach ze sprzętem komputerowym pojawiły się wyświetlacze wykorzystujące tę technikę. Analogicznie jak w przypadku oświetlenia domowego, tu również diody oferują spore oszczędności w poborze energii. Na dokładkę jakość monitorów LED okazuje się większa niż zwykłych LCD. Dają one często wyższą jasność i szersze spektrum barw. Nie tak dawno tego rodzaju panele kosztowały sporo więcej w porównaniu do swych mniej nowoczesnych odpowiedników, teraz ta tendencja się zmienia. Niezły sprzęt można dostać już od pięciuset złotych, w zasadzie w każdym sklepie komputerowym.


Sprawdź też

Światła led - oryginalna technologia

Światła LED
Opracowanie: Yasna Communications
Na podstawie: Yasna Communications
Światło i źródło światła led nazywa się zjawiskiem elektroluminescencji, czyli zdolności wydzielania efektów świetlnych w momencie gdy płynie przez nie prąd. Jego powstanie zawdzięcza się przyłożeniu specjalnej diody oraz napięcia i w połączeniu z prądem elektrycznym.Ta nowoczesna technologia nie będzie się bez użycia nowoczesnej elektroniki.
12-07-11 13:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.