Jak oświetlić pokój dzienny

Gra światłem systematyzuje kompozycję wnętrza i ostatecznie decyduje o jego stylizacji. Dobrze rozlokowane lampy sprawią, że będziemy czuć się dobrze w swoim domu. Nie są w stanie przytłoczyć pokoju, ale je podkreślić. W jaki sposób dopasować oświetlenie?

Każdy pokój wymaga innego gatunku światła. Lampy podłogowe, kinkiety albo lampy sufitowe – to powszechny problem, związany z aspektem aranżacji wnętrz. Na początek trzeba podjąć decyzję o rodzaju oświetlenia.

Tanio i energooszczędnie

W ciągu ostatnich 10 lat systemy oświetlenia zupełnie się zmieniły, ale nie wszyscy jeszcze zrezygnowali z tradycyjnych żarówek. Dzisiejsze żarówki energooszczędne ułatwiają redukcję zużycia aż do 80% energii. W dodatku coraz bardziej popularne okazuje się oświetlenie LED, które jeszcze przed chwilą nie było tak łatwo dostępne dla wszystkich. Klasyczne lampy funkcjonują więc teraz za sprawą najnowszej techniki.

Przytulna sypialnia


Sypialnia to miejsce relaksu, zatem oświetlenie powinno mu sprzyjać. Oświetlenie nie powinno być za silne i warto pomyśleć o zdecydowaniu się na sufitowe oświetlenie. Kryształowe lampy dopełnią delikatne wnętrza w stylu retro. w przypadku gdy to bezapelacyjnie metalowe, ozdobne łóżko i żyrandol będą najbardziej charakterystycznymi akcentami pokoju sypialnego, będziemy w stanie uniknąć efektu kiczu. Z kolei nocne lampki tuż obok łóżka wydają się idealnym pomysłem dla miłośników ciekawej lektury tuż przed snem.

Galeriaoswietlenia.pl - oświetlenie nowoczesne
Na podstawie: Galeriaoswietlenia.pl
Jeśli w pokoju sypialnym jest też stanowisko pracy, potrzebne okażą się lampy biurkowe. Punktowe oświetlenie małego biurka to najdogodniejszy pomysł , aby ułatwić sobie pracę.

Kuchnia i salon

W przypadku gdy sprawa rozbija się o kuchnię, należy zastanowić się nad punktowym oświetleniem. Pojedyncza lampka na suficie nie jest wystarczająco wygodna, ponieważ nie jest w stanie oświetlić blatów mieszczących się pod innymi elementami wystroju.
Nowoczesne żarówki halogenowe sufitowe lub podszafkowe tworzą klimat, ale przy okazji pozwalają na swobodne przyrządzanie posiłków.

Salon można oświetlić paroma ładnymi kinkietami. Nie powinno w żadnym wypadku nie być gustownej lampy tuż przy kanapie. Ostatecznie to pokój specjalnie zaprojektowany do podejmowania przyjaciół, zatem światło nie powinno być za mocne. Jeśli salon bywa równolegle jadalnią, warto obrócić światło w stronę stołu.
Opracowanie: B.S.
12-10-18 09:45
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.