Krzewy
Cięcie konaru
Opracowanie: e-ogrody.com

Cięcie drzew - podstawy

Co roku wielu ogrodników przeprowadza cięcie róż i innych krzewów ozdobnych z liści, czy kwiatów. Wielu zapomina jednak o cięciu drzew. Wielu nie uważa tego nawet za konieczne. Zakupione w szkółkach pięknie ukształtowane drzewko potrafi jednak odpowiednio nie formowane przybrać brzydki i nieestetyczny kształt.
Formowanie i cięcie w pierwszych latach jest, więc podstawą uzyskania ładnego i pięknie utrzymanego drzewa.
Ochrona bylin przed zimą
Opracowanie: Linda N.
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/22748341@N00/2037791036/sizes/l/

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
Lantana pospolita
Opracowanie: Marce
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/merceblanco/232850720/

Lantana pospolita

Lantana to kilkuletni, zawsze zielony krzew z rodziny werbenowatych, dorastający do 3 metrów wysokości. Lantana to gatunek trujący dla ludzi i zwierząt, wszystkie części rośliny zawierają toksyczne substancje. Pochodząca z Ameryki Środkowej, dziś hodowana jest jako roślina ozdobna. Zaadaptowana przed wielu laty, stała się z czasem uciążliwym chwastem. Wspaniale radziła sobie w wielu zakresach warunków klimatycznych i siedliskowych, obficie rozmnażała się generatywnie i wegetatywnie, łatwo regenerowała się po uszkodzeniach, i skutecznie konkurowała z rodzimymi gatunkami.
Rudbekia
Opracowanie: edshealthtips

Byliny miejsc suchych

Czy możliwe jest posiadanie przepięknego ogrodu na piaszczystej działce, czy posiadając kawałek leśnego terenu porośniętego starymi świerkami będziemy w stanie stworzyć przepiękny zakątek? Czy nieurodzajna, szybko wypłukująca dodatki użyźniające gleba może stać się podłożem pod urokliwą rabatę? Oczywiście! Odpowiednie gatunki i starannie przygotowana gleba rozwiążą wszystkie nasze obawy.
Byliny zadarniające
Opracowanie: Tanaka Juuyoh
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/tanaka_juuyoh/3448558178/

Byliny zadarniające

Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach, jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, iglakom oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia "przywróciły" jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy "rozkwit" popularności tych roślin.
Winorośl
Opracowanie: pizzodisevo
Na podstawie: http://www.flickr.com

Uprawa winorośli

Obwieszone pięknymi gronami winorośle, to przedmiot westchnień niejednego ogrodnika. Ten silnie pnący się krzew, o bardzo cenionych owocach, nie jest tak trudny w uprawie jak się jednak przypuszcza. Główną zasadą uprawy jest zachowanie równowagi między możliwościami odżywczymi części podziemnej i nadziemnej oraz zachowanie optymalnych warunków wykształcania i dojrzewania owoców, którym potrzebne jest słońce.
Winorośl
Opracowanie: pizzodisevo
Na podstawie: http://www.flickr.com

Ochrona winorośli

Nie zapominajmy o regularnej ochronie chemicznej winorośli przed chorobami grzybowymi. Przeciwko mączniakowi rzekomemu (Plasmopara viticola), dającemu żółte i brązowe plamy na liściach, powinniśmy stosować opryski ochronne, co 2-3 tygodnie lub po dniach deszczowych. Przeciwko mączniakowi prawdziwemu (Uncinula necator), białemu nalotowi na spodzie liści, opryski profilaktyczne po deszczach. Przeciwko szarej pleśni, zasychaniu liści i gron, oprysk powinniśmy wykonywać przed i po kwitnieniu.
Owoce porzeczki
Opracowanie: TheGiantVermin

Porzeczki - subtelne różnice

Krzewy porzeczek mają małe wymagania zarówno glebowe, jak i klimatyczne. Doskonale będą czuły się na terenie całej Polski. Wybierając dla nich stanowisko pamiętajmy o pH gleby. Porzeczka najlepiej owocuje na glebie lekko kwaśniej o odczynie 6,2-6,7, wilgotnej, próchnicznej.
Owoce porzeczki
Opracowanie: TheGiantVermin

Porzeczka

Najlepszym terminem sadzenia porzeczek to późna jesień. Krzewy te najlepiej rosną na próchnicznej, średnio ciężkiej, piaszczystej i gliniastej glebie o wystarczającej wilgotności.
Porzeczki nie są zbyt wymagające, jednak warto wcześniej zasilić glebę dużą ilością kompostu. Choć krzewy mają płytki system korzeniowy, to przed ich sadzeniem należy glebę przekopać na dość dużą głębokość...
Tayberry
Opracowanie: Jean-Luc Toilet
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/jeanluctoilet/2555288209/

Urodziwa szkocka krzyżówka

Tayberry to niezwykła, wieloletnia krzyżówka jeżyny i maliny wyhodowana w Szkockim Instytucie Produkcji Roślinnej w Dundee. Jej duże, cylindryczne, ciemno bordowe, długości do około 4-6 centymetrów owoce, mogą poszczycić się wyśmienitym słodkim, smakiem. Te deserowe, odznaczające się przyjemnym aromatem owoce, doskonałe będą również na przetwory.
1 2 3 4 5 6 7 8
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.