Uprawa winorośli

Winorośl
Opracowanie: pizzodisevo
Na podstawie: http://www.flickr.com
Obwieszone pięknymi gronami winorośle, to przedmiot westchnień niejednego ogrodnika. Ten silnie pnący się krzew, o bardzo cenionych owocach, nie jest tak trudny w uprawie jak się jednak przypuszcza. Główną zasadą uprawy jest zachowanie równowagi między możliwościami odżywczymi części podziemnej i nadziemnej oraz zachowanie optymalnych warunków wykształcania i dojrzewania owoców, którym potrzebne jest słońce. Wszak winogrona to dzieci ziemi i słońca.

Stanowisko

Wybierając stanowisko winniśmy pamiętać, iż jest ono jednym z najważniejszych elementów przy uprawie winorośli. Najlepiej uprawiać je w nasłonecznionym i przewiewnym miejscu o południowej wystawie. Najkorzystniejsze będą pola lekko nachylone w kierunku południowym, południowo-zachodnim lub zachodnim. Dzięki bardziej prostopadłemu padaniu promieni słonecznych, są one najcieplejsze. Już przy 20 stopniowym nachyleniu suma aktywnych temperatur (SAT) na takim stoku jest większa o ok. 1000C, niż na terenie płaskim. Zimą na terenach wzniesionych mrozy są mniejsze, rzadziej też występują wiosenne przymrozki. Stosując tarasy, bądź inne sztuczne zapory, możliwe jest zakładanie winnic na stokach o nachyleniu nawet 45 stopni. Należy jednak zaznaczyć, iż duże nachylenie stoków praktycznie uniemożliwia mechanizację. Plantacje powinny być osłonięte pasem drzew od północy i wschodu, wiejące zimą silne wiatry przyczyniają się, bowiem do przemarzania krzewów. Dna dolin są zdecydowanie niewskazane. Wszystkie odmiany można także uprawiać pod osłonami. Na południu i zachodzie Polski udają się odmiany wczesne, średniowczesne oraz późne. Na północy kraju doradzamy sadzenie odmian wczesnych. Na niewielką skalę krzewy winorośli można uprawiać praktycznie na terenie całego kraju, sadząc je w przydomowym ogrodzie pamiętajmy jednak idealnym stanowisku przy ścianie budynku czy też murze.

Gleba
Winorośl nie należy do roślin bardzo wymagających, zadowoli się dowolną glebą, są jednak pewne prawidłowości. Na glebach żyznych, wilgotnych przyrost masy zielonej jest bardzo duży, owoce większe, plon obfitszy, powoduje to jednak późniejsze wchodzenie w stan spoczynku zimowego. Na glebach słabych i suchych przyrost masy jest słaby, owoce małe, mniej liczne, często jednak słodsze, a krzewy są lepiej przygotowane do zimowania i rzadziej przemarzają. Optymalna więc będą gleby żyzne, głębokie i gliniaste, lekko wilgotne z możliwością nawadniania w okresie od maja do połowy sierpnia, z rzeką lub stawem w pobliżu.

Więcej na temat winorośli możesz znaleźć tutaj:
Zakładamy plantację winorośli
Opłacalność uprawy winorośli w Polsce
Ochrona winorośli
Winogrona na tarasie
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: e-ogrody.com
09-06-10 10:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.