Niezbędne ogrzewanie - nadzwyczaj istotna rzecz w naszej strefie klimatycznej

W naszej strefie klimatycznej w zimie konieczne jest ogrzewanie domów. Można to zrobić wieloma sposobami, najczęściej wykorzystywane są różne piece, w jakich można spalać olej lub węgiel, ale coraz większą popularnością cieszy się także ogrzewanie na gaz propan butan. Instalacje takie są popularne w sytuacjach, kiedy nie będzie możliwości przyłączenia do instalacji gazowej, a ktoś zdecyduje się na właśnie taką formę instalacji.


instalacja
Opracowanie: Armacell
Na podstawie: Armacell
Głównym elementem przy instalacji tego typu jest gazowy zbiornik. Ponieważ gaz to paliwo niebezpieczne oraz łatwopalne, to muszą zostać zachowane bardzo rygorystyczne przepisy i normy. W szczególności że zbiorniki gazowe przydomowe posiadają dużą objętość, niekiedy i kilka tysięcy litrów, bo zbyt małe by były po prostu nieopłacalne w użytkowaniu. Dzisiaj stosuje się dwa rozwiązania, zbiorniki mogą być albo podziemne, albo instalowane na powierzchni, ale w obu tych przypadkach muszą się znajdować w jakiejś odległości od budynku. Praktycznie wszystkie szczegółowe odległości oraz wymiary regulują przepisy, których przestrzeganie jest konieczne, aby korzystanie z instalacji było legalne, a przede wszystkim bezpieczne.

Niezwykle ważną decyzją, jaką należy podjąć podczas projektowania takiej instalacji, jest sposób finansowania gazowego zbiornika. Zbiornik można kupić, lecz całkowite koszty związane z tym są dość wysokie. Do ceny samej instalacji należy dołożyć projekt, montaż i odebranie techniczne instalacji, co daje prawie tyle samo, co cena samego zbiornika. Muszą dojść do tego koszty cyklicznych serwisów i przeglądów, co na koniec będzie stanowić pokaźną kwotę. Dzierżawa jest na pierwszy rzut oka tańszym rozwiązaniem, gdyż w każdym miesiącu trzeba zapłacić daną kwotę, a wszystkimi przeglądami zajmuje się dzierżawiący. Jednak wadą, i to w niektórych przypadkach poważną, jest fakt, że dzierżawiąc należy zdecydować się na wyłączność na dostarczanie gazu. A tu najczęściej ceny są znacznie wyższe niż na wolnym rynku, tak więc przed ostatecznym wyborem bezwzględnie należy dobrze wszystko przeanalizować i wybrać korzystniejsze rozwiązanie.
14-10-16 12:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.