Projektowanie instalacji elektrycznych - co powinno się wziąć pod uwagę?

Zabierając się za budowę domu już na etapie planowania warto przemyśleć wszystko dokładnie. Kiedy są gołe podłogi i ściany, bez żadnych wylewek oraz tynków to montaż kolejnych rurek czy przewodów nie powinno stanowić żadnego problemu. Za to kiedy trzeba będzie to wszystko zrobić w mieszkaniu, gdzie już się mieszka, to czasami mogą być z tym duże problemy.
A na pewno praktycznie każda taka zmiana będzie kosztowna i kłopotliwa. W związku z tym podczas wykonywania projektu warto dobrze się zastanowić, co dokładnie będzie potrzebne. Dotyczy to zwłaszcza wszelkich spraw elektrycznych w domu. Instalacje elektryczne (Kraków) instaluje się przed tynkami, z tego też powodu wtedy bez żadnych kłopotów można zaprojektować połączenia internetowe w pomieszczeniach, wystarczającą liczbę wyłączników i gniazdek, ale również układ czujników do domowego alarmu.
system alarmowy
Opracowanie: Faruk Ateş
Na podstawie: http://www.flickr.com
Powinno się przy każdej z tych rzeczy skonsultować się z fachowcami, którzy mogą doradzić lub wręcz zajmą się projektem. Niektórzy ludzie są zdania, że sami dadzą sobie radę ze wszystkim, lecz aby działało wszystko jak należy, to trzeba jednak trochę wiedzy posiadać.

Kiedy projekt na papierze będzie gotowy, wszystko przemyślane i zaprojektowane to zostanie znalezienie odpowiednich osób, które zajmą się wykonaniem. Solidni elektrycy mają zajęte terminy na kilka tygodni do przodu i należy o tym pamiętać przy ustalaniu harmonogramu dalszych prac. Zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław jest to odczuwalne, a dodatkowo ceny za usługi są dużo większe. Czasami można rozważyć zatrudnienie kogoś dalej mieszkającej, nawet z dojazdami okazać się może, że zapłaci się w sumie mniej.


Sprawdź też

Niezbędne ogrzewanie - nadzwyczaj istotna rzecz w naszej strefie klimatycznej

Opracowanie: TECE
W naszym klimacie zimą konieczne jest ogrzewanie domów. Można to zrobić wieloma sposobami, najbardziej popularne są różne piece, w których spala się węgiel czy olej, ale coraz większą popularnością cieszy się także grzanie na gaz propan butan. Tego typu instalacje są popularne w przypadkach, kiedy nie będzie szansy na podłączenie do gazowej instalacji, a ktoś będzie się decydował na taką właśnie formę ogrzewania.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.