Byliny
Piwonia
Opracowanie: lobia

Piwonie

Piwonia to jedyny rodzaj należący do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae (D.C.) Rudolpfi). Wśród około 40 gatunków z rodzaju piwonia znajdziemy najpiękniejsze byliny ogrodowe, ale i niewysokie krzewy dorastające do 3 metrów wysokości. To wartościowe byliny także z uwagi na duże kępy zielonych liści, wiosną często zabarwionych na czerwono, ciemniejących jesienią.
Powojnik
Opracowanie: adulau

Urokliwy powojnik "Jan Paweł II"

Powojniki to idealne rośliny do obsadzania opisywanych już na stronach naszego tygodnika pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy...
Kwiat magnolii gwieździstej
Opracowanie: KENPEI

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta Magnolia stellata to przedstawicielka jednej z najpiękniejszych rodzin roślin ozdobnych. Wiosenną ozdobą krzewu są podobne do tulipanów kwiaty, jesienią z kolei przebarwiające się na brązowo liście. W Polsce spotkać możemy ją w ogrodach zachodniej części kraju. Wrocławskie, stare krzewy rozkwitające wiosną na Biskupinie to niezapomniany widok. W stanie naturalnym spotkać możemy ją jedynie w Japonii.
Rozchodnik kaukaski Purpurteppich
Opracowanie: Stan Shebs

Rozchodnik kaukaski Voodoo

Rozchodnik kaukaski 'Voodoo' to bylina należąca do rodziny gruboszowatych Crassulaceae, pochodząca z południowo-zachodniej Azji, z Kaukazu, stąd nazwa - Sedum spurium 'Voodoo'. Sprowadzony został do Europy w XIX wieku. Dziś rzadko, ale spotkać go można na niżu Polski, gdzie występuje jako „uciekinier" z upraw. Nie stanowi jednak na szczęście zagrożenia dla naszych rodzimych gatunków.
Sasanka zwyczajna Papageno
Opracowanie: cliff1066

Sasanka - symbol wiosny

Pojawiające się na łąkach sasanki, to oznaka wiosny. I choć gatunki wysokogórskie rozkwitną dopiero w lipcu, już dziś pomyślmy o przeniesieniu wiosennych odmian do naszych ogrodów.
Te niezwykle charakterystyczne, wiosenne byliny o pięknych dzwonkowatych, fioletowych, białych, czerwonych czy purpurowych kwiatach rozkwitają od końca marca do maja w zależności od ich odmiany i wiosennej pogody.
Sad w kwietniu
Opracowanie: swimboy1

Prace w kwietniu

Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki, zwiastuny obecności wiosny zdążyły już z pewnością przekwitnąć, teraz kolej na tulipany i masę pracy.
Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skracamy do około 30-60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.
Lato w naszym ogrodzie
Opracowanie: ssedro
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/ssedro/2910938424/

Lato w ogrodzie

Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.
Jesień w ogrodzie
Opracowanie: kazandrew

Rok w ogrodzie - listopad

Przed nami zimowe mroźne miesiące. Dziś opiszemy dla Państwa prace, jakie mamy do wykonania w ogrodzie właśnie teraz.
Przede wszystkim powinniśmy zamknąć dopływ wody do kranu w ogrodzie. W okresie mrozów woda mogłaby, bowiem rozsadzić instalację wodną.
Powinniśmy również opróżnić z wszelkich preparatów beczki, oczyścić narzędzia ogrodnicze, naoliwić je i schować na czas zimy.
Ogród w lipcu
Opracowanie: ricoeurian
Na podstawie: www.flickr.com

Rok w ogrodzie - lipiec

Lato daje nam popalić... nie zapominajmy więc o podlewaniu naszych roślin. Właśnie teraz, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. Kwiaty doniczkowe bardzo często, nawet dwa razy dziennie. Warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu i dosypaniu go do ziemi doniczkowej.
Bez
Opracowanie: RichardBH
Na podstawie: http://www.flickr.com

Rok w ogrodzie - maj

Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.
1 2 3
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.