Byliny
Siewki roślin
Opracowanie: The County Clerk
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/17548490@N00/463758285/

Rozmnażanie roślin przez podział

Dzielenie roślin jest jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych sposobów rozmnażania roślin, a także metodą ich odmładzania. Najlepszym momentem do wykonywania tego typu zabiegów jest okres, kiedy kwitną, czyli sezon wiosenny, ponieważ wytwarzają wówczas nowe pędy oraz rozwijają system korzeniowy (włókniste i mięsiste korony, rozłogi, kłącza).
Ochrona bylin przed zimą
Opracowanie: Linda N.
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/22748341@N00/2037791036/sizes/l/

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
Funkia
Opracowanie: SleepingBear
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/sleepingbear/259327812/

Ogrody półcienia

Większość ogrodowych zakątków, które my sami uważamy za nieoświetlone, tak naprawdę nie tonie całkowicie w półmroku, lecz zacieniona jest jedynie w niewielkim stopniu. Jako półcieniste określamy takie powierzchnie, na których cień budynków lub wysokich roślin kładzie się przez mniej niż połowę dnia. Takiej definicji odpowiadają obszary leżące przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu.
Ogród pełen bylin
Opracowanie: Coy
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/coymelancon/1186225725/

Byliny otwartych przestrzeni

Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, drzewom iglastym oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia „przywróciły” jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy „rozkwit” popularności tych roślin.
Byliny zadarniające
Opracowanie: Tanaka Juuyoh
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/tanaka_juuyoh/3448558178/

Byliny zadarniające

Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach, jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, iglakom oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia "przywróciły" jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy "rozkwit" popularności tych roślin.
Mięta
Opracowanie: Jasmine&Roses
Na podstawie: http://www.flickr.com

Mięta

Mięta (Mentla) to bylina o drobnych, fioletowych kwiatach. Jej płożące się pędy mają zdolność ukorzeniania się i wydawania nowych pędów. Pędy pionowe mogą osiągać nawet do 80 centymetrów wysokości. Zimotrwała mięta odznacza się specyficznym orzeźwiającym zapachem, dzięki zawartości olejku.
Lubczyk ogrodowy
Opracowanie: foodistablog
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/foodista/3464963458/

Lubczyk ogrodowy

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) to wysoka bylina o zielonożółtych kwiatach. Nasiona lubczyku do inspekty wysiewamy w sierpniu, na miejsce stałe przesadzamy ją w kwietniu następnego roku. W pierwszym roku stworzy dużą rozetę liści o postrzępionych i lśniących blaszkach. W ciągu kolejnych lat wytworzy łodygi kwiatowe dorastające do 2 metrów wysokości.

Podagrycznik pospolity

Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria) jest szkodnikiem nietypowym zwanym także kozią stopą lub śnitką. Nietypowy, bo często lubiany, hodowany i pielęgnowany. Ale i uporczywie tępiony.
Ta bylina charakteryzująca się zapachem marchwi, posiada cienkie, sięgające nawet metra, wszędobylskie kłącza. Jej wzniesione łodygi sięgają często do wysokości ponad pół metra. Charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny kwiatostan stanowiący baldach złożony, rozkwita od maja do września.
Powojnik
Opracowanie: adulau

Choroby powojników

Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.
Iksja chińska
Opracowanie: The County Clerk

Iksja chińska

Iksja chińska (Belamcanda chinensis) to niezwykła bylina na ciepłe, słoneczne rabaty. Ozdobne są długie, wąskie, soczyście zielone liście i przede wszystkim niezwykłej urody kwiaty umieszczone na pędach wysokości do 1m. Z powodu wielobarwnych centek na kwiatach nazywana jest często kwiatem lamparcim. Kwitnie od początku lata, jesienią wytwarzając podobne do jagód nasiona. Jeżeli wysiejemy je wczesną wiosną - latem możemy cieszyć się następnymi iksjami.
1 2 3
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.