Odległa północ – bliskie człowiekowi wnętrza do egzystowania

Odległa północ ma to do siebie, iż przez zdecydowaną większość roku panuje tam mało przyjemna aura. Jest mroźno, wietrznie i śnieżnie. Kiedy już nastaje wiosna zamiast ciepła dostajemy męczące roztopy hałd śniegu, które ciągną się aż do pierwszych dni maja. Co w tym momencie zrobić?


Pokój z dużą ilością przestrzeni
Opracowanie: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Na podstawie: http://www.flickr.com
Możemy pić dużo kawy, podróżować do ciepłych krajów, możemy też uczęszczać do kina i oglądać filmy ,w których słońce aż bije z ekranu. Istnieje jednak lepszy sposób.

Odpowiedzią na te utrudnienia dotykające każdego roku daleką północ jest charakterystyczny styl, styl skandynawski (http://bellemaison.pl). Źródła jego stworzenia warto właśnie poszukać w pogodzie. Niekończące się, uciążliwe zimy, niezbyt długie dni, mało słońca, to czynniki, jakie wpływają, że tam na odległej północy życie jest dosyć ponure. Skandynawowie znaleźli jednak nieocenione rozwiązanie na depresję – domowe wnętrza, które stały się rozświetlone i bardzo pogodne.

Najistotniejsze w tym podejściu okazały się inicjatywy wnętrzarskie, które umożliwiły na prowadzeni bardziej znacznej ilości światła do domostw. Dzięki takiemu praktykom bez problemu osiągnięto odczucie znacznej przestronności, a jednocześnie czystości i schludności. Dość znamienne dla krajów skandynawskich wielkie okna w zdecydowanej ilości przypadków są odsłonięte, niekiedy przesłania je jedynie zwiewna firanka, która jest bardziej elementem ozdobnym niż praktycznym.

Pokój na poddaszu
Opracowanie: d.s.p
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wnętrze odznacza się lekkością. Wpływ na to mają meble wykonane z surowego, jasnego drewna. W użyciu są przede wszystkim naturalne materiały, takie jak len, bawełna lub drewno. Warto podkreślić, że styl skandynawski z jednej strony odznacza się surowością (zachowany jest tu pierwiastek położenia geograficznego – nie można go odrzucić w umeblowaniu), a z drugiej strony jest bardzo życzliwy.

Najbardziej znamienne, iż tego typu styl jest bardzo użytkowy i to chyba najważniejsza przyczyna, dlaczego ludzie na całym świecie decydują się na urządzenia mieszkania w ten sposób. Kolory w takich wnętrzach są raczej blade, ale czyste i naturalne, jak wrzos, róż lub niebieski. Często spotykane są w połączeniu z barwami ciemnymi, odcieniami brązu, grafitu, po czerń. Dekoracje w takim stylu to po prostu przedmioty codziennego użytku o niezwykłych, oryginalnych kształtach. Powszechna jest również typografia naniesiona na różne przedmioty.
14-09-11 12:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.