Nie bój się urządzeń grzewczych

Każdego roku sezon grzewczy zbiera tragiczne żniwo. Wystarczy niewielkie niedopatrzenie, aby doszło do wybuchu pożaru lub zaczadzenia. Powszechnie uważa się, że najczęściej przyczyną tragedii są urządzenia grzewcze, tymczasem właściwie eksploatowane i regularnie konserwowane, nie stanowią one zagrożenia dla użytkownika. Należy również pamiętać, że na nasze bezpieczeństwo wpływ ma także stan całej instalacji gazowej i przewodów kominowych, a nie tylko terma lub kocioł.

Zgodnie z zaleceniami
Junkers
Opracowanie: Bosch
Podstawą bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych jest przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących użytkowania urządzeń grzewczych opisanych w instrukcjach.

Aby urządzenie grzewcze funkcjonowało sprawnie i bezpiecznie, musi być właściwie dobrane i prawidłowo zainstalowane przez fachowców. Na wybór konkretnego typu i modelu urządzenia wpływają takie czynniki, jak miejsce instalacji, zakres użytkowania czy liczba osób w gospodarstwie domowym. Na podstawie tych informacji specjalista ustala parametry użytkowe i pomaga wybrać optymalny sprzęt. Zanim to nastąpi, należy jeszcze wykonać indywidualny bilans mocy grzewczej budynku.

Kolejny etap to odpowiednie podłączenie. Nieprawidłowo zamontowane urządzenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach, nawet życia użytkownika. Dlatego instalację i podłączenie kotła musi wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Junkers, dbając o wygodę klienta, zbudował sieć około 2 tys. autoryzowanych instalatorów. Każdy z nich ma nie tylko wszelkie niezbędne uprawnienia, lecz także przechodzi każdego roku szkolenia uzupełniające jego wiedzę i umiejętności dotyczące najnowszych osiągnięć w technice grzewczej.

Następnym krokiem po zainstalowaniu urządzenia jest jego uruchomienie. W przypadku produktów Junkersa, musi tego dokonać autoryzowany serwisant, po dokładnym sprawdzeniu i wyregulowaniu urządzenia. Jest to jednym z warunków uzyskania trzyletniej gwarancji. Podczas uruchomienia, serwisant instruuje także użytkowników, jak obsługiwać urządzenie i jak o nie dbać.

Pracujące niemal bez przerwy urządzenia grzewcze, podobnie jak samochody, wymagają regularnych przeglądów. Co roku trzeba sprawdzić i oczyścić szereg jego elementów, takich jak np. palniki, wymienniki ciepła, filtry. By ułatwić użytkownikom odpowiednią konserwację kotła, Junkers wprowadził dla urządzeń w okresie pogwarancyjnym dodatkową usługę – umowę serwisową. Użytkownik, który zdecyduje się na jej podpisanie nie musi pamiętać o koniecznych przeglądach urządzenia grzewczego - autoryzowany serwis Junkersa przejmuje nad nim pełną opiekę po upływie okresu gwarancyjnego. Obowiązek pamiętania o właściwych terminach konserwacji zostaje w ten sposób przeniesiony z użytkownika na producenta termy czy kotła. Warunkiem skorzystania z umowy serwisowej jest zakup urządzenie marki Junkers oraz powierzenie instalacji i pierwszego uruchomienia autoryzowanym firmom instalacyjnym i serwisowym. Umowę serwisową mogą zawrzeć także użytkownicy urządzeń marki Junkers nabytych w okresie sprzed wprowadzenia wspomnianej oferty.

Bezpieczne rozwiązania Junkersa

Dodatkową ochroną są rozwiązania techniczne stosowane w nowoczesnych urządzeniach grzewczych. Termy i kotły gazowe Junkersa posiadają szereg zabezpieczeń, które sprawiają, że są to urządzenia w pełni bezpieczne.

Pierwszy rodzaj rozwiązań to zabezpieczenia przeciwwypływowe (WPR – jonizacyjne lub W, WR - termoelektromagnetyczne), które eliminują ryzyko ulatniania się gazu. Odcinają one dopływ gazu do palnika, gdy płomień zgaśnie np. z powodu przerwy w dostawie gazu.

Kolejne rozwiązanie to czujnik ciągu kominowego (dla urządzeń z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin), który powoduje odcięcie dopływu gazu do palnika i unieruchomienie grzejnika w przypadku wypływu spalin do pomieszczeń mieszkalnych w przypadku słabego ciągu kominowego, jego braku lub ciągu wstecznego. Kotły gazowe Junkersa z zamkniętą komorą spalania wyposażone są natomiast w presostat, który wyłącza urządzenie przy niewłaściwym dopływie powietrza do spalania lub przy zakłóceniach w odprowadzaniu spalin.

Termoregulator wyłącza kocioł po przekroczeniu temperatury nastawionej przez użytkownika (np. 40 - 90 st. Celsjusza), termostat graniczny zabezpiecza zaś instalację przed przekroczeniem maksymalnej temperatury dopuszczalnej
(np. 95 stopni Celsjusza). Obecny w urządzeniach Junkersa ogranicznik temperatury bezpieczeństwa chroni natomiast wymiennik ciepła przed przegrzaniem i wyłącza grzejnik termy lub kocioł po przekroczeniu temperatury granicznej (np. 110 stopni Celsjusza).

Wspomnieć także należy o zaworze bezpieczeństwa, który zabezpiecza urządzenia przed przekroczeniem dopuszczalnego ciśnienia (np. 3 bar).

Nie tylko urządzenia grzewcze
Na bezpieczeństwo i właściwe funkcjonowanie instalacji gazowej wpływ mają nie tylko urządzenia grzewcze, ale także stan innych jej elementów, a więc przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Najczęstsze błędy, na jakie natrafiają specjaliści podczas obowiązkowych przeglądów to brak drożności przewodów, zaleganie sadzy, brak szczelności przewodów i łączników, nieprawidłowe podłączenia kominowe, ich nieprawidłowe wyprowadzenie ponad dachem lub brak właściwej wentylacji pomieszczeń – wywiewnej i nawiewnej. Przewody kominowe, tak jak instalacja gazowa, powinny być regularnie kontrolowane i oczyszczane.

Pamiętajmy też, że pomieszczenia mieszkalne z instalacją gazową powinny mieć zapewniony dostęp do świeżego powietrza. Należy je zatem często wietrzyć, a przy wymianie okien zwrócić uwagę na możliwość ich rozszczelnienia. Nie wolno też zaklejać lub zasłaniać otworów wentylacyjnych.
Na podstawie: Bosch
Opracowanie: www.bosch.pl
09-03-16 09:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.