Nowoczesne urządzenia grzewcze w dowolnym miejscu w Twoim domu

urządzenia kondensacyjne
Opracowanie: Junkers
Nowoczesne gazowe urządzenia kondensacyjne oraz kotły niskotemperaturowe niewiele różnią się rozmiarami od przeciętnego odbiornika TV, co umożliwia ustawienie ich niemal w dowolnym miejscu w domu. Nie trzeba już rezerwować miejsca w piwnicy. Równie dobrze takie urządzenie można zainstalować na poddaszu czy w pomieszczeniach mieszkalnych.

Montując urządzenie grzewcze w kuchni, łazience, kotłowni czy na poddaszu powinniśmy pamiętać o zasadach ogólnych oraz specyfice konkretnych miejsc instalacji. Podane informacje dotyczą urządzeń o mocy nieprzekraczającej 30 kW.

Łazienka
Dla gazowego podgrzewacza wody nie ma specjalnych wymagań dotyczących jego lokalizacji w łazience. Głównym ograniczeniem jest to, że poziomy odcinek przewodu spalinowego nie może być dłuższy niż 2 m (zgodnie z Dz.U.02.75.690 par.174 ust.7 pkt.2). Należy więc wziąć pod uwagę odległość od szybu kominowego.

Produkowane kotły dwufunkcyjne są zasilane napięciem 230 V i, jeśli są umieszczone w łazienkach, muszą być montowane zgodnie z postanowieniami normy PN-IEC 60364-7-701:1999 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych/ Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji/Pomieszczenia wyposażone w wannę i/lub basen natryskowy”. Powyższa norma wyodrębnia w tych pomieszczeniach strefy 0, 1, 2, 3 odmierzone w stosunku do wanny lub natrysku. Wszystkie kotły dwufunkcyjne marki Junkers posiadają stopień ochrony IPX4 zapewniony przez obudowę i mogą być montowane już w strefie 2. Urządzenia o stopniu ochrony IPX1, IPX2, IPX3 można montować nie bliżej niż w strefie 3. Przepisy wymagają również, aby obwód elektryczny zasilania kotła był wyposażony w wyłącznik różnicowoprądowy o znamionowym prądzie zadziałania nie większym niż 30mA.

Kuchnia

Podczas montażu urządzeń gazowych w kuchni należy wziąć pod uwagę poziom generowanej przez nie głośności (szczególnie ważne jest to w aneksach kuchennych). W takich miejscach sprawdzają się nowoczesne kotły, które są bardzo ciche (poniżej 33-36 dB).

Urządzenia grzewcze w kuchni
Opracowanie: Junkers
Gdy w pomieszczeniu zamontowana jest kuchenka gazowa i urządzenie gazowe z otwartą komorą spalania (np. podgrzewacz wody lub kocioł do ogrzewania) wówczas kubatura kuchni powinna mieć minimum 32 m3, czyli dla wysokości pomieszczenia 2,5 m daje ok. 13 m2. (przy założeniach, że kuchenka ma 5 kW mocy, a kocioł czy podgrzewacz 24 kW).

Podczas montażu gazowego urządzenia grzewczego, najczęściej dwufunkcyjnego kotła lub podgrzewacza wody, istnieje możliwość zabudowania urządzenia w szafce. Urządzeniu należy jednak zapewnić odpowiednie warunki pracy. Trzeba pamiętać, że wymaga ono stałej obsługi serwisowej polegającej między innymi na corocznej konserwacji. Większość urządzeń gazowych wymaga również regulacji przed rozpoczęciem jego eksploatacji, co zapewnia bezpieczną i oszczędną pracę. Najczęściej wymaganą przestrzenią do wykonania czynności serwisowych jest wykonanie szafki o 10 cm szerszej z każdej strony urządzenia, chociaż są i takie, dla których wystarczy 1 cm. Dla każdego konkretnego modelu należy sprawdzić wymagania producenta dotyczące pozostawienia minimalnej ilości wolnej przestrzeni, gdyż zależy to od konstrukcji konkretnego kotła. Oprócz przestrzeni serwisowej do urządzenia gazowego należy doprowadzić odpowiednią ilość powietrza do spalania. Szafka powinna być wykonana w taki sposób, aby wewnątrz był zapewniony odpowiedni przepływ powietrza. Dopuszcza się zabudowę w szafce z pozostawionym otwartym dołem i górą szafki lub wykonaniem ażurowych drzwiczek. Dla opisywanych urządzeń wolne przestrzenie powinny być wykonane w taki sposób, aby sumaryczna powierzchnia wolnego przekroju wynosiła minimum 600 cm2 w dolnej części i 600 cm2 w górnej części drzwiczek.

W przypadku zabudowy urządzeń z zamkniętą komorą spalania, które czerpią powietrze do spalania z zewnątrz, przez specjalnie do tego przeznaczony przewód, szafka także powinna posiadać takie otwory. Zapewnia ta odpowiednie wentylowanie i pozwala uniknąć gromadzenia gazu w przypadku powstania nieszczelności na połączeniu instalacji gazowej z urządzenia.

Poddasze
W ostatnim latach modne stało się adaptowanie poddasza na pomieszczenia mieszkalne. Wśród wielu wymogów, które należy spełnić w tej sytuacji, znajduje się między innymi zapewnienie ogrzewania i ciepłej wody. Najprostszym rozwiązaniem jest podłączenie się do już istniejącej instalacji w budynku. Nie jest to jednak zawsze możliwe ze względów technicznych, własnościowych lub rozliczeniowych.

Jeśli podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji istniejących już w budynku jest niemożliwe, to dostarczenie energii cieplnej należy zapewnić w inny sposób – za pomocą energii elektrycznej lub gazu ziemnego. Energia elektryczna jest dużo droższa i dlatego jeśli tylko jest taka możliwość, to do zapewnienia ogrzewania i podgrzewania wody wykorzystywany jest gaz ziemny.

Urządzenia zasilane gazem ziemnym wytwarzają ciepło w procesie spalania, gdzie zawsze produktem ubocznym są spaliny, które trzeba odprowadzić na zewnątrz przez komin. Tu może pojawić się problem, gdyż na poddaszu najczęściej nie ma wolnego szybu spalinowego. Można jednak zastosować tzw. kocioł „turbo” z zamkniętą komorą spalania. Posiada on wentylator, który wymusza przepływ spalin, które odprowadzane są na zewnątrz przez specjalne przewody powietrzno-spalinowe. Kocioł z zamkniętą komorą spalania jest wręcz idealnym rozwiązaniem do zapewnienia ciepła i podgrzewania wody w adaptowanym poddaszu.

Kotły z zamkniętą komorą spalania mają dużo zalet, między innymi:
- oferują najwyższy standard bezpieczeństwa, dzięki całkowitemu wyeliminowaniu kontaktu spalin z pomieszczeniem w którym znajduje się urządzenie;
- nie pobierają powietrza z pomieszczenia w którym są zainstalowane, mogą być zamontowane w pomieszczeniu o kubaturze zaledwie 6,5 m3;
- nie ma potrzeby wykonywania kratki nawiewnej, wyeliminowany więc zostaje nawiew powietrza (szczególnie odczuwany zimą, bardzo niekomfortowy przy zainstalowaniu standardowego kotła w łazience);
- mają z reguły wyższą sprawność, zatem zużywają mniej gazu;
- są cichsze – w porównaniu do innych urządzeń różnica wynosi około 3-4 dB.

Nowoczesna kotłownia
Jak już podkreślano, w pomieszczeniu, w którym zamontowane jest urządzenie gazowe należy zapewnić odprowadzenie spalin oraz odpowiednią wentylację nawiewno-wywiewną. W małych kotłowniach otwór nawiewny powinien być umiejscowiony tuż nad podłogą, wywiewny tuż pod sufitem, a pole przekroju każdego z nich powinno wynosić min 200 cm2. Niezwykle istotnym jest posiadanie pozytywnej opinii kominiarskiej wykonanej przez uprawniony zakład kominiarski. Kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m3 dla urządzeń kominowych i nie mniejsza niż 6,5 m3 dla urządzeń z zamkniętą komorą spalania (zgodnie z Dz.U.02.75.690 par.172). Wysokość pomieszczenia kotłowni powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m. W budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej, wzniesionych przed 15 czerwca 2002 r., dopuszcza się instalowanie gazowych kotłów grzewczych w pomieszczeniach technicznych o wysokości co najmniej 1,9 m (dotyczy kotłowni modernizowanych). Gdy używamy jako paliwa propanu technicznego lub mieszaniny B (propan-butan) kotłownia musi być umiejscowiona powyżej poziomu terenu.

Kotły opalane paliwem stałym o małej mocy należy montować w wydzielonym pomieszczeniu technicznym, w piwnicy lub na poziomie ogrzewanych pomieszczeń. Dodatkowo należy zapewnić miejsce na składowanie opału w oddzielnym pomieszczeniu w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.

Jeśli w pomieszczeniu technicznym zamontowany jest kocioł z zamkniętą komorą spalania, to możliwości zaaranżowania tego miejsca są większe. Kocioł pobiera powietrze z zewnątrz (nie jest zależny od powietrza w pomieszczeniu), więc nie trzeba wykonywać kratki nawiewnej, przez którą zimą nawiewa zimne powietrze. W takiej sytuacji wykorzystanie tego pomieszczenia może być bardzo szerokie, można zorganizować w nim np. kącik do majsterkowania, siłownię, czy inne pomieszczenie rekreacyjne. Pamiętając o tym, że nie może to być pomieszczenie przeznaczone na „stały pobyt ludzi”, czyli takie, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa nie dłużej niż 4 godziny.
Na podstawie: Bosch
Opracowanie: Bosch Sp. z o.o.
09-05-14 11:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.