Projektowanie łazienki

łazienka
Opracowanie: Sanitec KOŁO
Na podstawie: http://echopr.pl/PRASA/TWINS_marki_KOLO_3.jpg
Funkcjonalność i ergonomia - to najważniejsze aspekty którymi należy się kierować projektując łazienkę. Dla amatorów to duże wyzwanie. Własny projekt jest gwarancją dopasowania aranżacji pomieszczenia do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Wyposażenie łazienki - proste zasady doboru
Możliwości aranżacji można zawęzić określając sposób użytkowania. Jeśli mieszkańcy są zwolennikami długich kąpieli wiadomo, że o prysznicu nie będzie dyskusji. Ot, jeden element wyposażenia ustalony. Do wanny lub prysznica dobieramy umywalkę. Najczęściej armaturę i ceramikę kupujemy w komplecie.

Duża rodzina – duże kolejki
Jeśli rodzina jest duża, trudno uniknąć porannej nerwówki i długiej kolejki. Jeśli nie ma szans na wydzielenie drugiej łazienki zamontuj podwójną umywalkę (lub dwie oddzielne). W takich sytuacjach również opłaca się instalacja prysznica zamiast wanny. Poranna i wieczorna toaleta z pewnością nie rozciągnie się zanadto w czasie.

Mało miejsca w łazience...
umywalki
Opracowanie: Sanitec KOŁO
Na podstawie: http://echopr.pl/PRASA/ceramika_quattro_marki_kolo.jpg
Jeśli łazienka jest mała, wszystkie elementy, które mają się znaleźć wewnątrz trzeba ergonomicznie „poupychać”. Tak aby można było swobodnie korzystać z pomieszczenia. Warto się wówczas zastanowić, czy nie wynieść pralki do kuchni. Prawda jest taka, że przy odrobinie wyobraźni nawet z łazienki o powierzchni 4m kw. można zrobić wygodny salonik kąpielowy.

Jeśli łazienka jest współdzielona z toaletą trzeba znaleźć wygodne miejsce na ustęp. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania spłuczek zabudowanych i podwieszanych muszli pod którymi niewątpliwie łatwiej utrzymać czystość. Spłuczka wbudowana jest w stelaż, który osłania płyta gipsowo-kartonowa. Element widoczny to elegancki przycisk spłukujący.

W małej łazience o bidecie nie ma mowy. Natomiast w salonach łazienkowych to istny krzyk mody.

Jakie kafelki?
A może drewniana podłoga? To hit ostatniego sezonu. Podłoga z drewna, ściany wyłożone kafelkami - ale nie całkiem. Kafelki tworzą kompozycję, która przeplata się z drewnem (tym samym co na posadzce) lub gładką ścianą.
Aby optycznie powiększyć pomieszczenia można stosować różne sztuczki perspektywiczne, lub tafle lustra.

Meble do łazienki
W małych łazienkach trudno znaleźć na nie miejsce. Nic na siłę, szkoda przestrzeni użytkowej w pomieszczeniu o małych gabarytach. Półki na kosmetyki zawsze znajdą swoje miejsce. Natomiast ręczniki i szlafroki można schować w szafie z ubraniami, na osobnej półce, a wiadro na mopa w kuchni pod zlewam. Małe schowki na detergenty mogą się znaleźć pod wanną lub pod umywalką.

Jak zaprojektować łazienkę?
Okno programu Moja Łazienka
Na początek wykonaj dokładny obmiar pomieszczenia. Internet to olbrzymia kopalnia wiedzy. Każdy szanujący się producent armatury, posadzek i ceramiki posiada swoją stronę z dokładnym opisem produktów i cennikiem. Nie dość że dobierzesz elementy aranżacji nie wychodząc z domu, otrzymasz bezpłatną (zazwyczaj) wycenę, a przy odrobinie szczęścia dostawę do domu wliczoną w koszty zamówienia. Wystarczy dobrać elementy aranżacji. Jeśli nie masz zdolności plastycznych ściągnij jeden z wielu bezpłatnych programów do projektowania wnętrz. Jeżeli taki program dostępny jest na stronie producenta, samodzielnie zaprojektujesz wnętrze w trójwymiarze i otrzymasz dokładną wycenę na adres mailowy.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Agnieszka Bykowska
09-10-28 12:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.