Rabaty
Funkia
Opracowanie: SleepingBear
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/sleepingbear/259327812/

Ogrody półcienia

Większość ogrodowych zakątków, które my sami uważamy za nieoświetlone, tak naprawdę nie tonie całkowicie w półmroku, lecz zacieniona jest jedynie w niewielkim stopniu. Jako półcieniste określamy takie powierzchnie, na których cień budynków lub wysokich roślin kładzie się przez mniej niż połowę dnia. Takiej definicji odpowiadają obszary leżące przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu.
Rudbekia
Opracowanie: edshealthtips

Byliny miejsc suchych

Czy możliwe jest posiadanie przepięknego ogrodu na piaszczystej działce, czy posiadając kawałek leśnego terenu porośniętego starymi świerkami będziemy w stanie stworzyć przepiękny zakątek? Czy nieurodzajna, szybko wypłukująca dodatki użyźniające gleba może stać się podłożem pod urokliwą rabatę? Oczywiście! Odpowiednie gatunki i starannie przygotowana gleba rozwiążą wszystkie nasze obawy.
Ogród pełen bylin
Opracowanie: Coy
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/coymelancon/1186225725/

Byliny otwartych przestrzeni

Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, drzewom iglastym oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia „przywróciły” jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy „rozkwit” popularności tych roślin.

Metody zwalczania szkodników ogrodów

Każdy z nas wcześniej czy później realizuje swoje marzenia założenia pięknego ogrodu. Niezależnie od tego, jakie rośliny w nim umieścimy, w pewnym momencie mogą one zostać narażone na działanie różnego rodzaju szkodników.
Pelargonie
Opracowanie: amandabhslater

Pelargonie - czy wiemy o nich wszystko?

Pelargonie są teoretycznie tak pospolite, iż wydawać by się mogło, że nadejdzie czas, że przestaną być ciekawe, a jednak… wciąż trudno z nich zrezygnować. Pelargonie mają bowiem tak wiele zalet, że te przepiękne kwiaty, z całą pewnością jeszcze nie raz staną się prawdziwą ozdobą naszych balkonów.
Iksja chińska
Opracowanie: The County Clerk

Iksja chińska

Iksja chińska (Belamcanda chinensis) to niezwykła bylina na ciepłe, słoneczne rabaty. Ozdobne są długie, wąskie, soczyście zielone liście i przede wszystkim niezwykłej urody kwiaty umieszczone na pędach wysokości do 1m. Z powodu wielobarwnych centek na kwiatach nazywana jest często kwiatem lamparcim. Kwitnie od początku lata, jesienią wytwarzając podobne do jagód nasiona. Jeżeli wysiejemy je wczesną wiosną - latem możemy cieszyć się następnymi iksjami.
Zawilec wieńcowy
Opracowanie: MShades

Zawilce

Zawilce, inaczej anemony (Anemone), to piękne rośliny z rodziny jaskrowatych. Ich pochodząca z greckiego nazwa anemon nazwa oznacza wiatr. I faktycznie, kruche płatki ich kwiatów łatwo poruszają się pod wpływem każdego powiewu wiatru. W Polsce dziko rosną 4 gatunki. Najpopularniejszy, biały, zawilec gajowy (Anemone nemorosa), nieco rzadszy zawilec żółty (Anemone ranunculoides).
Kwiat narcyza
Opracowanie: PaulS

Narcyzy

Ogród pozbawiony roślin cebulowych, będzie równie smutny jak pozbawiony roślin nowy dom. Zadbajmy więc o ich obecność, wybierzmy te najpiękniejsze. Gdybyśmy ogłosili konkurs na najbardziej niezawodne, najłatwiejsze w uprawie i najszybciej przystosowujące się wiosenne rośliny cebulowe, z pewnością pierwsze miejsce zajęłyby narcyzy, zwane także żonkilami. Przystosowane przez lata do suchych, gorących i krótkich okresów wegetacyjnych, posiadają niezwykłą umiejętność przetrwania.
Hiacynty
Opracowanie: Ryan Somma
Na podstawie: http://www.flickr.com

Hiacynty

Hiacynty, wspaniałe rośliny wczesnej wiosny, należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych i pokojowych. Ich bardzo szeroka gama kolorów, zapach i łatwość uprawy to jedynie kropla w morzu powodów ich popularności. Wśród uprawianych obecnie około 100 odmian każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Hiacynty efektownie wyglądać będą zarówno w ogródku skalnym, jak i na rabacie.
Wiciokrzew japoński
Opracowanie: Ryan Somma

Wiciokrzewy

Wiciokrzew (Lonicera) jest pnączem znanym i uprawianym na całym świecie. Ta wieloletnia roślina należy do rodziny przewiertniowatych. Znane jest około 180 gatunków rosnących na półkuli północnej. Odpowiednio dobierając odmiany do roślinnej kompozycji, będziemy mogli cieszyć się tymi pięknymi roślinami od maja aż do października.
1 2 3
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.