Ogród
Bacopa
Opracowanie: amandabhslater
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/pikerslanefarm/3622454928/

Bacopa i bidens

Co roku w kwietniu i maju właściciele setek balkonów robią wiele by stworzyć przepiękne kompozycje kwiatowe, niewielkie ogrody ograniczone różnorodnymi kształtami donic i skrzynek. Naprawdę nie potrzeba wysiłku i wielu starań by upiększyć swoje najbliższe otoczenie przepianymi roślinami.
Juka elata
Opracowanie: Stan Shebs
Na podstawie: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yucca_elata_1.jpg

Juka elata

Juka elata (Yucca elata) to średniej wielkości juka posiadająca krótki pień, od góry do dołu pokryty "kołderką" z zaschniętych liści. Bardzo liczne, bladozielone liście są bardzo wąskie i na brzegach pokryte kutnerowatymi włoskami. Kwiaty kremowobiałe, zebrane w kwiatostan, który może dorastać do wysokości 4,5m. Jest odporna na mrozy, wymaga jednak bardzo dobrego drenażu i zabezpieczenia przed zimnymi deszczami. Latem uprawiamy ją na stanowisku słonecznym i ustawiamy w najcieplejszym miejscu ogrodu. Powinniśmy zadbać o dobry drenaż.

Drzewo butelkowe

Nolina odgięta (Beaucarnea recurvata) to bardzo oryginalna roślina pochodząca z Meksyku. W masywnym pniu magazynuje wodę. Z tego powodu jest klasyfikowana jako sukulent. Lubi palące słońce, wytrzymuje okresy suszy i przy tym wyrasta na 1,5 m wysokości. Nietuzinkowy wygląd sprawia ze jest ostatnimi czasy najchętniej kupowanym sukulentem, dość często spotykanym w sklepach ogrodniczych.
Pelargonie
Opracowanie: amandabhslater

Ogród na balkonie

Decydując się na ukwiecenie balkonu i stworzenie niewielkiej kwiecistej przestrzeni powinniśmy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na parę pytań. Jak duży obszar chcemy zagospodarować? Jak słoneczny jest nasz balkon? W jakim stylu chcemy urządzić nasz balkon, bylinowym, czy też jednorocznym? Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni nie jest sprawą najłatwiejszą, aczkolwiek wykonalną.
Pergola
Opracowanie: sheilaellen
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/sheilaellen/113508086/

Budujemy pergole i arki

Arki i pergole swym pięknem i siłą swych konstrukcji dodają ogrodom charakteru, stanowiąc podporę dla dużej ilości pnączy. Umieszczone tuż przy wejściu do ogrodu nadadzą mu odrobinę tajemniczości i urozmaicą jego przestrzeń. Pergole i arki z powodzeniem pomogą również odizolować nieatrakcyjną część ogrodu czy stać się zasłoną dla nieestetycznych zabudowań gospodarczych. Nasza konstrukcja może być zarówno ozdobna, jak i prosta, skomplikowana i najzwyczajniejsza na świecie.
Cięcie pędów jabłoni
Opracowanie: e-ogrody.com
Na podstawie: e-ogrody.com

Cięcie jabłoni i gruszy

W tych ogrodach, w których nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, jabłonie i grusze możemy formować. Uzyskać możemy do wyboru: korony wachlarzowe, wrzecionowate, sznury skośne lub poziome.
Po uformowaniu podstawowego szkieletu drzewa, jabłonie i grusze przycinamy głównie pobudzając wzrost ostróg oraz bocznych kwitnących pędów.
Iglaki
Opracowanie: GillynKent
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/27863935@N03/3624715891/

Iglaki

Planując atrakcyjny ogród nigdy nie powinniśmy zapominać o drzewach i krzewach iglastych, pięknych roślinach ozdobnych, idealnych do niemal każdego rodzaju ogrodu. Bogactwo odmian karłowych, doskonałych do ogródków skalnych i wrzosowisk, odmian wolno rosnących, czy płożących się, doskonałych do uprawy w pojemnikach, na balkonach i tarasach zadowoli każdego.
Cięcie słabych pędów
Opracowanie: e-ogrody.com
Na podstawie: e-ogrody.com

Cięcie krzewów - część III

Istotną czynnością jest cięcie krzewów zrzucających liście, których młode pędy rozkwitają już w pierwszym sezonie.
Mocno przycięte wczesną wiosną pędy wypuszczają silne pędy, zakwitające latem lub na początku jesieni. Pozostawione same sobie bardzo szybko staną się przekleństwem ogrodu, chaszczami pełnymi suchych gałązek, rozkwitającymi coraz to mniejszymi kwiatami.
Do grupy zaliczymy m.in., zrzucające liście odmiany prusznika, hortensję wiechowatą, wiśnię gruczołkowatą, tawułę drobną, tawułę Douglasa oraz tawułę japońską.
Ochrona bylin przed zimą
Opracowanie: Linda N.
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/22748341@N00/2037791036/sizes/l/

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
Funkia
Opracowanie: SleepingBear
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/sleepingbear/259327812/

Ogrody półcienia

Większość ogrodowych zakątków, które my sami uważamy za nieoświetlone, tak naprawdę nie tonie całkowicie w półmroku, lecz zacieniona jest jedynie w niewielkim stopniu. Jako półcieniste określamy takie powierzchnie, na których cień budynków lub wysokich roślin kładzie się przez mniej niż połowę dnia. Takiej definicji odpowiadają obszary leżące przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu.
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.