Żywopłoty
Formowany żywopłot

Jak dbać o żywopłoty?

Lista zalet żywopłotów jest długa - starannie pielęgnowane krzewy spełniają funkcję ogrodzenia, pozwalają oddzielić od siebie poszczególne części ogrodu stanowiąc jednocześnie jego ozdobę. Specjaliści firmy Victus-Emak, eksperta w dziedzinie narzędzi ogrodniczych, podpowiadają jak odpowiednio dbać o krzewy w ogrodzie.
Kalendarium styczeń
Opracowanie: psionicman
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/56879890@N00/2315739776/

Rok w ogrodzie - styczeń

Styczeń to dobry miesiąc, aby zacząć drobne prace pielęgnacyjne. Dla roślin jest to ciągle okres spoczynku - warto więc raz na jakiś czas sprawdzić jak zimują nasze rośliny w ogrodzie.
Bukszpan
Opracowanie: MDB33
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/42299627@N03/3901142738/

Bukszpan - pielęgnacja i optymalne terminy cięcia

Bukszpan jest jednym z najbardziej znanych krzewów wiecznie zielonych. Należy do rodziny Bukszpanowatych (Buxaceae). Na świecie znanych jest około 30 gatunków. Jest zimozielonym, długowiecznym, wolno-rosnącym krzewem, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników ogrodnictwa. Doskonale nadaje się do wszystkich typów ogrodów, na małe żywopłoty, obwódki, formy strzyżone a także pojemników.
Tuja
Opracowanie: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu

Tuje na żywopłoty

Tuje, czyli inaczej żywotniki, są iglakami często spotykanymi w przydomowych ogrodach. Dzięki nim możemy ukryć mało atrakcyjne ogrodzenie lub stworzyć zaciszne miejsce letniego wypoczynku, z dala od spojrzeń ciekawskich sąsiadów. Jest to także sposób by nasz ogród był zielony nawet, gdy za oknem panuje zimowa aura.
Narzędzia ogrodowe
Opracowanie: Paul Albertella
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/paulspace/3497881967/

Narzędzia ogrodowe

Sprzęt często decyduje o jakości wykonywanej przez nas pracy oraz o tym, czy wykonywana w ogrodzie praca będzie dla nas przyjemnością, czy katorgą. Wyłącznie narzędzia dobrej jakości umilą naszą pracę. Kupno tańszego sekatora być może nie odczujemy w budżecie domowym, ale kupno dwóch czy trzech tańszych w roku z pewnością.
Leszczyna
Opracowanie: Dtraveler

Zakładanie plantacji leszczyny

Od kilku lat nasz kraj otrzymuje dopłaty do gruntów z krajów Unii europejskiej w związku z czym wzrosło zainteresowanie wysiewem i uprawą różnego rodzaju roślin. Są to zarówno rośliny gospodarskie typu: ziemniaki, buraki, fasola, itp, jak również drzewka i sady.
Szczególnie znaczące dopłaty przyznawane są rolnikom, którzy trudnią się zalesianiem terenów.
Pnącze zdobiące ściany budynku
Opracowanie: Chris P Jobling

Pnącza samoczepne

Nagie murki, puste ściany, nieciekawe zbocza, stare drzewa w ogrodzie można łatwo zamaskować żywą dekoracją. A gdy dodatkowo zależy nam na szybkim efekcie, zmieniającym w mgnieniu oka oblicze ogrodu, należy przypomnieć sobie o pnączach. Rośliny te odgrywają znacząca role w ogrodach ze względu na plastyczność, walory dekoracyjne i nietuzinkowy wygląd spowodowany masą wytworzonej zieleni, kwiatów, ozdobnych owoców. Pnącza nie tracą energii na tworzenie mocnych łodyg. Niektóre, nie mogąc pokonać siły grawitacji, płożą się po ziemi, inne wspinają się po drzewach lub altanach. Jedne są zielone cały rok. Inne tracą na zimę liście, a wcześniej pięknie się przebarwiają.
Żywotnik zachodni szmaragd
Opracowanie: nautical2k
Na podstawie: http://www.flickr.com

Tuja szmaragdowa

Tuja szmaragdowa to żywotnik zachodni o pięknym, niesamowicie jasno zielonym odcieniu igieł, niebrunatniejących na zimę. Ta mrozoodporna, duńska odmiana, jest jedną z najbardziej popularnych do zastosowania na szpalery i żywopłoty. Posiadanie szczelnego żywopłotu może być jednak sprawą trudną do osiągnięcia, z uwagi na wąskostożkową formę tej tui. Niemniej jednak tuja szmaragdowa dorosnąć może do 8-10 metrów wysokości i 2-2,5 metra szerokości na dole.
Formowany żywopłot

Żywopłoty iglaste

Po kamiennych i ceglanych murach gęste żywopłoty są najbardziej szczelnym ogrodzeniem. I bez wątpienia najładniejszym. Idealne zarówno do formowania, jak i swobodne we wzroście pozwolą cieszyć swą odmiennością. Stanowiąc ochronę przed ruchem ulicznym, samochodami, pieszymi, czy sąsiadami będą stały na straży naszej prywatności. Wystarczy, że raz na jakiś czas poświęcimy im swoją uwagę. Żywopłot jest, bowiem inwestycją na lata.
Sad w kwietniu
Opracowanie: swimboy1

Prace w kwietniu

Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki, zwiastuny obecności wiosny zdążyły już z pewnością przekwitnąć, teraz kolej na tulipany i masę pracy.
Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skracamy do około 30-60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.
1 2 3
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.