Jak uprawiać chryzantemy gałązkowe

W dzisiejszych czasach duże ilości problemów ze sprawami związanymi z niezadbanymi ogrodami może pomóc rozwiązać właściwe wybranie roślin. Dobranie odpowiednich gatunków nie bywa jednak zwyczajowo sprawą łatwą. Aby dobrze dokonać wyboru, najbezpieczniej zapoznać się bliżej z samym zagadnieniem uprawy roślin ozdobnych. Z powodu coraz niższych temperatur i nadchodzącego listopada wybornym pomysłem jest zastanowienie się nad hodowlą tak przepięknych kwiatów, jak chryzantema gałązkowa.
Chryzantemy doniczkowe
Opracowanie: Verity Cridland
Na podstawie: http://www.flickr.com
Chryzantema to nieprzeciętna, często hodowana roślina ozdobna o cudnych kulistych kwiatostanach. Wyjątkowo uznana w Azji, znajduje się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też powiadano, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu państwach azjatyckich podarowanie szkarłatnej lub żółtej chryzantemy jest wyznaniem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Europie Środkowej kwitnie najczęściej jesienią, od połowy sierpnia do października i należy do roślin średnio wymagających pod względem pielęgnacji.

W trakcie rozważań nad dobraniem właściwych sadzonek chryzantem, należy uwzględnić rozmaite rodzaje chryzantem. Sporo zależy tu od personalnych potrzeb,jak również od preferencji klienta. Dobrze jednak zawsze wybierać to, co najlepsze dla ogrodu. Każdej osobie zależy, by jego ogród przedstawiał sobą klasę i prawdziwy styl. Z tego powodu trzeba przyłożyć się mocno do jego świetnego wyglądu. Można nabyć na przykład odmiany odporne na mróz, np. Bold Sophia, chryzantema skandynawska, Ginger lub Jessica – są one całkiem wytrzymałe i łatwo można je uprawiać jako rośliny wieloletnie. Aby je wyhodować, najbezpieczniej zakupić gotowe sadzonki chryzantem. Jest to oczywiście rozwiązanie tańsze – ceny chryzantem nie są wtedy wysokie w porównaniu na przykład z kosztem zakupu gotowego krzaka.

Chryzantemy
Opracowanie: Toshiyuki IMAI
Na podstawie: http://www.flickr.com
Chryzantemy właściwie wyhodowane odwdzięczają się olśniewającym kolorem, zaś cięte długo zachowują trwałość. Chryzantema gałązkowa może mieć różne barwy – od złotej przez czerwień i szkarłat po śnieżnobiałe, różowe i pomarańczowe. Podczas uprawy należy pamiętać, że są wysoce wrażliwe na mszyce i grzyby, dlatego ich odpowiednie oświetlenie jest bardzo nieodzowne po zimowaniu. W przypadku wystąpienia mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy spryskać właściwym środkiem owadobójczym i zrobić to jeszcze co najmniej dwa razy.

Sprawdź też

Mirt

Mirt
Opracowanie: briweldon
Na podstawie: http://www.flickr.com
Mirt (Myrtus) jest jedną z najstarszych roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach. Należy on do rodziny mirowatych. Do europy roślina została sprowadzona z Azji Mniejszej i basenu Morza Śródziemnego. W naturalnych warunkach osiąga nawet do 5 metrów wysokości. Najczęściej uprawiany jest Mirt pospolity.


Wyrośnięta chryzantema zwykle ma wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może urosnąć na nawet 1 metr. Ziemia musi być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5. W dzisiejszych czasach chryzantemy uprawia się nie tylko na 11 listopada, ale jako rodzaj kwiatów zdobiących ogród lub mieszkanie.
13-10-08 11:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.