Altany ogrodowe

Drewniana altanka ogrodowa
Altany ogrodowe są bardzo ciekawymi elementami małej architektury. Coraz częściej pojawiają się w naszym ogrodowym pejzażu. Mogą przybierać różne formy – od zielonej altany utworzonej z drzew i krzewów posadzonych blisko siebie aż po konstrukcję z dachem, drzwiami i oknami. Najczęściej mają one proste formy, ale można również spotkać w stylu orientalnym czy rustykalnym. Chętnie urządzamy w nich towarzyskie spotkania przy kawie czy herbacie. Taki domek ogrodowy jest znakomitym miejscem do spędzania letnich wieczorów nawet gdy pada deszcz.

Altanki są zazwyczaj niewielkimi budowlami ogrodowymi o lekkiej, ażurowej konstrukcji. Możliwość wyboru wielkości i kształtu altany, jej stylu, rodzaju materiału, z którego ją wybudujemy jest mnóstwo.
Altana drewniana zazwyczaj wykonana jest z drewna sosnowego lub świerkowego. Rzadziej wykonywane są z drewna jodłowego, modrzewiowego i dębowego. Aby taka konstrukcja była trwała, wszystkie elementy powinny być zaimpregnowane przed pleśnią i grzybami. Jeżeli do budowy altanki zostaną wykorzystane okrągłe drągi, powinny być one bez kory, ponieważ pod nią mieszczą się szkodniki drewna.
altany ogrodowe projekty

Altana metalowa
wykonana z kutej stali lub gęstych prętów, wyglądają lekko i bardzo ładnie. Doskonale nadają się do małych ogrodów. Metalową konstrukcję należy zabezpieczać przed korozją. Po każdym sezonie, na jesień warto sprawdzić, czy konstrukcja naszej altanki nie wymaga naprawy lub konserwacji.
Altana murowana doskonale nadaje się do dużych ogrodów. Słupy i filary można postawić z cegły, kamienia lub gotowych prefabrykatów betonowych.

Większość domków ogrodowych charakteryzuje się ścianami ażurowymi tzn. ścianka jest tylko do połowy wysokości altany. Dach który może być pokryty gontem drewnianym lub bitumicznym, podtrzymywany jest za pomocą słupów lub wąskich, ażurowych paneli. Droższy ale bardziej efektowny jest dach pokryty strzechą. Jednak wtedy konstrukcja nośna musi być mocniejsza. Można również spotkać altanki o ścianach pełnych, które bardzo często traktowane są jako małe domki letniskowe.
Podłoga w altance skonstruowana jest zazwyczaj z drewnianych desek gładkich lub z rowkami na całej długości, które spełniają funkcję antypoślizgową. W zależności od wykończenia pozostałych nawierzchni w ogrodzie, możemy podłogę wybrukować z kostki betonowej, drewnianej lub ułożyć efektowny kamień naturalny.
Można również spotkać się z altankami o ażurowej, metalowej konstrukcji nie posiadającej ścian ani dachu. Są one wtedy obsadzane roślinami pnącymi, które z czasem utworzą zwarty, zielony ale niestety przeciekający w czasie deszczu dach.

Pawilon ogrodowy
Innym rodzajem altanki jest tzw. pawilon ogrodowy. Jest to rodzaj wiaty, skonstruowany z aluminiowych rurek na które naciągnięty jest dach zrobiony z wodoodpornego materiału. Dodatkowo do dachu można doczepić ściany boczne, wykonane z tego samego materiału. Dużą zaletą jest to, że taki pawilon można złożyć po zakończeniu sezonu. Równie prosta jest konstrukcja drewniana. Jednak w tym przypadku przeniesienie pawilonu może być trudne, ponieważ słupki nośne muszą być zakotwiczone w gruncie.
Wiele firm oferuje altany zarówno drewniane jak i metalowe, do samodzielnego montażu. Różne wymiary gotowych elementów umożliwiają swobodne projektowanie altany i zestawienie jej z innymi gotowymi elementami architektury w naszym ogrodzie. Proponowane w sprzedaży elementy są zazwyczaj zaimpregnowane ciśnieniowo. Firmy bardzo często realizują zamówienia nietypowe.

W bazie projektów projektoskop.pl zawarte są projekty altanek - koniecznie zobacz!
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Anna Dębiec
09-05-04 10:47
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.