Jak da się ciekawie spędzić okres wakacji czyli jakie zalety mają wczasy na końskim grzbiecie.

Obóz harcerski
Opracowanie: tomasz przechlewski
Na podstawie: http://www.flickr.com
W Polsce jazda konna, od kilku dłuższych lat zyskuje coraz bardziej pokaźną liczbę fanów. Wiele osób oczarowanych jest tak bliskim obcowaniem z koniem, a zadowolenie daje im poszerzanie jeździeckich umiejętności. A przy tym przyjmują do wiadomości, że jazda konna nie jest ani bardzo droga, ani trudna. Jednak z tego typu atrakcjami bardzo różnie niekiedy bywa.

Często na ulotkach reklamowych mają one fantastyczne programy, ogromną ilość atrakcji, ale jak dojdzie do ich realizacji, to się okazuje, że części nie będzie lub są w dość ograniczonej formie. Poza tym różnie będzie z kadrą, współcześnie uprawnienia do opieki nad dziećmi i młodzieżą będzie mógł zrobić praktycznie każdy, kto tylko będzie chciał.
koń
Opracowanie: Sara Mofford
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kiedy zacząć naukę konnej jazdy i jak się do niej przygotować? Mały człowiek może wejść na konia praktycznie kiedy już umie samodzielnie siedzieć, acz większość klubów jeździeckich nie przyjmie maluszka młodszego aniżeli 3 lata. Naukę jazdy kluby z reguły prowadzą dopiero dla pociech 7 - letnich.

Jednakże to nie wiek sam w sobie jest ważny. Żeby rzeczywiście uczyć się jazdy konnej należy posiadać dodatkowo: odpowiedni wzrost (nogi powinny wystawać poza siodło), siłę (żeby koń czuł, że mały człowiek ciągnie za lejce) i być odpowiednio dojrzałym psychicznie. Dokładne przestudiowanie historii choroby wyznaczonego człowieka starczy w zupełności, żeby podejmować decyzję co do tego, jak powinien on być leczony. Jeżeli w takim przypadku będą pewne przesłanki odnośnie tego, iż pacjent musi zostać poddany tak skutecznie przygotowanej metodzie jaką pozostaje hipoterapia to powinno się jej podjąć od razu.

Kiedy zaś już chodzi wprost o użycie jej, to słusznie będzie udać się do w największej mierze wyspecjalizowanego ośrodka blisko swojego miejsca zamieszkania. Sprawdź: http://www.patataj.com/oferta/hipoterapia. Najistotniejsze, aby były nienarwane, łatwe w tresurze, jak również muszą mieć odpowiedni wiek i budowę. Najbardziej znana rasa używana do terapii to konie huculskie.

Koń musi być dopasowany do pacjenta, to znaczy, że powinien być jak najlepiej wyselekcjonowany do jego wzrostu, a takżezaleceń rehabilitacyjnych. Tego typu akcje można robić na przykład na obozach konnych - http://patataj.com/oferta/obozykonne. Dzieci w kontakcie ze zwierzęciem, uczą się także dyscypliny, gdyż przeważnie przed osiodłaniem trzeba wyczyścić konia, założyć siodło i uzdę. Dopiero następuje jazda z instruktorem.

Po niej trzeba zaprowadzić konia do stajni, rozsiodłać i wyczyścić. Wszystko zajmuje ok. 2 godz, jednak kiedy dziecko pokocha konie, czynności te będą dla niego tylko przyjemnością.
15-08-23 08:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.