Jak nazwać sztukę, jak zdefiniować jej kształt? Czy wiemy tak w rzeczywistości czym jest sztuka i czy potrafimy podejść do niej z prawdziwym szacunkiem?

sitodruk
Na podstawie: flickr.com
Od dawna znana jest prawda o swego rodzaju upodobaniu przez ludzi piękna, komponentów i wieloaspektowo pojmowanej sztuki. Spowodowane jest to wrodzoną potrzebą fascynacją nad przyrodą, dziełami sztuki, melodią i wszystkim, co jest choćby w najmniejszym stopniu wyrazem kunsztu. Z drugiej strony dla innych osób dany utwór może być niezbyt udany, więc jednocześnie sztuka jest bardzo subiektywna. Sztuką jesteśmy w stanie określić również każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednakowoż użytkowy, nie służy do rzeczy praktycznych, ale ma cieszyć nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, rozpalać nasze emocje.

Wiadomo i tu stajemy przed dylematem, ponieważ wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sam termin wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.
Nuty
Na podstawie: http://www.sxc.hu/
Znacie to? Wsłuchujecie się w jakąś płytę pierwszy raz. Nie pasuje wam wiele rzeczy, utwory są monotonne i podobne do siebie, ciężko wyłapać coś ciekawego i odkrywczego. Zniechęceni odstawiacie ją na półkę, wracacie do niej po pewnym okresie.

Jest bardziej interesująco, na tyle, że słuchacie jej drugi raz pod rząd. I tak w kolejne dni. Później nie możecie bez niej żyć. Jak możemy zdefiniować takie późne odkrycie czegoś wartościowego? Jeśli mielibyśmy na myśli relacje damsko-męskie, to w przypadku błyskawicznego zakochania i zauroczenia po jakimś okresie może dojść do znudzenia – tak samo może się stać z płytą, którą słuchamy pierwszy raz i dochodzimy do wniosku, iż to jest to, na co czekaliśmy.

przedstawiając fragmenty zdobienia wnętrz dostarcza okazję stworzenia idei odrestaurowania bezbarwnego wnętrza za sprawą choćby jednego dodatku, który wyśmienicie wkomponuje się w całokształt. Szukając więc symetrii i porządku w elementach ozdobnych niewątpliwie należy zwrócić uwagę na ten właśnie styl. Takie rzeczy są tworzone, by z jednej strony miały jakieś praktyczne zastosowanie, a z innej strony, ażeby były jednakowoż oryginalne z wyglądu. Bo właściwie, jak tak się przyjrzeć różnym rzeczom, to co prawda zauważymy wiele fajnych przedmiotów, ale przeważająca część jest słaba.

Sztuka użytkowa więc w jakiś sposób pokonuje taki rodzaj trudności. Prądem w sztuce, jaki zasługuje na uznanie jest styl art deco. Nazywamy tak styl w sztuce, szczególnie w malarstwie, architekturze, grafice czy architekturze wnętrz. Największa moda przypada na niego w latach 1919-1939. Art deco powstał jako sprzeciw na secesję, było to bunt przeciwko braku dyscypliny przestrzennej (tak dokładnie wyglądało to w sztuce secesyjnej).
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.