Nowoczesna agronomia

Już dziesięć tysięcy lat przed Narodzeniem chrystusa człowiek zaczął uprawiać rośliny na własny użytek. Był to jeden z zasadniczych elementów rewolucji neolitycznej. Dzięki temu homo sapiens zdołał rozpocząć wieść osiadłe życie i budować bardziej zaawansowane struktury życia społecznego.

Właściwości gleby
Opracowanie: cogdogblog
Na podstawie: http://www.flickr.com
W obecnym świecie rolnictwo nadal stanowi jedną z najistotniejszych gałęzi ekonomii. Współcześnie uprawa wspomagana jest przez wynalazki w dziedzinie biochemii. W związku z tym przebiega ona bardziej skutecznie i z mniejszym ryzykiem utrat.

Współczesne środki ochrony roślin (wejdź tutaj) i przeróżne rodzaje nawozów oddziałują pozytywnie na prędkość rozwoju roślin i na ich odporność na insekty i grzyby. Stawia to dzisiejszego rolnika w wiele lepszej sytuacji, niż jego neolitycznego antenata.

Każdy rolnik powinien rozumieć jakim sposobem dobierać właściwe środki ochraniające i użyźniające uprawę. Całe szczęście we współczesnym świecie o wszystkim można dowiedzieć się w Internecie. Starczy wstukać adekwatną frazę w wyszukiwarkę, aby rozewrzeć przed sobą świat wiedzy i nowych możliwości. Wskazane jest też zasięgnąć rady na tematycznych forach internetowych. Ich użytkownicy z chęcią podzielą się swymi uwagami i refleksjami związanymi z danymi środkami. Wtedy prościej będzie dopasować właściwe chemikalia i nawozy (więcej na http://e-hortico.pl/) do rozmaitych gatunków gleb i gatunków roślin uprawnych. Z tej przyczyny można liczyć na lepszą wydajność uprawy i dochody z niej w znacznym stopniu wzrosną. Jest tak dlatego, że przy użyciu współczesnych nawozów da się swobodniej i z większą precyzją kontrolować własną rolę. Liczba i jakość składników pokarmowych znajduje się pod kontrolą i dzięki temu da się łatwo dobrać je do panujących okoliczności. Powinno się jednakże mieć na uwadze, by zachować odpowiednie proporcje. Brak rozwagi może mieć fatalne efekty dla żyzności gleby i jakości wód gruntowych. Byłoby to nadzwyczaj szkodliwe dla ekosystemu.

wschodzące nasiona
Dzięki współczesnym środkom chemicznym od lat sześćdziesiątych XX stulecia trwa tak zwana zielona rewolucja. Współczesne środki ochrony roślin i inne aspekty dzisiejszej agronomii uchroniły całe miliony osób od głodu. Stało się tak za sprawą obniżeniu kosztów i zwiększeniu efektywności upraw. Dzisiejsza chemia dodatkowo zminimalizowała niebezpieczeństwo strat związanych z niszczeniem upraw przez szkodliwe organizmy. Dzięki temu rolnictwo stało się bardziej dochodowe. Wpłynęło to pozytywnie na jeden z największych zagrożeń dwudziestego pierwszego wieku - głód i biedę ludzi w krajach trzeciego świata. Nie zniwelowało to trudności, ale niedroga i zdrowa żywność stała się prościej dostępna, przez co chociażby część ofiar głodu udało się uratować. Nauka i technologia, chociaż demonizowana przez literaturę s-f i szukające sensacji media aktualnie ratuje życie i zmienia świat na lepsze.
14-03-25 14:23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.