Pradawna opowieść o dębie, druidach i magii Grebera

meble ogrodowe
Opracowanie: Greber
Nie tak dawno temu i nie całkiem stąd daleko… prawieczny dąb zdecydował się zmienić kształt. Dawna forma zdała mu się nużąca, bo został w nią obleczony przed tysiącami lat. Podzielił się strapieniem z innymi drzewami, ale one, korząc się przed królewskim majestatem, milczały dyskretnie.

Nie mieściło im się w szumiących koronach, że władca drzew pragnie zmian. I wtedy litościwy los postawił na drodze dębu twórczego znawcę natury drewna, Grebera. Rozumiejący mowę drzew artysta wysłuchał dębowej historii. Dzięki swej głębokiej wiedzy i demiurgicznej władzy przelał duszę dębu w nowy kształt. I stała się cisza. Las cały zastygł w zdumionym bezruchu niedowierzania. Bo oto przed jego oczami dokonał się cud. Na polanie, zamiast pogrążonego w melancholii króla drzew, stanęły oszałamiające minimalizmem dębowe meble Grebera…

Tak mogłaby się zacząć historia luksusowych mebli polskich artystów dębowego drewna – firmy Greber. Faktycznie, w tworzeniu litych, drewnianych dębowych mebli jest coś z magii.
Dąb – symbol siły, mocy, stałości i potęgi, za dotknięciem wyobraźni rękodzielnika plastycznie zmienia się w solidne, oszczędne w formie krzesła, ławy i stoły.

meble ogrodowe
Od początku był dąb…
Jeśli dobrze przeszukać lamusy historii, okaże się, że dąb towarzyszy człowiekowi od początku istnienia. W mitach wielu kultur to drzewo symbolizuje wytrzymałość, długowieczność, nieśmiertelność. Stoi na straży zasad moralnych. Nieprzypadkowo właśnie pod dębem gromadziły się plemienne rady starszych, wolni wojownicy. Tam obradowano w sprawach wymagających współudziału bóstw. Co ciekawe, słowo "druid" w wolnym tłumaczeniu z celtyckiego – oznacza właśnie maga dębu.
Człowiek czerpał swoją siłę i mądrość z natury, utożsamiając się z dębem. Jego potęgą wspierali się Tezeusz i Herkules, których dębowe maczugi siały popłoch wśród wrogów.

Majestatyczny dąb uznawany był przez człowieka za najstarsze z drzew, w którego koronie zamieszkują dusze przodków, służące potomkom radą w trudnych wyborach.
Według niektórych mitów dąb był ojcem człowieka. Bo człowiek jest twardy i nieugięty, jak dąb wystawiony na szarżę wichury. Wiele jest analogii między ludzkim istnieniem, a trwaniem i potęgą dębu.

meble ogrodowe
Zawładnąć dębem
A że istotą ludzkiej egzystencji jest zmagać się z silniejszym od siebie przeciwnikiem, człowiek, dąb szanując i ceniąc, stara się go okiełznać i przysposobić do własnych potrzeb. Po to, by odrobina prawiecznej świętości towarzyszyła mu na co dzień. Jednak niewielu jest tych odważnych, bo i przeciwnik potężny i wiedzy do zawładnięcia jego naturą potrzeba. Kiedyś, w baśniach, radził sobie z królem drzew brutalny siłacz Wyrwidąb. Teraz – doceniona w Europie przez przyznanie ISO 9001:2000 – firma Greber subtelnie przeistacza dąb w niepowtarzalne arcydzieła sztuki użytkowej.

Dębowa równowaga
Znani w Europie twórcy od 2003 roku sygnują swoim nazwiskiem serię eleganckich mebli, tworząc rozpoznawalną i luksusową markę Greber. Wyjątkową cechą tych mebli jest harmonijne połączenie pełnego, ciężkiego, litego drewna z ażurowym rytmem poprzeczek w oparciach i siedzeniach krzeseł oraz ław. Piękna naturalnego drewna nie burzą metalowe łączenia. Ukryto je w konstrukcji mebli, stosując je tylko tam, gdzie są absolutnie niezbędne.

Stoły, ławy i krzesła firmy Greber ujmują oszczędnością formy i minimalizmem dekoracyjnych detali. Kształtowane z pietyzmem krzywizny łuków oparć i nóg mebli są wyjątkowo harmonijne. Gra cieni i świateł na naturalnej fakturze dębowego drewna uwidacznia rysunek słojów, dzięki czemu meble wywołują poczucie przytulności. Nie są ani zbyt ciemne, ani zbyt jasne – meble Grebera eksponują barwy natury.

Według starożytnych i średniowiecznych wierzeń dąb nie gnije i nie butwieje. Firma Greber, by wzmocnić doskonałe właściwości tego surowca, zabezpiecza swoje meble wysokiej jakości szwedzkimi impregnatami. Dzięki nim krzesła, ławy i stoły są doskonale odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Nie groźne im palące słońce czy zacinający deszcz. Król lasu - dąb - wprawdzie zmienił kształt, ale nie odebrano mu prawdziwej natury – tego, który radzi sobie z żywiołami.

meble ogrodowe
Dębowy styl życia
Badania potwierdzają, że człowiek czuje się komfortowo wśród drewnianych mebli. Naturalny brąz drewna pozytywnie oddziałuje na zmysły i psychikę. Buduje poczucie zgodności z naturą, ciepła domowego ogniska. Drewno w domu to symbol spokoju, bezpieczeństwa i pewności. Zawarta w drewnie wieloletnia historia drzewa wpływa prawie magicznie na ludzką podświadomość. Drewno uczy dystansu, spowolnienia tempa życia, cierpliwości w dążeniu do celu. Podpowiada człowiekowi, że wszystko ma swój czas i miejsce. I nakazuje usiąść na egronomicznie wyprofilowanych krzesłach lub ławach Grebera, zapatrzyć się w niebo, poczuć wiatr na twarzy i na nowo odkryć istotę siebie. Drewno jest królewskie, stabilne, dostojne – jak tron. Przekazuje mądrość. Takich wrażeń nie dozna nikt, siedzący na krzesełkach z tworzywa sztucznego.
Dębowe meble Grebera czują się doskonale w ogrodzie, na tarasie, werandzie, ale i w domu. Przepięknie komponują się w jadalni, pasując do ascetycznych, nowoczesnych wnętrz.
Uniwersalne w odbiorze meble Grebera na stałe wnikną w kompozycję każdego ogrodu, niezależnie od tego, czy oszałamia nieokiełznaną dzikością, czy przyciąga oczy uładzoną harmonią. Dąb wszędzie czuje się dobrze. Jego dusza przynależy naturze.

Solidny jak dąb sklep www.smakprostoty.pl z upodobaniem parafrazuje Kochanowskiego (którego duch, zauroczony meblami Grebera, mu to wybacza):

"Gościu, siądź na Greberze, a odpocznij sobie.
Zaznasz tutaj spokoju, przyrzekam ja Tobie…"

Zauroczeni pięknem dębowych mebli ogrodowych mogą je kupić wchodząc na stronę: Greber

Joanna J. Gawlikowska
Krystian Wawrzyczek
Na podstawie: www.SmakProstoty.pl
08-08-05 14:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.