Jesienna pielęgnacja żywopłotu

Dwustronne nożyce do żywopłotu
Opracowanie: Husqvarna
Na podstawie: Husqvarna
Jesień już za pasem, a to oznacza, że czas właściwie przygotować rośliny w przydomowych zieleńcach. Ochłodzenie, częstsze opady oraz krótsze dni mogą spowodować obumieranie gałęzi i pędów żywopłotów. Dzięki odpowiedniej opiece w dalszym ciągu będą one oazą ciszy, spokoju oraz relaksu. Aby zachować ładny oraz zdrowy wygląd naszego „żywego ogrodzenia” warto wykonać kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak strzyc?
Każdy żywopłot warto przycinać regularnie, dwa razy w sezonie, skracając go o długość potrzebną do uzyskania pożądanej formy. W porze jesiennej dla większości żywopłotów jest to około 10cm. Dzięki temu staną się one nie tylko gęstsze, ale i zdrowsze -wzmocni to ich gałęzie, a roślina nie straci energii na zbędny rozrost. Jesienne cięcie jest niezbędne także z innych powodów. Młode pędy mogą nie dać sobie rady z nagłym spadkiem temperatury i w efekcie uschnąć. Strzyżenie żywopłotów we wrześniu lub październiku zabezpiecza je także przed zimą. Czynności te przeprowadza się celowo o tej porze roku, aby łodygi krzewów zdążyły zdrewnieć do czasu przymrozków.

Mimo, iż istnieje wiele gatunków żywopłotów, można wyróżnić kilka czynności pielęgnacyjnych wspólnych dla każdego z nich. Wierzchołki krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości. W przypadku żywopłotów formowanych, takich jak grab, buk, tuja czy cedr, szczyty należy przystrzyc do płaskiej powierzchni. Dzięki temu osiadający śnieg nie będzie dostawał się w niższe partie rośliny. Boki żywopłotów najlepiej przycinać tak, aby dół był szerszy niż góra rośliny. Sprzyja to większemu nasłonecznieniu i nawodnieniu niższych partii krzewów, zaś w okresie zimowym ułatwia to zsuwanie się śniegu. Dla mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem jest użycie słupków i sznurka, w celu wyznaczenia linii cięcia podczas strzyżenia długich, prostych żywopłotów. Pomocna może się też okazać specjalna drewniana łata wykonana z desek zbitych ze sobą pod kątem 100 stopni – powiedział Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

Czym strzyc?
Przycinanie żywopłotu
Opracowanie: Husqvarna
Na podstawie: Husqvarna
Narzędzia ogrodnicze do pielęgnacji żywopłotów powinny być przede wszystkim ostre i czyste. Praca tępymi narzędziami spowoduje uszkodzenia pędów, co wygląda nieestetycznie, a w efekcie może doprowadzić do chorób roślin. Sprzęt powinien być dopasowany do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem są spalinowe nożyce do żywopłotów, gdyż pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Dla użytkowników-amatorów, pielęgnujących swoje przydomowe ogrody właściwym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem. Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na długość listwy tnącej oraz odstęp pomiędzy nożami urządzenia. Z kolei profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę bardzo wydajną, o dobrym wyważeniu ze względu na duże powierzchnie do pielęgnacji. Pomocnym mogą się także okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć miejsc trudno dostępnych.

Husqvarna dzięki wiedzy zdobytej poprzez nieustanne udoskonalanie produktów, w tym nożyc do żywopłotu, stworzyła mniejsze i tańsze narzędzie: nożyce 226HD60S, które zachowują wysoką wydajność oraz komfort pracy. Z myślą o użytkownikach zawodowo zajmujących się pielęgnacją terenów zieleni Husqvarna opracowała dwa modele nożyc: 323HE3 oraz 325HE4x. To potężne maszyny na wysięgniku, posiadające mechanizm ograniczenia emisji spalin – dodaje Andrzej Cieciuch.

Do nowoczesnej linii nożyc Husqvarna zaliczają się:

Husqvarna 226HD60S
Profesjonalne nożyce do żywopłotu na wysięgniku
Opracowanie: Husqvarna
Na podstawie: Husqvarna
To zupełnie nowe, wytrzymałe, dwustronne nożyce do żywopłotu. Niezależnie od tego, jak duży czy trudny do przycięcia jest żywopłot, poradzą sobie z każdym obciążeniem. Solidna konstrukcja gwarantuje wytrzymałość i niezawodność. Wyposażone są w silnik X-Torq®, który zwiększa wydajność pracy, wytwarzając maksymalną moc, w szerszym zakresie obrotów. Jednocześnie zużycie paliwa jest mniejsze o ok. 20%, a emisja zanieczyszczeń o ok.75%.

Husqvarna 323HE3
Profesjonalne nożyce do żywopłotu na wysięgniku z regulowaną listwą tnącą. Silnik stanowi przeciwwagę dla listwy tnącej, co sprawia, że maszyna jest wyjątkowo dobrze wyważona i poręczna. Wysięgnik oraz regulowana listwa tnąca ułatwiają strzyżenie wysokich i niskich żywopłotów, bez pomocy drabiny czy podnośnika dźwigowego. Co więcej, wyłącznik automatycznie ustawia się w pozycji ON, aby rozruch przebiegał bez problemów.

Husqvarna 325HE4x
Są to nożyce dedykowane dla profesjonalnych użytkowników, wyposażone w bardzo długi wysięgnik o regulowanej listwie tnącej. Praca nimi jest niezwykle wygodna – do przycięcia wysokich żywopłotów nie zachodzi potrzeba użycia podnośnika czy drabiny, a ergonomicznie zaprojektowany silnik zapewnia dobre wyważenie. Napędzana silnikiem E-TECH® ze zmniejszoną emisją zanieczyszczeń.
Na podstawie: ComPress S.A.
Opracowanie: Piotr Krzesiński
10-09-10 14:47
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.