Feng shui w mieszkaniu

Feng shui
Opracowanie: Desain Interior ANNAHAPE GALLERY
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/annahape-gallery/2795265911/in/photostream/
Prawie każdy z nas pragnie, aby jego mieszkanie było nie tylko elegancko urządzone, ale także funkcjonalne. Niektórzy z nas sięgną w tym celu po specjalistyczną literaturę, inni po porady fachowców. Są też i tacy, którzy zwrócą się ku zasadom starożytnej chińskiej nauki o estetyce feng shui. Aranżacja przestrzeni w myśl wytycznych feng shui to takie zastosowanie kolorów, kształtów oraz konstrukcji by pozytywna energia chi miała swobodny i zharmonizowany przepływ. Poniżej kilka zasad, które pozwolą nam zachować równowagę urządzanych pomieszczeń.

Kuchnia
To według feng shui serce domu, w którym przygotowywane są posiłki dające nam życiową energię. Jednak w tym miejscu najłatwiej zakłócić energię Pięciu Żywiołów - Wody, Ognia, Metalu, Drzewa i Ziemi, na których opiera się ta starożytna nauka. Dlatego też kuchenka nie powinna stać w sąsiedztwie lodówki oraz zlewu. Przedmioty te symbolizują dwa różne żywioły - wodę oraz ogień. Doskonałym ustawieniem kuchenki, lodówki oraz zlewozmywaka jest umieszczenie ich na planie trójkąta, przy czym powinniśmy tu zwrócić uwagę na usytuowanie kuchenki, która nie powinna stać pod oknem, aby jej energia nie uciekała nam na zewnątrz. Warto zadbać o to by nasza kuchnia była jasna i dobrze oświetlona. Oczywiście centralnym obiektem pomieszczenia będzie stół. Zachowując starożytne nauki powinniśmy zadbać by kształtem był jak najbardziej zbliżony do owalu.

Salon
wnętrze   salon
Opracowanie: JEDYNKA®
Na podstawie: JEDYNKA®
Jest to miejsce, w którym najczęściej spotykają się domownicy. Projektując wystrój salonu należy pamiętać o tym, że ciepłe nasycone barwy takie jak różne odcienie żółci, czerwieni czy pomarańczowego dodadzą nam energii, a biele, błękity, zielenie lub brązy ukoją nasze nerwy i będą sprzyjać odpoczynkowi. Kolor salonu powinien odzwierciedlać styl naszego życia. Warto zadbać również o to by zasłony okienne były jasne i półprzejrzyste, ponieważ wtedy dom będzie otwarty na płynącą z zewnątrz dobrą energię. Meblując nasz salon na pierwszym miejscu należy ustawić meble oraz sprzęt, który umożliwi nam dobry kontakt z domownikami, a następnie pozostałe elementy wystroju. Istotne jest tu także, by meble nie miały ostrych krawędzi. Ważnym aspektem urządzania salonu jest właściwe ustawienie kanapy, foteli czy krzeseł. Te elementy nie powinny być ustawione tyłem do drzwi, ponieważ osoby siedzące powinny siedzieć przodem do wejścia.

Sypialnia
Zgodnie z Feng Shui sypialnia nie powinna być miejscem oglądania telewizji, pracowania czy grania na komputerze – to taka nasza mała mekka spokoju której centralnym punktem jest łóżko. Powinno ono być wykonane z materiałów naturalnych. Materac, na którym będziemy codziennie zasypiać nie powinien leżeć bezpośrednio na ziemi - pod łóżkiem powinna znajdować się wolna przestrzeń. Najodpowiedniejszym ustawieniem łóżka jest ustawienie go w taki sposób, by można było dojść do niego z trzech stron. Natomiast nie powinno się ustawiać go „nogami” w stronę drzwi, a także pomiędzy oknami. Kolory sprzyjające dobrej energii to pastelowe odcienie niebieskiego oraz odcienie szarości. To właśnie one najbardziej pomogą nam się odprężyć i odpocząć. W sypialni warto postawić kwiaty, jednak należy zwrócić uwagę, aby nie były to gatunki o ostrych liściach takie jak dracena, kaktusy lub juka.

Łazienka
mała łazienka
Opracowanie: RAVAK
Na podstawie: RAVAK
Łazienka jest nierozerwalnie związana z żywiołem wody. Najlepszą lokalizacją dla tego pomieszczenia będzie północna część domu. Ściany w łazience powinny być w kolorach jasnych, słonecznych. Nie tylko powiększą ją optycznie ale także dodadzą nam energii na miły początek dnia, wieczorem zaś ukoją nasze nerwy i zmęczony wzrok.

Aranżacja mieszkania w zgodzie z zasadami feng shui pozwala na swobodny przepływ energii, a jej naturalne drogi rozchodzenia wyznaczane są przez odpowiedni układ drzwi w pomieszczeniach. Strumień energii przepływa powoli, łagodnymi zakolami. Dlatego też drzwi usytuowane w jednej linii, szczególnie w wąskich i długich pokojach, zakłócają cyrkulację energii.

Wiadomo, że mieszkanie urządzamy kierując się naszym gustem oraz upodobaniami. Mamy wpływ na to gdzie urządzimy kuchnię, sypialnię czy salon. Ale tak naprawdę to, jaką atmosferę stworzymy w domu zależy od nas samych. Pomóc mogą nam w tym drogowskazy, które daje nam feng shui, cieszące się dużym zainteresowanie wśród urządzających mieszkania, jak i projektujących ogrody.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: A.D.
10-12-21 09:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.