Zmiękczanie wody

Kran, woda
Opracowanie: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Powszechnie wiadomo o tym, że woda jest podstawą życia. To bardzo dobry rozpuszczalnik, niezwykle bogaty w naturalne minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z drugiej strony, zawartość tych samych minerałów jest niepożądana w eksploatacji sprzętów AGD i wykonywaniu zabiegów higienicznych. Mowa tu o twardej i miękkiej wodzie. Czym jest twarda i miękka woda, i jakie metody zmiękczania wody stosuje się w gospodarstwie domowym?

Woda do celów wodociągowych, która płynie w miejskich wodociągach, jest uzdatniana, czyli specjalnie przygotowywana i oczyszczana, ze szkodliwych zanieczyszczeń. Warunki jakie musi spełniać, określa dyrektywa Unii Europejskiej 98/83/WE z dnia 3 listopada 1998 roku „w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”. W Polsce normy te określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 roku „w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi” (DzU 2007, nr 61, poz. 417). Określa ono między innymi dolny zakres twardości wody do spożycia jako 60 mgCaCO3/l, oraz magnezu na 30 mg/l.

Konsumenci mają jednak wątpliwości wobec przydatności wody do użytku i spożycia, obserwując osad i kamień, wytrącające się podczas gotowania wody w naczyniach oraz na elementach urządzeń AGD.
Powstawanie osadu i kamienia świadczy o twardości wody, czyli obecności związków wapnia i magnezu ważnych dla naszego organizmu, ale zabójczych dla sprzętów AGD. W procesie gotowania związki te wytrącają się, a woda staje się miękka. W ten sposób można usunąć jedynie twardość przemijającą. Twardości nieprzemijającej nie da się usunąć w procesie gotowania. W wodzie pozostają wówczas inne sole niż węglany.

O ile Polskie Towarzystwo Magnezologiczne podkreśla zbawienny wpływ twardej wody na zdrowie, tak producenci urządzeń domowych i kosmetolodzy zalecają zmiękczanie wody przeznaczonej do celów higienicznych oraz użytkowych.

Twarda woda powoduje: powstawanie osadów i kamienia, nieekonomiczne zużycie przez trudną zwilżalność i większe zużycie detergentów, oraz intensywny posmak.
Zmiękczonej wody nie powinno się pić. Unikać muszą jej także osoby z chorymi nerkami, cierpiące na nadciśnienie, będące na diecie niskosolnej a także dzieci.
Tak więc twarda woda powinna być przez nas spożywana, ale warto ją zmiękczyć na potrzeby użytkowe.

Jak zmiękczyć wodę?
Do uzdatniania i zmiękczania wody w domu i mieszkaniu powszechnie stosuje się filtry przepływowe. W przypadku domów jednorodzinnych montuje się go na rurze doprowadzającej wodę do domu. Wkład węglowy usuwa chlor oraz jego pochodne, a także działa jak zmiękczacz wody wytrącając osady wapnia szkodliwe dla sprzętu AGD. Filtr żywiczny pozwala wyeliminować kamień.
Pamiętajmy jednak, że twarda woda jest dla nas zdrowa, dlatego nie powinniśmy odcinać wszystkich jej źródeł w domu filtrami zmiękczającymi.

Oprócz profesjonalnych systemów filtrów istnieją inne metody zmiękczania wody. Aby zapobiec odkładaniu kamienia i osadu w pralce można stosować sól do zmiękczania wody. Dobrym rozwiązaniem może być stosowanie proszku, który w swoim składzie posiada składnik zmiękczający wodę, lub indyjskich orzeszków piorących.

Jaki zmiękczacz wody wybrać?
Zmiękczacz do wody należy wybrać tak, aby można było sterować jego funkcjami. Najważniejszą jest poziom twardości wody. Nowoczesne zmiękczacze wody można sterować poprzez specjalny by-pass regulujący twardość wody.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: A.B.
12-05-16 15:29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.