Dachówka ceramiczna – jakość na lata

Dachówki ceramiczne slider
Opracowanie: Röben Polska Sp. z o.o.
Na podstawie: Röben Polska Sp. z o.o.
Ceramiczne pokrycia dachowe od lat cieszą się znaczną popularnością wśród inwestorów i wykonawców. Wynika to z faktu, że dachówka nie tylko stanowi estetyczne i niezwykle trwałe wykończenie dachu, ale świadczy również o prestiżu budynku.

Zmieniająca się świadomość konsumentów coraz częściej skłania ich do kierowania się przede wszystkim jakością materiałów budowlanych oraz kalkulacją kosztów eksploatacji. Nic więc dziwnego, że dachówki ceramiczne stały się najczęściej wybieranym rodzajem pokrycia dachowego: trzydziestoletni okres gwarancji, odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz estetyka wykonania to najważniejsze zalety promujące ceramikę na rynku materiałów pokryciowych.

Dachówka idealnie dobrana
Do najważniejszych uwarunkowań, od których zależny jest wybór rodzaju pokrycia dachowego, należy kąt nachylenia oraz skomplikowanie konstrukcji dachu. Ogólna zasada przedstawia się następująco: im mniejszy spadek, tym większą uwagę należy zwrócić na szczelność pokrycia. W przypadku dachów stromych woda odprowadzana jest do systemu rynnowego siłą grawitacji i nie zalega na powierzchni dachu. W takich warunkach idealnie sprawdza się dachówka ceramiczna. Zalecany kąt nachylenia dachu, na którym można układać dachówkę ceramiczną, powinien wynosić od 22°. Wyprofilowane zamki, charakterystyczne dla dachówek zakładkowych, nie tylko przyspieszają montaż, ale też zapewniają lepszą szczelność dachu.
Stopień skomplikowania to kolejny warunek, podporządkowujący wybór danego materiału, którym pokryty zostanie dach. Na mniej lub bardziej złożony kształt dachu wpływa nie tylko liczba połaci, ale również takie elementy, jak kopuły, lukarny i okna dachowe. Jak wiadomo - im bardziej skomplikowany jest dach, tym większe będą koszty jego budowy. Gdy zdecydujemy się na dach o dużej liczbie płaszczyzn, wtedy wymagane będzie częstsze przycinanie elementów pokrycia, co prowadzi do większych strat materiału. Z tego właśnie powodu większość fachowców z branży dekarskiej radzi, aby bardziej skomplikowane dachy kryć dachówką ceramiczną o małych formatach, ze względu na jej rozmiar oraz łatwość dostosowania do bardziej złożonych konstrukcji dachowych.

Wielobarwna ceramika
Odpowiednio dobrane parametry techniczne muszą iść w parze z estetyką wykonania. Obecnie, różnorodność kolorystyki produktów ceramicznych pozwala tworzyć oryginalne projekty architektoniczne. Nowe technologie zastosowane w procesie wypalania gliny oraz wykorzystanie angoby i glazury umożliwiły produkcję dachówek ceramicznych w niespotykanych dotychczas kolorach. Naturalną barwą wypalonej gliny są różne odcienie czerwieni, nawiązujące do długoletniej tradycji ceramicznych pokryć dachowych. Dzisiaj producenci są w stanie tak zaplanować proces technologiczny (skład mieszanki, proces wypalania), że sami decydują, jaką barwę otrzymana produkt. I tak wśród barw dachówek spotykamy również kolor miedziany, kasztanowy, brązowy oraz antracytowy. Oryginalnym pomysłem na przełamanie rutyny czerwonych pokryć dachowych są barwy łączone, jak kolor rustykalny bądź „jesienny liść” w ofercie firmy Röben Ceramika Budowlana. Na polskim rynku dostępne są już dachówki ceramiczne w nowym, szlachetnym kolorze Tobago. Oryginalny brązowoczarny odcień glazurowanej powierzchni charakteryzuje ten unikatowy produkt, podkreślający prestiżowy charakter dachu. Dzięki glazurze, dachówki są bardziej wytrzymałe na zabrudzenia i działanie wilgoci.
Na podstawie: Röben Polska Sp. z o.o.
Opracowanie: Röben Polska Sp. z o.o.
10-04-13 09:42
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.