Izolacja przed wodą

Hydroizolacja
Opracowanie: Bryn Pinzgauer
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/12394349@N06/3033161282/
Zabezpieczenie budynku przed działaniem wody i wilgoci jest bardzo ważnym elementem technicznym budowy domu. Dzięki temu będziemy się czuć bezpiecznie i komfortowo w naszym domu przez długie lata. Hydroizolacje stosowane są w tych miejscach budynku, które są narażone na działanie wilgoci oraz wody.

Woda ma niszczący wpływ na materiał budowlany. Jeżeli jest on wilgotny traci swoje właściwości izolacyjne, podnosi się jego współczynnik przewodności cieplnej i w związku występują straty ciepła w budynku.
Woda także powoduje uszkodzenia ścian murowanych, betonowych czy tynkowanych. Mogą także pojawić się na ścianach mchy, porosty i różnego rodzaju grzyby.
Sposób w jaki możemy zaizolować nasz dom zależy od rodzaju gruntu na którym się znajduje, poziomu wody gruntowej oraz od tego czy jest podpiwniczony.

W zależności od źródła zawilgocenia, izolacja może być:
- przeciwwilgociowa – inaczej lekka. Stosowana jest w budynkach umieszczonych w gruntach przepuszczalnych powyżej poziomu wód gruntowych. Izolacja przeciwwilgociowa chroni przed zawilgoceniem wodą opadową, wilgocią gruntu oraz podciąganą kapilarnie.
- przeciwwodna – inaczej średnia lub ciężka. Stosowana jest do zabezpieczania budynków przed wodą opadową i gruntową działającą pod ciśnieniem. Ten rodzaj izolacji bardzo często stosowany jest gdy wody gruntowe znajdują się powyżej podłogi piwnicy lub gdy istnieje zagrożenie okresowego podnoszenia się jej powyżej podłogi.

Masy do izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych mogą być stosowane na podłoża betonowe, ceramiczne, keramzytobeton lub też nawet silikaty.

Do hydroizolacji mogą służyć różnego rodzaju masy. Powinny być one odporne na starzenie, uszkodzenia mechaniczne oraz związki chemiczne znajdujące się w wodzie. Dodatkowo powinny być tak elastyczne aby nie pękały pod wpływem zmian temperatury lub ruchów związanych z osiadaniem budynku.
Biorąc pod uwagę skład mas, rodzaj zastosowanych w nich rozpuszczalników czy też warunki hydrogeologiczne w jakich mogą być one stosowane, można je podzielić na:
- masy bitumiczne – dzięki nim można uzyskać powłokę o dużej elastyczności. Stosowane są do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. Dzięki temu, że nie niszczą styropianu mogą być stosowane do mocowania płyt styropianowych do fundamentów. Polecane są do izolacji pionowych oraz poziomych.
Jedna warstwa masy bitumicznej tworzy izolacje przeciwwilgociową, natomiast dwie warstwy – izolację przeciwwodną.
- lepiki asfaltowe – są to mieszanki asfaltów oksydowanych, wypełniaczy i substancji uplastyczniających, które tworzą gęste lub płynne masy. Zazwyczaj używane są do wykonywania pionowych izolacji przeciwwilgociowych, sklejania papy oraz wypełniania nieszczelności w powłokach izolacyjnych.
Niektóre lepiki, w swoim składzie zawierają włókna celulozowe, które sprawiają, że powłoka jest zdecydowanie mocniejsza. Tego rodzaju lepiki mogą być stosowane nawet w temperaturach ujemnych.
- masy asfaltowo - żywiczne – są to półpłynne masy o właściwościach klejących. Stosowane są do izolacji przeciwwilgociowych. Jednak przy nałożeniu większej ilości warstw doskonale mogą pełnić rolę izolacji przeciwwodnej. Tego rodzaju masy nie są polecane do izolacji wewnątrz domu. Doskonale wnikają w porowate powierzchnie podłoża. Masy asfaltowo – żywiczne bardzo dobrze nadają się do sklejania papy oraz do konserwacji bitumicznych pokryć dachowych.
- masy asfaltowo – kauczukowe – mogą być rozpuszczalnikowe, czyli zawierające asfalt, sztuczny kauczuk, wypełniacze oraz rozpuszczalniki organiczne lub dyspersyjne, czyli zawierające emulsję asfaltową, lateks kauczukowy,wypełniacze mineralne, wodę i środki wulkanizujące.
Doskonale nadają się do pionowych i poziomych izolacji przeciwwilgociowych oraz przeciwwodnych. Stosowane są zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, w temperaturze od 5°C do 30°C. Masami dyspersyjnymi można przyklejać styropian oraz inne wyroby polistyrenowe.
- masy asfaltowo – aluminiowe – są to płynne masy, zawierające pigment aluminiowy, który przebarwia się w trakcie wysychania na kolor srebrny. Taka powłoka hydroizolacyjna używana jest do renowacji bitumicznych pokryć dachowych, za wyjątkiem pokryć smołowych oraz smołopochodnych. Dodatkowo, bardzo dobrze nadają się na zabezpieczenia pokryć z eternitu oraz jako uszczelnienie dachowych obróbek blacharskich. Nie należy ich stosować wewnątrz pomieszczenia, ponieważ zawierają one substancje szkodliwe dla zdrowia.
- roztwory asfaltowe – stosowane są do gruntowania powierzchni murowych, przed nałożeniem warstwy izolacyjnej. Bardzo często używane są także do sklejania arkuszy papy, do konserwacji powierzchni betonowych oraz do antykorozyjnego zabezpieczania konstrukcji metalowych. Nie zaleca się stosowania ich do przyklejania styropianu, ponieważ materiał ten, może ulec rozpuszczeniu.
- emulsje asfaltowe – są to zawiesiny cząstek asfaltu w wodzie. Zazwyczaj stosowane są jako środek gruntujący pod inne materiały hydroizolacyjne. Mogą być także wykorzystywane jako lekka izolacja przeciwwilgociowa.
- emulsje lateksowe - są odporne na chemikalia i można je używać do klejenia styropianu. Mogą być stosowane do konserwacji pokryć dachowych. Powinny być nanoszone na na suche lub delikatnie wilgotne podłoża. Doskonale nadają się do stosowania wewnątrz pomieszczeń oraz do konserwacji pokryć dachowych.
- płynne folie polimerowe – stosowane są głównie do zabezpieczania przeciwwodnego pod okładziny ceramiczne. Można nimi izolować ściany, podłogi łazienek, tarasy, balkony tuż przed położeniem glazury lub terakoty. Można je nanosić na suche lub wilgotne powierzchnie. Warstwę folii można wzmocnić za pomocą wtopienia w nią siatki z włókna szklanego lub folii polietylenowej.
Dostępne są także dwuskładnikowe płynne folie, które mogą być wykorzystywane do izolacji tarasów, balkonów oraz zbiorników wodnych. Charakteryzują się dużą odpornością na chemikalia, promieniowanie UV oraz mogą powstrzymać korozję betonu.
- masy poliuretanowe – mają one konsystencję półpłynną. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń jako hydroizolacje poziome. Używane są do izolowania basenów, tarasów i balkonów. Są to powłoki elastyczne oraz odporne na chemikalia.

Podczas nakładania hydroizolacji warto stosować się do zaleceń producenta. Nie należy nakładać kolejnej warstwy zanim minie czas wiązania się poprzedniej. Warto pamiętać aby masy zawierające rozpuszczalnik nie były nanoszone na powierzchnie pokryte wcześniej smołą lub substancjami smołopochodnymi. Nie powinny także stykać się ze styropianem, ponieważ ulegnie on zniszczeniu.
Należy również wiedzieć, że nie powinno stosować się mas mineralnych zawierających rozpuszczalnik, wewnątrz pomieszczenia.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Anna Dębiec
09-07-01 14:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.