Nawilżacz powietrza

Nawilżacz ultradźwiękowy
Opracowanie: oldcockatoo
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/oldcockatoo/4062167274/
Wprawdzie zima już prawie za nami, jeśli jednak do tej pory nie kupiliśmy nawilżacza powietrza warto to zrobić teraz. Na pewno skorzystamy jeszcze z niego przed nadejściem wiosny, a z pewnością przyda nam się za około pół roku - wraz z nadejściem kolejnej.

Ostatnia zima pokazała nam co znaczą niskie temperatury. Sezon grzewczy był (i nadal jest) bardzo intensywny. Większość ludzi uważa, że wystarczy odpowiednia temperatura w domu, aby nasze poczucie komfortu było odpowiednie. Niestety tak nie jest. Na nasz komfort bardzo znaczący wpływ ma wilgotność powietrza. Wg PN 78/B-03421 w okresie zimowym optymalna wilgotność powietrza to 40-60%, a minimalna 30%. Aby sprawdzić wilgotność w naszym domu, należy skorzystać z higrometra (wilgotnościomierza).

Poczucie komfortu mieszkalnego
Opracowanie: Paulina Gulcz
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Nieprawidłowy poziom wilgotności ma niedobry wpływ na nas i nasze otoczenie. Za niska powoduje wysychanie i niszczenie się skóry, wysychanie śluzówki, gorszą pracę systemu immunologicznego i ogólny dyskomfort. Suche powietrze źle wpływa również na meble – zaczynają pękać.
Zbyt duża wilgotność powoduje duszności i przeszkadza w koncentracji. Przyczynia się do powstawanie pleśni i grzybów powodujących rozwój chorób i alergii. W takich warunkach rozwijają się roztocza, a meble i inne materiały naturalne pęcznieją.
Najlepszym sposobem na utrzymaniu w pomieszczeniach odpowiedniej wilgotności jest wentylacja. Jednak w dobie super szczelnych okien i drzwi, z naturalną wentylacją jest problem. Wprawdzie istnieją rozwiązania, dzięki którym nasze okno będzie zawsze rozszczelnione, jednak większość z nas ma albo okna już wymieniane, albo w ramach oszczędności nie zakłada żadnych wspomagających systemów. A przecież kontrolować wilgotność trzeba. Najprostszym sposobem na optymalizacje wilgotności jest posiadanie w domu dużej ilości roślin i przynajmniej jeden nawilżacz powietrza na kaloryfer w każdym pomieszczeniu, który zapewni nam rześkie powietrze. Jednak najbardziej efektywny jest nawilżacz powietrza, który przejmie kontrolę nad odpowiednim poziomem wilgotności.

Jak sama nazwa wskazuje, nawilżacze powietrza służą do nawilżania powietrza we wnętrzach. Mają one jednak dużo większe spectrum działania: jonizują powietrze, służą do inhalacji i aromaterapii, a także oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń – kurzu, pyłków i innych alergenów.

Nawilżacze możemy podzielić ze względu na sposób działania na parowe i ultradźwiękowe. Nawilżacze parowe dzielą się dodatkowo na takie z „zimną niewidzialną mgiełka” oraz „ciepłą niewidzialną mgiełką”.

Nawilżacz do pokoju dziecka
Opracowanie: easement
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/easement/2729375921/
Zasada pracy nawilżaczy parowych jest bardzo prosta. Urządzenie zasysa powietrze z zewnątrz, a następnie wrzuca je, porywając cząsteczki zimnej wody – pary wodnej/mgiełki ze zbiornika. Nawilżacze z „zimną mgiełką” są bardzo oszczędne w zużyciu energii elektrycznej i można wykorzystywać je do aromaterapii. Poza tym są bardzo wydajne i niezawodne, a ich niewygórowana cena zachęca do kupna. Niestety, praca urządzenia nie należy do najcichszych, a wbudowany higrostat posiadają nie wszystkie modele. W przypadku nawilżaczy z „ciepłą mgiełką” ich praca jest zdecydowanie cichsza w porównaniu do „zimnego” odpowiednika. Tu również istnieje możliwość wykorzystania ich do aromaterapii. Są one szczególnie polecane dla dzieci i osób z chorobami dróg oddechowych. Niestety charakteryzuje je dość duże zużycie energii elektrycznej.

Nawilżacz ultradźwiękowy pracuje na zupełnie innej zasadzie - mgiełka wodna powstaje dzięki wykorzystaniu wysokiej częstotliwości drgań. Jest to urządzenie bardzo wydajne, a równocześnie ekonomiczne. Nawilżanie powietrza jest kontrolowane poprzez wbudowany higrostat. Mamy także wpływ na kierunek strumienia wypływającej pary. Decydując się na ten typ nawilżacza pamiętajmy o częstej wymianie wkładu filtracyjnego, gdyż jest narażony na zanieczyszczoną wodę.

Przy wyborze nawilżacza należy zwrócić uwagę na:
- wydajność, która może być określona na kilka sposobów:
- ilość dostarczanej wody na godzinę,
- kubaturę (m3),
- metraż pomieszczenie (m2).
- wyposażenie dodatkowe, np. higrostat;
- funkcję urządzenia – samo nawilżanie czy nawilżanie z oczyszczaniem;
- koszt eksploatacji;
- wielkość generowanych kropelek – im mniejsze, tym lepiej;
- pojemność zbiornika.

Aby nasz jonizator powietrza służył nam przez długie lata, musimy pamiętać o paru ważnych kwestiach:
- zanim włączymy urządzenie – uzupełnijmy zbiornik z wodą;
- przed wlaniem nowej wody, wylejmy starą i umyjmy pojemnik – zapobiegnie to rozwojowi bakterii czy glonów;
- raz na jakiś czas skorzystajmy z tabletek dezynfekujących;
- używajmy wody destylowanej, przegotowanej lub przefiltrowanej;
- przed włączeniem nawilżacza należy odkurzyć pokój w którym będzie stało urządzenie – unikniemy osiadania kurzu z powietrza na meblach;
- stawiajmy go jak najdalej od mebli, książek i źródeł ciepła;
- nie zastawiajmy wylotu mgiełki;
- do aromaterapii używajmy wyłącznie preparatów zalecanych przez producenta.

Kupno nawilżacza nie jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu, a korzyści jakie płyną z posiadania go, są ogromne. Dlatego, nie bawmy się w wieszanie mokrego ręcznika na kaloryferze, tylko zainwestujmy w sprzęt stworzony specjalnie do nawilżania powietrza.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Paulina Gulcz
10-03-03 10:55
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.