Murowanie ścian nośnych

Gdy gotowe są już ściany fundamentowe lub piwniczne, pora na murowanie ścian nośnych. Do ich wzniesienia najlepiej wybrać materiał o właściwościach do stosowanych do ich przeznaczenia: bardzo ciepły na ściany zewnętrzne oraz mocny i o dobrej izolacyjności akustycznej na ściany wewnętrzne.

bloczki z betonu komórkowego
Opracowanie: Xella Polska Sp. z o.o.
Na podstawie: http://212.18.11.102/downloads/pol/press/LD_Dobre_budowanie_z_Xella_cz2_-_04-2008.pdf
Wykorzystując tę ideę, stworzono System 20 cm, w którym ściany zewnętrzne wykonuje się z bloczków z betonu komórkowego YTONG, a ściany wewnętrzne – z bloków wapienno-piaskowych SILKA. Aby to osiągnąć, wykorzystano dokładność wymiarową produkowanych elementów i ujednolicono wysokość bloczków. Dzięki temu ściany wewnętrzne łączy się w prosty sposób ze ścianami zewnętrznymi.

Na zewnątrz – bloczki YTONG
ściany nośne
Opracowanie: Xella Polska Sp. z o.o.
Na podstawie: http://212.18.11.102/downloads/pol/press/LD_Dobre_budowanie_z_Xella_cz2_-_04-2008.pdf
Na ściany zewnętrzne przeznaczone są przede wszystkim bloczki YTONG S+GT (S oznacza, że po wierzchnia czołowa jest profilowana; GT, że ma uchwyt montażowy). Wszystkie mają tę samą długość (59,9 cm) i wysokość (19,9 cm); szerokość zależy od ich przeznaczenia (te stosowane do wznoszenia ścian jednowarstwowych ma ją zwykle szerokość 36,5 cm lub 40 cm). Powierzchnie czołowe bloczków są wyprofilowane na pióro i wpust, co pozwala precyzyjnie do pasować zestawiane ze sobą elementy i zapewnia szczelność bez konieczności wypełniania zaprawą spoin pionowych. Wymurowana w ten sposób ściana ma gładką powierzchnię. Można ją więc wykończyć od zewnątrz cienkowarstwowym tynkiem mineralnym. Ściany z bloczków YTONG charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną i mają niski współczynnik przenikania ciepła U. Jego wartość wynosi:
n 0,23 W/ (m2.K) dla ściany z najcieplejszych bloczków YTONG PP1,5/0,35 o grubości 40 cm;
n 0,29 W/ (m2.K) dla ściany z najpopularniejszych bloczków YTONG PP2/0,4 o grubości 36,5 cm.

Oznacza to, że ciepło przenika przez ścianę bardzo wolno, czterokrotnie dłużej niż w innych materiałach izolacyjnych. Decyduje o tym nie tylko materiał – ciepłe bloczki z betonu komórkowego, ale i zastosowanie prefabrykowanych elementów systemowych, na przykład nadproży YTONG czy elementów docieplenia wieńca. Dzięki temu nie tworzą się mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ucieka z domu ciepło.

Wewnątrz – bloki SILKA
Na wewnętrzne ściany nośne przeznaczone są przede wszystkim bloczki pod stawowe: o grubości 18 cm – SIL KA E18 lub o grubości 24 cm – SILKA E24. Ich rodzaj zależy od wielkości przenoszonego obciążenia, rozpiętości i rodzaju stropu, głębokości oparcia belek stropowych oraz od wymaganej izolacyjności akustycznej ścian. Bloki mają wysokość 19,8 cm i długość 33,3 cm. Wydrążone w nich kanały umożliwiają prowadzenie instalacji elektrycznych bez konieczności bruzdowania oraz kucia ścian. Powierzchnie boczne bloków SILKA są, podobnie jak bloczków YTONG, wyprofilowane na pióro i wpust. Mają one też na przemiennie
rozmieszczone – jeden u góry, drugi u dołu – uchwyty montażowe. Oprócz bloków podstawowych przy wznoszeniu ścian stosuje się elementy uzupełniające (połówki bloków i bloki wyrównawcze). Wewnętrzne ściany nośne z bloków SILKA są nie tylko wytrzymałe, ale także zapewnią właściwą izolację akustyczną. Można je stosować nawet w budynkach wielorodzinnych do wznoszenia ścian pomiędzy mieszkaniami oraz oddzielających mieszkania od korytarzy i klatek schodowych. Ściany z bloków wapienno-piaskowych są też ognioodporne, dzięki wykorzystaniu do ich produkcji nie palnych surowców – piasku kwarcowego, wapna i wody. Mur o grubości 18 cm ma najwyższą klasę odporności ogniowej REI 240 (zapewnia bezpieczeństwo przez cztery godziny).

Sposoby łączenia ścian
zaprawy klejowe
Opracowanie: Xella Polska Sp. z o.o.
Na podstawie: http://212.18.11.102/downloads/pol/press/LD_Dobre_budowanie_z_Xella_cz2_-_04-2008.pdf
Dzięki dopasowaniu wysokości bloków SILKA do wysokości bloczków YTONG wewnętrzne ściany konstrukcyjne łączy się ze ściana mi zewnętrzny mi na styk. Dwie metalowe kotwy łączące umieszcza się podczas murowania w co drugiej warstwie ściany zewnętrznej. Należy przy tym pamiętać o szczelnym wypełnieniu zaprawą murarską styku między łączonymi ścianami. Innym – rzadziej stosowanym sposobem łączenia ścian nośnych jest połączenie przez przewiązanie murarskie, czyli na strzępia. W co drugiej warstwie elementy ścian prze mu ro wuje się ze sobą: bloki SILKI wpuszcza się na głębokość co najmniej 16,6 cm w ścianę z bloczków YTONG, które odpowiednio się przycina. By jak najmniej ciepła uciekało przez to miejsce, umiesz cza się izolację termiczną od zewnątrz bloku wapienno-piaskowego.
Na podstawie: Xella Polska Sp. z o.o.
Opracowanie: Xella Polska Sp. z o.o.
09-06-08 12:24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.