Róża w róży – podwójna dawka natury

Człowiekowi nigdy dość natury. Nieustannie dąży do tego, by jej nadzwyczajną pomysłowość i wykwintność zamknąć w domu, by mieć ją na wyciągnięcie ręki. Zachłystuje się jej obecnością, bo to właśnie natura pomaga w pewnym stopniu uwolnić się od cywilizacji.
wazony
Opracowanie: MENU
Natura pozwala też istnieć w dwoistej rzeczywistości – świata spraw codziennych i pradawnym, mityczno-duchowym wymiarze przestrzeni, która istnieje od czasów Edenu, Arkadii lub utopijnej krainy Shangri-la.
Choć współcześnie człowiek otacza się szczelnie wynalazkami techniki, nie odcina się od natury. Chętnie powiela jej kształty, bo w jego pojęciu, przyroda jest, i pozostanie na zawsze, najlepszym i niedościgłym designerem wszechczasów.

Z takiego też założenia wychodzi wizjonerka kształtów, Pernille Vea, współpracująca z duńskim kreatorem zjawiskowych form – firmą MENU. Spod jej ręki wyszła, między innymi, subtelna seria porcelany Black Contour oraz inspirowany kwiatem róży wazon Galeria.

Wazon zyskał sobie wielbicieli na całym świecie z dwóch względów – asymetrycznej, dualnej bryły, przypominającej rozchylający się pąk róży oraz głębokiej symboliki tego kwiatu, który towarzyszy człowiekowi niemal od zarania dziejów.
Różę można wręczyć komuś, kogo się kocha. Ale można również postawić ją w Galerii, jako dowód sympatii dla samego siebie i akceptowania się za to, jakim się jest. Róża poprawia jakość życia, bo jest atrybutem bogini miłości – Afrodyty. Według mitu róże pojawiły się w chwili narodzin bogini – momencie uchwyconym na obrazie Botticelliego "Narodziny Wenus". Piękną, krwistoczerwoną barwę róże zyskały przez przypadek – gdy spiesząca na schadzkę z Adonisem Afrodyta skaleczyła się różanym cierniem w nogę. Inna wersja mitu o czerwonej róży głosi, że kwiat zabarwiła krew konającego Adonisa, zabitego na polowaniu przez rozwścieczonego dzika, pod którego postacią ukrywał się, zazdrosny o Wenus, Ares lub jej kulawy mąż – Hefajstos.

Wazon Galeria duńskiej firmy MENU osadza się – prawie namacalnie – w prawiekach historii. Bo uprawa róż, jako kwiatów symbolizujących boskość i królewskość, zaczęła się już w połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e. w Chinach, na Bliskim Wschodzi, w Rzymie i Grecji. Potem – róża jako zjawisko – opanowała cały świat.

wazony
Safona nazywała ją "królową kwiatów". I też takie królewskie miejsce przyznawano jej na dworach władców. Satrapa Syrazkuz, tyran Dionizjusz II, sypiał często na łożu wysłanym płatkami róż. Neron zasypywał chętnie swoich gości, dla efektu zaskoczenia, spadającymi z sufitu różami. Kapryśnej Kleopatrze VII zdarzyło się zasłać całą salę biesiadną płatkami róż, które sięgały aż pół metra wysokości, a w których goście z trudem brodzili. Władcy i uprzywilejowani tego świata wcielali w życie powiedzenie – "mieć życie usłane różami".
MENU mówi to samo – wazon Galeria będzie symbolem początku nowego etapu w życiu. Lepszego, bo wypełnionego sensualnością i wyjątkowymi emocjami istnienia.
Róża fascynowała i średniowiecze, gdzie była godłem miłości dworskiej – platonicznego uczucia, którym darzył damę swojego serca (będącą równocześnie czyjąś żoną) rozkochany w niej rycerz. Takie symboliczne znaczenie ma do dziś czerwona róża – będąca sygnałem miłosnego wyznania.
Kwiat róży o skomplikowanej strukturze nakładających się płatków był też symbolem, co ciekawe, tajemnicy, dyskrecji i zaufania. Jak mówi mit, Amor przekupił różą boga milczenia, Harpokratesa, by ten nie wydał szpetnemu Hefajstosowi miłostek jego pięknej żony – Wenus. Róże malowano też na sufitach konfesjonałów, w salach obrad i miejscach, w których zgromadzeni byli obowiązani do zachowania dyskrecji.

Z powodu tego znaczenia róży, nad stołem, przy którym miały toczyć się poufne rozmowy, gospodarz często wieszał ten doskonały kwiat. Warto zwrócić uwagę, że i dziś na "dyplomatycznych" stołach goszczą bukiety róż przysłuchujące się dyskusjom głów państw.
Skoro róża tak bardzo przesycona jest symboliką i historią, można mieć pewność, że i wazon Galeria kryje w sobie pokłady tajemnej wiedzy, ludzkich wyobrażeń i przekonań.

Wazon Galeria będzie się genialnie komponował z bukietem róż. Urok róży zostanie w ten sposób podniesiony do kwadratu. Zdublowane piękno nada codzienności zapierającego dech w piersiach uroku. Bo można, jeśli się tylko chce, stworzyć każdy dzień niezwykłym.

Znawca różanej mitologii, sklep www.smakprostoty.pl odkrywa tajemnicę wazonu Galeria, który łączy w sobie nowoczesny design i całe wieki symboli.

Joanna J. Gawlikowska
Krystian Wawrzyczek

Źródło informacji o symbolice róży: W. Kopaliński, Słownik symboli, WP, Warszawa 1991
Na podstawie: www.SmakProstoty.pl
09-03-23 09:47
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.