Najmodniejszy ogród jest eko i inspirowany naturą

Wystawa Chelsea Flower Show
Opracowanie: Ogrodownia
Na podstawie: Ogrodownia
Najmodniejszy ogród jest eko i inspirowany naturą, ale … obecna w nim woda przyjmuje ultranowoczesną formę. Agnieszka Duc, współwłaścicielka Ogrodowni i Pracowni Sztuki Ogrodowej podsumowuje tegoroczną wystawę Chelsea Flower Show – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży architektury zieleni.

Odpoczynek w naturalnym otoczeniu
Najnowsze trendy ucieszą wielbicieli łatwej w pielęgnacji zieleni – wyraźnie widać, że ogród ma sprzyjać odpoczynkowi i spędzaniu czasu w sposób zgodny ze stylem życia, a nie ciężkiej, fizycznej pracy poświęcanej na jego pielęgnację.

Rośliny wyzwalają się z modnych dotychczas architektonicznych kształtów i urzekają naturalnym pięknem. Jeżeli wciąż pojawiają się w ciętej, kształtowanej przez człowieka formie, to zdecydowanie towarzyszy im flora kojarzona jako rosnąca w krajobrazie naturalnym (np. brzozy, sosny o naturalnym pokroju, skrzypy, rdest). Nie ma już sterylnych roślinnych kompozycji, a formowana zieleń występuje już tylko jako pojedynczy akcent. Ta inspiracja naturą przejawia się nawet w dosłownym przenoszeniu określonych typów krajobrazu do przestrzeni ogrodowej – np. górskiego lub tropikalnego.

Warto zaznaczyć obecność sprzyjających wypoczynkowi akcesoriów. Rabatom roślinnym towarzyszą przestronne tarasy, wygodne meble, letnie kuchnie, zewnętrzne kominki, jaccuzi, prysznice… Ogród staje się zewnętrznym pokojem, zaprojektowanym z równą dbałością, w każdym detalu, jak wnętrza, spełniający określone przez użytkujących go funkcje. A nad zachęcającymi do relaksu zestawami wypoczynkowymi niczym żagle rozciągają się altany lub ogromne płócienne parasole.

Przy tej modzie na naturalny charakter ogrodu zaskakują trendy w aranżacji wody – ujarzmionej, podawanej tylko w nowoczesnej formie – tafli, stołów, pionowych ścian, metalowych wylewek lub rurek ze ścian. I nie ma tu znaczenia klimat otoczenia – modna woda jest ultranowoczesna.

Bądź eko czyli przyjazny środowisku!
Wystawa Chelsea Flower Show
Opracowanie: Ogrodownia
Na podstawie: Ogrodownia
Trend ekologiczny w architekturze krajobrazu wciąż się mocno trzyma. Dzisiejsze modne ogrody to miejsca przyjazne środowisku – niezależnie, czy są od podstaw projektowane w oparciu o zasady ekologiczne, czy też już istnieją i instalujemy w nich elementy sprzyjające zagnieżdżaniu się owadów i ptaków.

Silnie widać też trend recyklingowy, obecny na Chelsea Flower Show już w zeszłym roku. Pokazuje, że w ogrodzie można wykorzystać wiele materiałów przeznaczonych do wyrzucenia na śmieci oraz uprawiać rośliny użytkowe .

Nieustająco modne są dachy zielone i zielone ściany. Zaletą tych drugich jest między innymi to, że można je zamontować nawet na najmniejszej powierzchni uzyskując dużą połać pionowej zieleni.

Kolory uporządkowane

W przedstawionych na targach aranżacjach dominowały dwie zasady kompozycji kolorów. Albo w ogrodzie dominuje konkretna gama (najpowszechniejsza to róż fiolet i bordo) i jest konsekwentnie przestrzegana w doborze roślin, nawierzchni i wszelkich dodatkach, albo całość dodatków skomponowana jest w jednym kolorze: bieli, szarości lub beżu, a towarzysząca im roślinność jest wielokolorowa, w mocnym kontraście. Do zaznaczenia wyraźnych akcentów najczęściej wykorzystuje się pomarańcz i czerwień.

Uwaga na dodatki

Nowością w akcesoriach jest wykorzystywanie tłuczonego szkła zamiast żwiru na obrzeżach rabat kwiatowych oraz traktowanie go jako ozdobnej nawierzchni. Szalenie modnym dodatkiem jest wciąż blacha rdzawa typu corten.

Jak wprowadzić nowe trendy w otoczenie?

Najnowsze trendy dają nieco oddechu wielbicielom nowinek – teraz zamiast przycinać drobne niedoskonałości w wystrzyżonych według szablonu krzewach, mogą oddać się relaksowi w swobodnym otoczeniu.

Tegoroczne rozwiązania stosunkowo łatwo wprowadzić w naszym polskim klimacie, zwłaszcza jeżeli dobierze się łatwy w utrzymaniu zestaw krajobrazowy. Pokrewieństwo rożnych stylów – jak ekologicznego i naturalnego daje większą łatwość w kształtowaniu modnej zieleni. A silny trend nowoczesnej wodny ułatwia wybór założeń do naszego ogrodu.

Warto jednak pamiętać, że gwarantem sukcesu jest zawsze odpowiedni dobór roślinności oraz jakość zaprojektowania i wykonania poszczególnych elementów. Jeżeli więc nie jesteśmy pewni, jakie rośliny dadzą efekt pożądanego górskiego krajobrazu oraz czy zielona altana i nowoczesne dodatki pasują do siebie, lepiej oddać swój ogród w ręce specjalistów. Ich doświadczenie pokaże nasze rzeczywiste upodobania, a nie tylko kierunek, w którym chcielibyśmy podążać.
Na podstawie: Neuron Agencja Public Relations Sp. z o.o.
Opracowanie: Agnieszka Duc
10-06-21 14:53
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.