Kilka słów o ergonomii

meble biurowe
Opracowanie: PROFIm, http://www.profim.pl
Wydaje się, że o ergonomii napisano i powiedziano już wiele. Ale czy wystarczająco dużo, aby każdy z nas wiedział, co ona oznacza i potrafił praktycznie wdrażać ją do swojego życia?

Zapewne niewielu pracodawców czy pracowników zastanawia się nad tym, jak ważne jest zachowanie harmonii i wygody w miejscu pracy. Pomocna w uświadomieniu sobie tej prostej zależności może być podstawowa wiedza z zakresu ergonomii.

Czym jest ergonomia?
Interdyscyplinarna nauka, jaką jest ergonomia mieści w sobie elementy różnych dziedzin, m. In.: psychologii, socjologii pracy, fizjologii, higieny i medycyny pracy, organizacji pracy, antropometrii oraz nauk technicznych. Jednak najważniejszym kierunkiem zainteresowań tej dyscypliny jest zwrócenie uwagi na podstawową relację pomiędzy człowiekiem a jego otoczeniem. Chodzi tu zwłaszcza o środowisko pracy oraz to, jak oddziałuje one na ludzi. Ergonomia to nie tylko nauka i wiedza, ale także praktyka. To poparte nowoczesną technologią sposoby tworzenia przyjaznego człowiekowi środowiska, w którym przebywa i pracuje.

Zdrowe biuro
Współcześnie wiele zawodów wymaga codziennej pracy w biurze, przy biurku i komputerze. Na tej płaszczyźnie ergonomia ma do spełnienia istotne zadanie. Monitor, na który codziennie patrzymy, komputerowa myszka pod ręką, a przede wszystkim krzesło, na którym siedzimy godzinami… Każdy element otoczenia musi być zaprojektowany i dostosowany do indywidualnych cech fizycznych i potrzeb człowieka. Zwłaszcza do niepowtarzalnych parametrów ludzkiego ciała i psychiki. A wszystko po to, by wielogodzinne przebywanie przy biurku nie było uciążliwe, a ośmiogodzinna praca - kreatywna i efektywna.

Zdrowe miejsce pracy w domu
Rozwój społeczeństwa informacyjnego, głównie dzięki technologii, powoduje, że coraz więcej ludzi korzysta z możliwości wykonywania zajęć poza tradycyjnym miejscem pracy. Telepraca bywa dziś najlepszą alternatywa dla młodych matek, ludzi niepełnosprawnych oraz osób mających duże kłopoty z dojazdem do pracy. Efekty wykonanej pracy przesyła się wówczas drogą elektroniczną. Jednak również w domu, miejsce do pracy musi być funkcjonalne. Dlatego też, aby nie bolał kręgosłup i nie pogarszał się wzrok, konieczne jest odpowiednie biurko, właściwe oświetlenie, a przede wszystkim wygodne krzesło, na którym spędzamy wiele godzin dziennie.

Co się dzieje, gdy wiedza kuleje?
Jeśli nie zadbamy o właściwe otoczenie, w którym przebywamy na co dzień, musimy liczyć się z bolesnymi konsekwencjami m.in. bólem pleców czy karku, występujących po kilku godzinach siedzenia bez zmiany pozycji. O poważny problem nie trudno. Większość chorób układu mięśniowo-szkieletowego rozwija się z czasem i zwykle są one spowodowane wykonywanym zajęciem lub nieodpowiednim środowiskiem pracy. Schorzenia te zwykle dotykają pleców, szyi, ramion i kończyn górnych, rzadziej nóg. Mogą to być lekkie i silne bóle, ale także poważne choroby wymagające przerwania pracy i podjęcia leczenia. Jednak wielu tym problemom można zapobiec. Wystarczy przestrzegać przepisów BHP i zwrócić szczególną uwagę na ergonomię w miejscu pracy.

Ergonomia na co dzień
Większość przedmiotów codziennego użytku jest projektowana i wykonywana dla masowego i "przeciętnego" konsumenta. Jednak niektórzy producenci wyposażenia wnętrz, oświetlenia i innych użytecznych dla człowieka akcesoriów, sukcesywnie wychodzą naprzeciw indywidualnym potrzebom. Jednym z nich jest firma PROFIm, która korzystając z własnego doświadczenia i wiedzy polskiego naukowca, profesora Wojciecha Jastrzębowskiego – twórcy definicji ergonomii – od lat wykonuje krzesła i fotele biurowe spełniające wszystkie wymagania, jakie stawia przed nią ludzkie ciało.
Nie ważne więc, gdzie pracujemy. Istotne jest to, aby zwracać uwagę na jakość i funkcjonalność przedmiotów, z których korzystamy. Zdrowie i zadowolenie z życia to bowiem wartości nie do przecenienia.
Na podstawie: PROFIT system Sp. z o.o.
08-05-16 10:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.