Jak wybrać oświetlenie?

Producenci licznych przedmiotów przyzwyczaili nas do tego, że moda się zmienia i co jakiś czas pora wymienić nasze ubrania, buty czy okulary. Poza tym postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na tej samej zasadzie przychodzą i odchodzą różne trendy w projektowaniu wnętrz, choć częstotliwość cyklu tych zmian nie jest może równie duża, jak w przypadku garderoby czy butów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do rozwoju technologii? Czy to oznacza, że znajdujące się u nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać równie często jak elektronikę? Jak właściwie dobrać lampy do domu?


Podstawowe wytyczne wyboru oświetlenia do różnych pomieszczeń
Obojętnie, czy zamierzamy kupić lampy sufitowe do łazienki, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy wiszące do przedpokoju należy pamiętać, że lampy mają zapewnić zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pokoju, jak i nadać mu odpowiedni nastrój. Oznacza to na przykład, że efektowne rozłożyste lampy kryształowe lub żyrandole w pokoju dziennym prawdopodobnie trzeba będzie uzupełnić o lampki punktowe sufitowe bądź kinkiety, aby wygodnie rozjaśnić również brzegi pomieszczenia i pozwolić na niemęczące dla oczu czytanie, nie przypominając już o bardziej szczegółowych pracach (robótki ręczne, układanie puzzli, naprawa małych przedmiotów etc.), gdy potrzebujemy mocniejszego światła. Z drugiej strony, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, dobrze, by w jego planach uwzględniono nastrojowe lampki nocne, choć ze względów na wygodę (porządkowanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z odpowiednio mocną żarówką to także dobry pomysł. Inną ważną sprawą jest wykorzystanie prądu rozwiązania, które wybraliśmy, a zatem lampy podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą umożliwiać wkręcenie żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne zupełnie znikną z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że lepiej kupować lampy stojące, kinkiety etc. w określonym, zgodnym z naszym gustem stylu. Jeśli marzymy o wnętrzu w stylu Romanowów, lampy z kryształkami będą pasowały wspaniale. Za to w minimalistycznym wnętrzu lepiej jednak będą wyglądały lampy nowoczesne (Apdmarket.pl), chyba że uwielbiamy żonglować stylami i nie boimy się kontrowersji.
Lampy klasyczne i nowoczesne


Czy szukając lampy do mieszkania dobrze zatem iść za modą?
Odpowiedź na powyższe pytanie nie będzie łatwa, choć posiadany budżet powinien pomóc w jej znalezieniu. Gdy fundusze nie stanowią przeszkody, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, również, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu czy oprawy oświetleniowe do innych pokoi w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku przepełniały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład oberżyny i jasnej zieleni, co przekładało się też na lampy podłogowe, żyrandole i lampy stojące, a właściwie ich abażury. Nowe dziesięciolecie otwiera powrót do bardziej stonowanych barw, więc do łask powrócą prawdopodobnie lampy stworzone z przeźroczystych kryształów oraz lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Dobrze pomimo tego pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak czekoladowy brąz, cynamonowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy podłogowe albo żyrandole w tych barwach mogą być oryginalnym i modnym dodatkiem kolorystycznym do pomieszczenia dekorowanego w barwach zimnych, jak szarość lub stal. Jednak podążanie za trendami wnętrzarskimi powinno być w takim samym stopniu co od wielkości naszych funduszy uzależnione od warunków naszego pokoju. W mieszkaniu z niskim sufitem często lepsze są plafony, w związku z tym, ze np. żyrandole mogą przeszkadzać w poruszaniu się po mieszkaniu, warto również postawić na oświetlenie umożliwiające regulowanie konta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Pokój w kształcie litery „L” jest idealny na minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład okazały żyrandol w części dłuższej i plafon w krótszej części wstawiona na przykład nad stołem. Odpowiednio postawione lampy kryształowe tym bardziej w połączeniu z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło słoneczne i odbijać je po reszcie pomieszczenia, rozjaśniając refleksami nawet najciemniejsze kąty, stanowiąc dodatkową opcję dla lamp bocznych i pomagając zwiększyć oszczędzanie energii elektrycznej.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.