„Kolorowa terapia”

W dobie ciągłego pośpiechu, gdzie częstym animatorem naszych codziennych czynności jest stres, często zapominamy o tym co najważniejsze dla naszego zdrowia.

kolor
Opracowanie: seanmcgrath
Cierpi na tym nasze serce, układ nerwowy, cały organizm. Zanim jednak połkniemy kolejną pigułkę, spróbujmy zwalczyć chorobę kolorem.

Chromoterapia, czyli leczenie kolorem, polega w głównej mierze na odpowiednim doborze kolorów, adekwatnym do fizycznej i psychicznej kondycji naszego organizmu. Kolor może działać na nas pobudzająco albo wręcz przeciwnie, powodować zmęczenie i zaburzać zdolność koncentracji. Może też działać kojąco lub w skrajnych przypadkach, nasilać objawy choroby. Aby wiedzieć jak prawidłowo wykorzystywać lecznicze działanie barw, warto zapoznać się z zasadami ich oddziaływania.

Czym jest chromoterapia?

U podstaw założeń chromoterapii, leży teoria przypisująca każdemu organizmowi indywidualną aurę, czyli pole energetyczne, w którym stopień nasycenia barw świadczy o samopoczuciu i ogólnym stanie zdrowia. U zdrowego człowieka aura przyjmuje czyste kolory tęczy. Jeżeli pojawia się choroba, barwy te ulegają "zabrudzeniu", pojawiają się na nich zaciemnienia. Na podstawie wyglądu naszego pola energetycznego chromoterapeuta jest w stanie określić, jakie zakłócenia występują w naszym organizmie i jakimi kolorami należy je leczyć.

Czerwony czy niebieski

Jeżeli nie dokuczają nam poważniejsze dolegliwości możemy sami poprawić stan naszego samopoczucia otaczając się kolorami pozytywnie wpływającymi na nasz organizm. W tym celu musimy odpowiednio zdiagnozować nasze bolączki i określić potrzeby terapii. Jeżeli np. od dłuższego czasu żyjemy w stresie, naszym celem powinno być osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Lekiem na depresję i wszelkiego rodzaju nerwice jest kolor zielony. Pozytywnie wpływa ona na pracę serca i działa uspokajająco. Podobne oddziaływanie ma też kolor fioletowy, który w szczególności przeciwdziała bezsenności i uśmierza bóle głowy. W stanie wzmożonej aktywności należy natomiast unikać kolorów działających pobudzająco, takich jak czerwienie, pomarańcze czy żółcienie. Te kolory są przeznaczone dla osób o niskim ciśnieniu, pozbawionych witalności.

Kolory w naszych wnętrzach

Kiedy wiemy już jakie barwy działają na nas najbardziej stymulująco, warto przystroić nimi wnętrza naszego mieszkania. Dzięki temu poddani będziemy ich leczniczemu działaniu przez dłuższy czas. Nawet jeżeli nie myślimy o remoncie, warto przybrać wybranymi kolorami pojedyncze ściany, np. wykorzystując gotowe motywy z szablonów. Nawet niewielki element w odpowiednio dobranym kolorze może przynieść pożądane efekty.

Sekret dobrego samopoczucia

Ciekawą propozycję dla miłośników kolorów i osób, które lubią zmieniać wystrój swojego mieszkania, stanowi oferta marki Beckers. Kolekcja kolorów Secret to proponowana na sezon jesienno-zimowy paleta zawierająca 12 barw. Tworzą ją cztery kompozycje: Retro, Hope, Hot i Heaven, odpowiadające różnym tendencjom i tworzącym odmienne nastroje.

Zestaw Retro to grupa składająca się ze zgaszonego różu, oberżyny oraz szarości o błękitnej nucie. Ta kombinacja pozwala osiągnąć efekt przytulnego wystroju, idealnego dla entuzjastów relaksacyjnych wnętrz.

Do zwolenników kontrastów, nadających wnętrzom ożywczy charakter, przemówi z pewnością zestaw Hope, w którym przeplatają się ze sobą czerwień, groszkowa zieleń i nasycony granat. Kolory te dostarczają bodźców wzrokowych, świetnie więc sprawdzają się w sypialni dzieci i nastolatków.

Hot to zestawienie trzech świeżych barw. Królują tu zieleń liści, piaskowy beż oraz żywy odcień różu. Sypialnia urządzona tymi kolorami będzie przestronna i wesoła. Nastój tu panujący odgoni jesienne smutki.

Jeśli mamy ochotę poczuć się jak w niebie, sięgnijmy po zestaw Heaven. Mamy tu zarówno spokojny błękit, kolor śliwkowy i ciepły brąz. To harmonijne zestawienie relaksuje ciało i umysł. Posiada w sobie energię nieba, ziemi i powietrza.
Na podstawie: Beckers - Tikkurila Polska
07-02-15 03:41
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.