Hiperrealizm

Hiperrealizm jest nurtem w malarstwie, który został zapoczątkowany w XX wieku. Charakteryzował się on tym, że starał się pokazywać rzeczywistość z najdrobniejszymi szczegółami. Odwzorowanie było tu najważniejszym czynnikiem, który był brany pod szczególną przez artystów. Owy termin pierwszy raz pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Był kierowany w kierunku malarzy, którzy próbowali odtworzyć na płótnach zdjęcie.


Farba Natura™ 512 marki Benjamin Moore
Opracowanie: B.M. Polska Sp. z o.o.
Na podstawie: B.M. Polska Sp. z o.o.
Hiperrealizm także na terenie Europy święcił tryumfy. Bardzo modny stał się w Republice Federalnej Niemiec, gdzie także była wystawa wyjątkowej sztuki w Kassel, na której prace artystów tegoż stylu zrobiły olbrzymią furorę. Hiperrealizm rozpoznawalny jest również po takimi definicjami jak superrealizm czy też fotorealizm. Twórcy tego stylu za główne zadanie uznali pokazywać nieprzekłamaną w żaden sposób otaczającą rzeczywistość. Głównymi tematami ich obrazów są zwykłe rzeczy jak np. samochody czy obiekty sklepowe (malarstwo w naszej galerii).

aranżacja wnętrz
Opracowanie: Tammy Manet
Na podstawie: http://www.flickr.com
Mnóstwo przedstawicieli hiperrealizmu decyduje się też na odwzorowanie fotografii własnego autorstwa. Ażeby stworzyć takowe dzieło trzeba mieć ogromne umiejętności, ponieważ to zadanie nie należy do łatwych. W każdym dziele możemy dostrzec, elementy, które w pełni oddają osobowość autora jak również i jego sposób patrzenia na świat. Tematy obrazów są bardzo mocno powiązane z jego najbliższym otoczeniem. W każdym przypadku fotografia nie jest przez twórców traktowana jako narzędzie a raczej jako świadomie wybrana okoliczność wyjściowa, która może dać pole do popisu przy rozwijaniu przedstawienia dzieła.

Hiperrealizm jest uznany za największego konkurenta dla minimal art a także innych nurtów w sztuce, które nie przykładają dużego nacisku na treść obrazu, co związane jest z tym, że nie muszą mieć praktycznie większych umiejętności technicznych. Do jednych z szczególnie znanych obrazów tego stylu bez wątpienia trzeba zaliczyć obraz pod tytułem ''żółta spódnica". Patrząc na niego widzimy jak bardzo jego twórca starał się przedstawić wszystkie najważniejsze szczegóły. Rzadko zdarza się tak w innych stylach, że artyści taką wagę przywiązują do najmniejszych szczegółów (czytaj więcej).
13-05-09 11:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.