Grzyby i pleśń w domu

grzyby
Opracowanie: shay coh
Na podstawie: www.flickr.com
Powstanie grzybów i pleśni może być skutkiem złego eksploatowania lub nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. O ile usuwanie pleśni nie jest trudne, tak usuwanie grzyba wiąże się z większym wydatkiem. Istnieje zdecydowana różnica pomiędzy stopniem inwazji obu „szkodników” i sposobem działania na rzecz pozbycia się problemu.

Niemal każdy wie jak wygląda pleśń w łazience spowodowana przez wilgoć lub złą cyrkulację powietrza.
Pleśń pokrywa jedynie powierzchnię i nadaje nieestetyczny wygląd. Rozprzestrzenia się w formie plam lub kropek w kolorze czarnym, rdzawym, zielonym bądź cytrynowym. Popularne gatunki to: kropidlak cytrynowy, kropidlak czarny i pleśniak zielony.

Grzyb w domu poza nieestetycznym wykwitem z zewnątrz i nieprzyjemnym zapachem, znacznie osłabia, a nawet niszczy materiały budowlane. W ostatecznej fazie dojrzewania wypuszcza owocniki, które rozpylają szkodliwe dla zdrowia zarodniki i infekują coraz większe powierzchnie ścian, mebli oraz sufitów. Ich korzenie są głębokie. Mogą przerosnąć do „gołego muru” przez tapety, farby, gładzie i tynk. Popularne gatunki to: gnilica mózgowa, stroczek domowy i stroczek łzawy.

Najczęstszą przyczyną powstawania pleśni lub grzybów jest zawilgocenie i skraplanie pary wodnej w umiarkowanej temperaturze. Może to być wynik tzw. „mostka termicznego” (miejsca ucieczki pary wodnej – np. źle zaizolowany zimny kont wewnątrz budynku czy cieknąca woda z dachu), złego stanu technicznego budynku lub nieprawidłowej eksploatacji (zbyt szczelne okna, nieregularne wietrzenie, niesprawna wentylacja, niedogrzanie pomieszczeń).

Jak usunąć pleśń?
grzyby
Opracowanie: Zamm
Na podstawie: www.flickr.com
Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę. Jeśli nie zostanie zweryfikowana i trwale usunięta, problem wróci. Usuwanie pleśni wykonuje się dwoma metodami jednocześnie. Metoda mechaniczna polega na zeskrobaniu pleśni z grzybnią. Chemiczna polega na umyciu lub dokładnym spryskaniu miejsca środkiem pleśniobójczym, bądź grzybobójczym. Zgodnie z instrukcją producenta detergentu należy poczekać aż preparat wsiąknie i wykończyć ścianę przy pomocy standardowych materiałów budowlanych.

Jak usunąć grzyb?
grzyby
Opracowanie: fermicat
Na podstawie: www.flickr.com
Odgrzybianie ścian jest bardziej pracochłonne. Należy usunąć fragment tapety, farby i tynku do gołego muru, z metrowym zapasem z każdej strony. Pozostawienie choć odrobiny grzyba lub nieusunięcie przyczyn spowoduje ponowny atak. Jeśli korzenie sięgnęły do muru, należy go dokładnie wyszczotkować, umyć i pokryć detergentem grzybobójczym. Ubytek uzupełnia się ponownie tynkiem i wykańcza.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Agnieszka Bykowska
10-01-06 09:45
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.