Zastosowanie sprężarek tłokowych

Sprężarka tłokowa
Na podstawie: http://www.pneuma.pl/
Sprężarki to zbiór urządzeń, które służą do zwiększania ciśnienia powietrza lub innych gazów. Z uwagi na zasadę ich działania, można podzielić je na sprężarki wyporowe, do których kwalifikują się sprężarki tłokowe oraz przepływowe (inaczej wirowe).

Sprężarki tłokowe są używane zwłaszcza w przemyśle, jako maszyny zwiększające ciśnienie powietrza, które jest przeznaczone do:

- napędzania różnego rodzaju urządzeń pneumatycznych, stosowanych m. in. w górnictwie , a także budownictwie,
- rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych,
- sprężania gazów wykorzystywanych w przemyśle chemicznym,
- napędzania hamulców pneumatycznych,
- napełniania butli gazami.

Efektywność sprężarek tłokowych, w przypadku gazu zassanego, oscyluje od kilku m3 do kilkunastu tysięcy m3/h, natomiast w odniesieniu do ciśnienia tłoczenia, wartości wahają się w przedziale od kilku dziesiętnych do dwustu MPa.
Dużą zaletą sprężarek tego rodzaju, jest ich możliwość tworzenia wysokich ciśnień, a wadami spore wymiary i waga, nieodzowność używania zbiorników wyrównawczych oraz zagrożenie zabrudzenia gazu olejem, używanym do smarowania cylindra.

W skład sprężarki tłokowej wchodzi korpus sprężarki, głowica wraz z zaworami oraz system korbowy.
Powietrze znajdujące się w sprężarce podlega sprężeniu w skutek przemieszczania się tłoka, który przesuwając się w dół powoduje otwarcie zaworu ssącego i dopływ gazu do cylindra (suw ssania), później przemieszczając się w górę wywołuje zamknięcie zaworu ssącego i zwiększenie ciśnienia powietrza znajdującego się w cylindrze, które po osiągnięciu wystarczającego ciśnienia zostaje wytłoczone przez zawór tłoczny.
Biorąc pod uwagę charakter procesu sprężania gazu, sprężarki tłokowe można dodatkowo rozróżnić na jednostopniowe i wielostopniowe.

Więcej wiadomości na temat narzędzi służących do sprężania i oczyszczania gazów, takich jak np. sprężarki śrubowe znajdziesz w serwisie Pneuma.pl.
12-02-29 11:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.