Drewniany taras

deski tarasowe
Opracowanie: seier+seier+seier
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/seier/2146793583/sizes/l/
Taras jest miejscem, gdzie spędzamy wolne chwile, wypoczywamy, spotykamy się ze znajomymi i dobrze się bawimy. Warto zadbać, aby był miejscem wyjątkowym i ciekawym. Niezaprzeczalnie, atrakcyjną wizualnie propozycją jest wykonanie tarasu z drewna. Drewno pozwala nadać mu niepowtarzalny i naturalny charakter.

Do niedawna głównym problemem, przy urządzaniu tarasu, była niewielka wytrzymałość drewna dostępnego na rynku. Sytuacja zmieniła się wraz ze wzrostem popularności drewna egzotycznego. Jak mówi Michał Mazur z DLH Poland „przełom nastąpił w momencie, gdy na naszym rynku pojawiła się deska tarasowa z drewna egzotycznego. Cechuje je niespotykana dla drewna z naszej strefy klimatycznej odporność. Twarde i ciężkie drewno egzotyczne, które wrzucone do wody tonie, bogate jest w różnorodne minerały, olejki oraz naturalne substancje bakterio- i grzybobójcze. Nie straszne mu zatem zmiany temperatury i wilgotności, a także działanie szkodników i grzybów występujących w naszym klimacie.”

Takie właściwości drewna egzotycznego sprawiają, że wykonana z niego deska tarasowa może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Co więcej, konserwacja takiego tarasu nie jest konieczna, gdyż niekonserwowane drewno pokrywa się jednolitą patyną, co nadaje mu niewątpliwy urok. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu naturalnej barwy, warto pokryć deski olejem ( zaraz po montażu).
Z pewnością, zasadne jest pytanie, czy montaż tarasu z drewna jest czynnością skomplikowaną. Otóż nie. Domowy majsterkowicz powinien poradzić sobie z tym bez problemu. Należy jednak pamiętać o kilku wskazówkach, aby uniknąć późniejszych niedociągnięć.

Po pierwsze, należy taras ułożyć na równej, utwardzonej i stabilnej powierzchni. Podłoże musi zapewniać możliwość odpływu wody, czyli, jak mówi Szymon Gacki z DLH, być „przesiąkliwe lub posiadać spadek – wystarczy 1-2%”. Na takim podłożu można kłaść legary bezpośrednio, można także mocować je na słupkach lub specjalnie przeznaczonych do tego celu kotwach - wbijanych w ziemię.

Po drugie, nie można zapomnieć o pozostawieniu około 5 mm przerw pomiędzy poszczególnymi deskami. Wynika to z faktu, że drewno jest materiałem naturalnym, co oznacza, że nieznacznie zmniejsza swoją objętość w zależności od pory roku. Deski tarasowe, po uprzednim nawierceniu, przykręcamy do legarów. Dla szczególnie wymagających klientów, którzy nie chcą widocznych mocowań, przygotowano deski o specjalnym profilu. „Wariantem luksusowym są deski iClip, które można montować bez widocznych wkrętów. W Polsce są dostępne w kilku gatunkach drewna egzotycznego”- dodał Michał Mazur.

Świadomość potencjalnych błędów przy montażu pozwala na ich uniknięcie. Najczęściej spotykanym problemem jest za mała odległość pomiędzy deskami lub wręcz całkowity jej brak. Szymon Gacki z DLH wyjaśnia, iż: „w przypadku braku odstępów pomiędzy deskami, już kilkuprocentowe zwiększenie objętości drewna może spowodować tzw. wstawanie podłogi. Objawia się to wyraźnym podniesieniem krawędzi desek np. jesienią lub wiosną, gdy dni deszczowe pojawiają się szczególnie często, a w skrajnych przypadkach w wyniku zbyt silnych naprężeń, może dojść do zerwania deski z podłoża.”

Drugim z najczęstszych błędów jest stosowanie nieprawidłowych materiałów do konstrukcji tarasu. Drewno wykorzystane przy tzw. legarowaniu musi mieć zbliżoną gęstość do drewna deski tarasowej. Tańsze w tym wypadku - nie oznacza lepsze. Stosowanie przy konstrukcji mniej trwałego drewna sprawi, że tarasem będziemy mogli cieszyć się o wiele krócej. Dzieje się tak, ponieważ „naprężenia powstające w drewnie mogą doprowadzić do wyrwania wkrętów z konstrukcji lub pozrywania śrub, jeśli wykonane są one ze stali niskiej jakości.”

Warto także zauważyć, że taras z drewna jest po prostu piękny - „kolory drewna zaskakują różnorodnością barw i odcieni, od żółto-złotej Tatajuby, przez piaskowo-brązowe Cumaru i Bangkirai, złoto-brązowy Merbau, po czekoladowo-bordową Massarandubę i oliwkowo-brązowo-czarne Ipe”. Ponadto, przy pomocy drewna można urządzić taras niemal każdych rozmiarów. Przykładowo w DLH dostępne są deski różnej grubości, szerokości i długości (od 2 – 5 m).
Drewniany taras może być nie tylko doskonałym miejscem wypoczynku w domu, lecz może pełnić także funkcje rekreacyjne w hotelach i ośrodkach SPA. Dodatkowo, warto rozważyć jego montaż, gdyż korzyści płynące z naturalnych atrybutów egzotycznego drewna nie są możliwe przy zastosowaniu żadnego innego materiału.
Na podstawie: Podlogi.info
Opracowanie: www.podlogi.info
09-07-20 15:40
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.