Odświeżona nieśmiertelność

dzbanki
Opracowanie: Arne Jacobsena
Na podstawie: Stelton
Pytanie – czy można udoskonalić to, co doskonałe? Czy można zmienić coś, co stało się ikoną designu ostatnich dziesięcioleci? Słowem – czy da się odświeżyć nieśmiertelność form uznanych za genialne? Wedle doświadczeń duńskiej marki Stelton jest to nie tylko możliwe, ale i efektowne.

Na 50-lecie istnienia ta znana, między innymi, z genialnej serii stalowej zastawy stołowej AJ Cylinda Line, dzieła guru światowego designu – Arne Jacobsena – marka postanowiła zaproponować nową odsłonę tego kultowego zjawiska.

Powstała w latach 60-tych XX wieku oparta na formie walca zastawa stołowa Jacobsena stała się szokiem kulturowym. Przez dekady pojmowana była jako wykraczająca daleko poza swoją epokę. I tu Stelton stanął przed nie lada wyzwaniem, które wymagało odwagi i finezji. Trzeba było znaleźć projektanta, który z odpowiedzialnością, a zarazem swadą przyda nieśmiertelnej serii AJ Cylinda Line nowego wyrazu i szyku. Chodziło o to, by przybliżyć dzieło Jacobsena młodemu pokoleniu pasjonatów designu.
Wybór Steltona padł na znanego brytyjskiego designera-wizjonera, projektanta odzieży, wzorów tkanin, odważnych w kolorystyce i kształcie mebli – Paul’a Smith’a, żywą legendę współczesnego projektowania.

dzbanki
Opracowanie: Arne Jacobsen
Na podstawie: Stelton
Smith z wrodzoną sobie przekorą i zmienił i nie zmienił zarazem jacobsenowskiej serii AJ Cylinda Line. Pozostawił bryłę w niezmiennej postaci, modyfikując jedynie kolory bardzo charakterystycznych, niegdyś czarnych, surowych uchwytów stalowej zastawy. I tak nowa odsłona dzbanków do kawy, herbaty, wody oraz tłokowych zaparzaczy do kawy nazwana została AJ Cylinda Line AddColour. Smith stworzył trzy linie, w których pojawiają się kolory uchwytów o różnej wyrazistości barw. I tak powstały serie - Pastelowa, Jasna i Stonowana, które, choć nadal są rozpoznawalnymi na pierwszy rzut oka luksusowymi stalowymi dzbankami i zaparzaczami o niezwykle charakterystycznych dziobkach, stały się równocześnie dziełem kompletnie nowym i odmiennym od projektu Jacobsena.

dzbanki
Opracowanie: Arne Jacobsena
Na podstawie: Stelton
Paul Smith z charakterystyczną, pełną subtelności radością i wyczuciem barw zaproponował nowemu pokoleniu taką odsłonę nieśmiertelnej serii AJ Cylinda Line, która już nie jest tak surowa, jak pierwowzór.
Ciekawe, czy odnowiona wizja duetu Jacobsen & Smith trafi też do muzeów sztuki współczesnej całego świata, jak to miało miejsce z wieloma innymi projektami brytyjskiego designera?

Sklep www.smakprostoty.pl, zauroczony odświeżonym designem kultowej serii zastawy AJ Cylinda Line, śledzi z zaangażowaniem jej rosnącą popularność w radośnie-hedonistycznym wydaniu.
Na podstawie: www.SmakProstoty.pl
Opracowanie: J. Gawlikowska, K. Wawrzyczek
11-05-12 10:47
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.