Kolektory słoneczne

Ceny energii są coraz wyższe, więc niektórzy próbują oszczędności. Jedną z opcji jest instalacja kolektorów słonecznych. To spora inwestycja, ale stosunkowo szybko się zwraca. Co musisz wiedzieć o montażu baterii słonecznych?

kolektory słoneczne
Opracowanie: OiMax
Na podstawie: http://www.flickr.com/
To Unia Europejska wprowadziła trend na kolektory słoneczne, {tym bardziej|szczególnie|dlatego|, że opłaca wszystko co wiążące się z alternatywnymi źródłami energii. Interesujące, że ich produkcja ma niewiele elementów wspólnych z ekologią, ale już używanie nie wpływa negatywnie na przyrodę. Takie kolektory pochłaniają energię ze słońca. To absorber mówi o tym jak wydajny jest panel, stąd też warto wybrać selektywny.

Sprawdź też

Jak podgrzać wodę w domu?

podgrzewacze
Opracowanie: Mr. Thomas
W każdym domu musi być dostępna gorąca woda. Bez niej higiena, zmywanie talerzy i mnóstwo innych prac jest w znacznym stopniu zakłócone.


Polska a kolektory słoneczne W klimacie śródziemnomorskim taki sposób wytwarzania energii jest popularny od dawna, w Polsce ma nieco mniejsze pole manewru. W naszych domach panele słoneczne służą do podgrzewania wody – dzięki temu zmniejszają rachunki. Woda jest na tyle ciepła, więc bez problemu da się używać jej do mycia. Bateria słoneczna nagrzewa wodę tak jak piecyk elektryczny. Wielkość panelu słonecznego właśnie zależy od tego , ile wody zużywamy w miesiącu. Kolektor ma zasobnik, który absorbuje energię i przekazuje ją wodzie. Dobry zasobnik może zmagazynować wodę przez parę dni – ogrzewa więc nawet wtedy, gdy słońce nie świeci.

Instalacja paneli słonecznych Panele słoneczne z reguły stawia się na dachu, ale to nie jest warunek konieczny.Mimo to rzeczywiście te są najbardziej wydajne. Niektórzy ustawiają je na ziemi lub przymocować do ścian domu. Kolektory są zróżnicowane: do dachów skośnych i do płaskich. Instalowane są na zaczepach, które ułatwiają takie ułożenie, żeby promienie mogły dotrzeć do planują. Czy kolektory się opłacają? Instalacja baterii słonecznych jest droga bo to jednorazowa kwota kilkunastu tysięcy złotych. Wydatki w ciągu roku na ogrzewanie gazowe wynoszą najczęściej około 4-5 tys. zł rocznie. Niektórzy Polacy wydają jeszcze więcej, inni próbują oszczędzać. Zwrot z tej inwestycji to zazwyczaj sprawa 10 lat. Mimo wszystko roczne wydatki na ogrzewanie są mniejsze nawet do 1000 zł. To jednak jest kwestia indywidualną i zależna od różnych czynników, ale kolektory słoneczne to naprawdę oszczędność.
Opracowanie: Rufus
12-11-14 11:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.