Izolacja przeciwwilgociowa

O jakości inwestycji decyduje wiele czynników, między innymi rodzaj materiałów budowlanych i doświadczenie wykonawców. Trwałość obiektu to przede wszystkim fundamenty i konstrukcja. Aby mury były zdrowe przez wiele lat należy zadbać by izolacja wodochronna została prawidłowo wykonana. To bardzo istotne, ponieważ zabezpiecza obiekt przed warunkami atmosferycznymi oraz działaniem zmiennych stosunków wód gruntowych.

Izolacje wodochronne dzielą się na rodzaje, w zależności od funkcji ochronnej:
Izolacja przeciwwilgociowa - chroni przed działaniem wody, która nie wywiera ciśnienia hydrostatycznego;
Izolacja przeciwwodna – chroni przed działaniem wody, która wywiera ciśnienie hydrostatyczne;
Izolacja parochronna – chroni przegrody budowlane przed szkodliwym działaniem pary wodnej, która może przeniknąć i skondensować się wewnątrz tej przegrody;

Prawidłowo wykonana izolacja wodochronna to ciągły i szczelny układ, który oddziela budowlę od wilgoci. Podkład izolacyjny powinien być trwały, dobrany do obciążenia, układany na powierzchnię równą, suchą i nie popękaną. Ostre narożniki powierzchni trzeba zaokrąglić lub sfrezować pod kątem 45 stopni, w przeciwnym wypadku mogą uszkodzić izolację.

Prace najlepiej wykonywać w okresie bezdeszczowym, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 5 stopni C, a wszelkie czynności poprzedzające izolację są zakończone.
W zależności od tego czy dom ma mieć piwnicę, czy nie, obowiązuje inna metoda izolacji przeciwwilgociowej. Jeśli na działce budowlanej występuje wysoki poziom wód gruntowych zaleca się rezygnację z piwnicy. Jest szansa, że woda przedostanie się do wnętrza osłabiając konstrukcję budowli, spowoduje powstawanie grzybów i pleśni.

Izolacja przeciwwilgociowa w budynkach niepodpiwniczonych
izolacja przeciwwilgociowa schemat
Opracowanie: Agnieszka Bykowska
Na podstawie: www.Projektoskop.pl
Wąskoprzestrzenny wykop pod fundament powinien sięgać poniżej granicy przemarzania gruntu (pamiętajmy, że dla każdego terenu Polski granica jest inna!). W wykopie należy osadzić ławy fundamentowe, a na nich ściany fundamentowe, które będą wystawać 0,3 m ponad poziom terenu. Na tym poziomie powinna znaleźć się izolacja pozioma, która łączy się z izolacją poziomą podłogi.

Według nowej technologii izolacja pozioma na ścianie fundamentowej powinna łączyć się z izolacją pionową, która schodzi po zewnętrznej stronie przegrody w dół i łączy się z izolacją poziomą pomiędzy ławą fundamentową a ścianą fundamentową (jak na rysunku 1).

Izolacja przeciwwilgociowa w budynkach podpiwniczonych
schemat izolacji przeciwwilgociowej
Opracowanie: Agnieszka Bykowska
Na podstawie: www.Projektoskop.pl
Tak jak w przypadku fundamentów pod budynek niepodpiwniczony obowiązują dwie izolacje poziome połączone spójnie izolacją pionową.
Izolacja pozioma pomiędzy ławą fundamentową, a ścianą fundamentową powinna przechodzić w izolację poziomą posadzki piwnicznej (jak na rysunku 2).

Hydroizolacjamateriały izolacyjne i ich zastosowanie
Masy izolacyjne - Masy dyspersyjne, asfaltowe, polimerowe, asfaltowo-kauczukowe i szpachlowe. Warstwa uszczelniająca o grubości 0,2-3 mm nakładana jest pacą lub szpachlą na równej i oczyszczonej powierzchni.
Papy, maty izolacyjne, membrany i folie - Najczęściej stosowana jest papa asfaltowa, przyklejona lepikiem. Budowlańcy nie polecają papy na osnowie tekturowej. Nie jest trwała i po pewnym czasie nasiąka wodą. Poradnik majstra budowlanego* zaleca papy oznaczone symbolami: I/333 oraz I/400. Warstwy izolacyjne łączy się na zakładkę 5-10 cm.

Najłatwiejsza do wykonania jest izolacja z membrany samoprzylepnej – w przypadku niektórych membran wystarczy jedna warstwa. Należy dodać, że materiał jest bardzo elastyczny i wytrzymały.

Folie izolacyjne umieszcza się swobodnie. Nie przytwierdza się ich do całej powierzchni izolowanej. Poszczególne arkusze łączy się zgrzewając lub sklejając. To bardzo delikatne materiały izolacyjne, narażone na przypadkowe rozdarcia. Mają małą izolacyjność i przepuszczalność pary wodnej, która może zgromadzić się w materiałach konstrukcyjnych, a w efekcie osłabić budynek.

__________
* Nowy poradnik majstra budowlanego, Wydawnictwo "Arkady" Sp. z o.o., Warszawa 2003, 2008
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Agnieszka Bykowska
10-11-15 13:29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.