Dobre światło w pomieszczeniu

Pod kloszem
Opracowanie: Repoort
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/repoort/321081988/
Każdy posiada własny pomysł na urządzenie mieszkania. Jedni lubią klasyczny styl, ktoś inny preferuje skromne umeblowanie, a jeszcze ktoś inny urządza mieszkanie w stylu własnym… Mieszczanie koncentrują ogromną uwagę na wyposażeniu salonu. Salon to miejsce spotkań, rodzinnych wiecy, miejsce które ma godnie prezentować domostwo i właścicieli. W zasadzie dla własnej przyjemności urządza się kuchnię. Przygotowywanie posiłków wymaga pewnej powierzchni. Kolejne istotne pomieszczenie to łazienka. W zasadzie to kobiety uwielbiają robić z niej miejsce kultu, choć mężczyźni nie pogardzą komfortową wanną hydromasażem. Co jest istotnym elementem, każdego wystroju?

Na pewno są to różnego rodzaju meble: szafki, półki, itp. Często zaniedbuje się właściwe oświetlenie . Przykładowo lampki nocne, gwarantują komfort podczas czytania książek w sypialni. Jednak czy każda lampa jest odpowiednia?

Wiadomo, ważne są kwestie estetyczne. Na półkach sklepów można odnaleźć nie jedną abażurową lampę. Istotnym jest, aby taka lampa umożliwiała naturalne oświetlenie czytającemu. Koniecznie należy zobaczyć czy kolorystyka światła ma odpowiednie natężenie. Najlepsze jest oświetlenie zbliżone do naturalnego . Lampki biurkowe (www.galeriaoswietlenia.pl/cat/lampki-na-biurko) czy na noc należy także wyposażyć we właściwą żarówkę. Zbyt słabe światło przemęcza oczy, a za silne oślepia i niszczy wzrok. Ostatnimi czasy, popularnością cieszą się żarówki LED. Zalecamy jednak ostrożność. O ile żarówki LED w żyrandolu świecą z większej odległości i światło jest rozproszone, to odbite mocne światło z LED nie jest zdrowe dla oczu. Nowoczesne lampki pozwalają na regulację natężenia światła, dzięki czemu jest to niesłychanie wygodny rodzaj oświetlania. Oczywiście osoby bardziej majętne mogą pozwolić sobie na lampy ozdobne np. z pozłacanym kloszem z elementami witrażu. Niewątpliwie to piękny widok, ale do czytania przy poduszce z reguły się nie nada.

Sprawdź też

Oświetlenie - lampy kryształowe, kinkiety, żyrandole

Opracowanie: metoc
Nawet jeżeli wierzymy przede wszystkim w swój smak, chcemy, aby odwiedzający nas znajomi docenili wysiłek, jaki włożyliśmy w planowanie wystroju i oświetlenia salonu. Dlatego decyzje dotyczące kupna takich szczegółów wystroju salonu jak meble, dywany czy żyrandol podejmujemy zwykle bez pośpiechu i w sposób przemyślany. Co wtedy, jeśli nie bardzo wiemy, jakie lampy do salonu będą najlepsze do naszego wnętrza? W jaki sposób wybrać żyrandol, lampy podłogowe i kinkiety, które podkreślą walory pokoju i go upiększą? Czy są jakieś przystępne zasady, dzięki którym oświetlenie do salonu będzie zawsze dobre?


Zbliżone dylematy towarzyszą, jeśli chcemy wybrać lampy klasyczne (www.galeriaoswietlenia.pl/cat/lampy-klasyczne). Często zwraca się uwagę na wygląd żyrandolu. Pamiętajmy, że żyrandol (www.galeriaoswietlenia.pl/cat/zyrandole) powinien równomiernie oświetlać pokój. Dużo takich wiszących lamp, nie ma zasłoniętej żarówki, przez co skierowanie wyżej wzroku nie musi być przyjemne… Zatem warto sprawdzić czy mamy elementy, które przysłonią świecącą żarówkę. Z reguły jest to porowate szło, choć w niektórych żyrandolach, żarówka jest wkładana od góry, a pozostała część osłonięta jest szklanym kloszem.

Pamiętajmy, że odpowiednie oświetlenie to takie, które dostarcza nam komfort i zdrowie. Szczególnie należy o tym pamiętać, jeśli w mieszkaniu przebywają małe dzieci.
13-05-15 15:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.