Zdrowy klimat i wiele możliwości wykończenia wnętrz

Tynk z fakturą
Opracowanie: Knauf Sp. z o.o.
Na podstawie: Knauf Sp. z o.o.
W ostatnich latach tynki gipsowe stosowane są w budownictwie mieszkaniowym coraz chętniej. Tworzą zdrowy klimat i otwierają inwestorom wiele możliwości wykończenia wnętrz.

Dlaczego gips? Dlaczego tynki gipsowe? Ponieważ gips jest materiałem silnie higroskopijnym, co oznacza, że może pochłaniać wilgoć, magazynować ją i w razie potrzeby oddawać do otoczenia. W efekcie końcowym można uzyskać w pomieszczeniu optymalną wilgotność. Ponadto gips przejmuje temperaturę otoczenia, co nadaje wnętrzom przytulną atmosferę. Te właściwości gipsu sprawiają, że tynki gipsowe tworzą we wnętrzach przyjemny, zdrowy klimat.

Dostępne na rynku tynki ręczne i tynki maszynowe (O tynkach maszynowych dowiesz się więcej z artykułu: tynki z agregatu) gipsowe Knauf stwarzają wiele możliwości kształtowania powierzchni ścian i sufitów. Można uzyskać powierzchnię gładką, filcowaną lub strukturalną, spełniając upodobania każdego inwestora. Tynki gipsowe nadają się też na podłoże pod tapety, glazurę i warstwy malarskie. Najbardziej popularny tynk gipsowy to Knauf MP 75L. Jego zalety to wydłużonych czas obróbki oraz wysoka wydajność. Równie pięknie wygląda we wnętrzach tradycyjnych jak i nowoczesnych. Przy pomocy agregatu tynkarskiego można nakładać także BLAUBAND, cienkowarstwowy tynk gipsowy. Świetnie nadaje się zwłaszcza do tynkowania sufitów oraz innych w miarę równych, betonowych podłoży, np. elementów prefabrykowanych. Jego ogromna zaletą jest wydajność. Wystarczy bowiem nałożyć jedną warstwę o grubości zaledwie 2 mm, co w oczywisty sposób przekłada się na zużycie materiału przy tynkowaniu większych powierzchni. BLAUBAND można też nakładać ręcznie. Można również z powodzeniem potraktować go jak gładź gipsową do pokrywania i wyrównywania tynków cementowo-wapiennych.

Ręczne tynki gipsowe reprezentują ROTBAND i GOLDBAND. Pierwszy z nich wyróżnia niezwykle wysoka przyczepność, dzięki czemu chętnie stosowany jest do tynkowania sufitów. Minimalna grubość 5 mm przekłada się na wydajność i ekonomiczność tego produktu. GOLDBAND natomiast jest tynkiem ulubionym przez firmy montujące okna. Tu jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że Goldband jest tynkiem do zastosowania wewnątrz pomieszczeń i można go wykorzystywać przy osadzaniu okien, ale od strony mieszkania. Nadaje się też do wszelkich prac remontowych, polegających na uzupełnianiu ubytków i wyrównywaniu ścian wewnątrz budynków. Najczęściej pożądany efekt przy stosowaniu tynków gipsowych to równe, gładkie i białe powierzchnie. Po latach prostoty we wnętrzach pojawiają się jednak nowe, interesujące trendy. W miejsce jednobarwności wkracza kolor, w miejsce monotonnej gładkości – struktura. Położony maszynowo lub ręcznie tynk gipsowy wystarczy odznaczyć kielnią, aby uzyskać interesującą fakturę. To tylko jeden z wielu przykładów kształtowania powierzchni ścian. Niektóre tynki gipsowe można nawet barwić, jak np. Color-Finish.
Na podstawie: Knauf Sp. z o.o.
Opracowanie: Knauf Sp. z o.o.
10-04-22 11:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.