Zbliżają się Gwiazdka

Dekoracje świąteczne, bombki
Opracowanie: home&you
Na podstawie: home&you
Boże Narodzenie to święto przepełnione urokiem, rodzinnego ciepła, miłości, które przede wszystkim spędzamy w kręgu najbliższych nam osób. Jest to jedno z najdawniejszych świąt katolickich. Do kolacji wigilijnej przystępuje się po zapadnięciu półmroku, w momencie, gdy za oknem wzejdzie pierwsza gwiazdka. Dzieci bardzo lubią oczekiwać tego momentu, od czasu do czasu przybiegając do okna i wypatrując jej. Rozpoczyna się ona od łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Po odświętnej bożonarodzeniowej wieczerzy nastaje moment na upominki, które mieszczą się pod ładnie przystrojoną choinką.

choinka należy do najmłodszych ozdób Bożego Narodzenie, bowiem przybyła do Polski z Niemiec zaledwie z końcem XVIII stulecia. W początkowym okresie bombki na choinkę były skromne. Strojono ją orzechami, piernikami, słodyczami oraz świeczkami. świeczki miały symbolizować światło Chrystusa, a gwiazda, którą umieszczano i do tej pory się umieszcza na czubku choinki miała przypominać o Gwieździe Betlejemskiej. Z upływem lat zaczęły pojawiać się na niej coraz to bardziej rozmaite dekoracje. Należy pamiętać, że są one niezmiernie istotne, ponieważ między innymi dzięki nim czuje się klimat tego okresu.

ozdoba choinkowa
Opracowanie: Jinx!
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niejeden pomysł na ozdoby choinkowe możemy odszukać w Internecie. Mogą to być przykładowo naturalne ozdoby takie jak suszone plasterki jabłek czy pomarańczy lub cytryny, ozdoby z makaronu lub papieru. Nic jednak nie pobije choinki, na której wiszą ozdoby wykonane osobiście przez nasze dzieci. Jednakowo rodzicom jak i dzieciom takie wspólne robienie ozdób sprawia mnóstwo uciechy i bardzo przybliża do siebie. Wtenczas już bardzo silnie jest wyczuwany ten cudowny, rodzinny, świąteczny klimat.

Sprawdź też

Ręcznie robione ozdoby wielkanocne. Jak uczynić nasze święta wyjątkowymi?

Na świątecznym stole
Opracowanie: home&you
Na podstawie: home&you
Każdy pragnie aby świąteczny czas był wyjątkowy. Dbamy o porządek, atmosferę oraz potrawy. Pamiętajmy też, że pięknu całemu wydarzeniu dodają ozdoby świąteczne. Mimo lawiny naszych zajęć nie ma gospodyni, która nie pragnie aby to jej święta i jej dom był wyjątkowy. Pomijając, że Święta Wielkanocne nie łączą się z takim przepychem jak Święta Bożego Narodzenia także mamy bardzo dużo możliwości zadbania o wyjątkowy nastrój.


Ręcznie robione ozdoby choinkowe to przykładowo długie, kolorowe łańcuchy sporządzone z papieru lub bibuły, szyszki, które razem zostały znalezione a później pomalowane wieloma barwami czy też pierniczki o rozlicznych kształtach. Koncepcji jest sporo, ale najważniejsze, by były one wykonywane wspólnie przy melodii kolęd i w wesołej, rodzinnej atmosferze.
Opracowanie: Agata Kowalczyk
12-11-28 10:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.