Jak wybrać sprawdzonego inwestora?

dom wielorodzinny
Opracowanie: INTEGER S.A.
Na podstawie: INTEGER S.A.
Mieszkanie jest inwestycją na lata i z pewnością nie chcielibyśmy, żeby jego kupno stało się powodem do stresu i utraty pieniędzy. Dlatego tak ważne jest, by kupując mieszkanie wybrać sprawdzonego inwestora. Jak to zrobić?

Sprawdź dewelopera i hipotekę
Zanim wybierzesz firmę, która buduje interesujące nas mieszkanie, sprawdź inwestycje, które do tej pory przeprowadziła. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie hipoteki lokalizacji, na której ma powstać budynek. Niestety rzadko sprawdzamy odpisy nieruchomości gruntowej z Ksiąg Wieczystych, a jest to bardzo ważny krok, ponieważ ziemia musi należeć do dewelopera, z którym zamierzamy podpisać umowę, ewentualnie może być w jego użytkowaniu wieczystym. Pod żadnym pozorem nie należy zgodzić się na inwestycję w lokalizacji, która ma obciążoną hipotekę.

Zgoogluj i podpisz umowę przedwstępną
Dobrze jest też „wybadać” teren i sprawdzić, co piszą o firmie w Internecie. Nie należy jednak popadać w przesadę, ponieważ jak wiadomo zawsze natrafimy na krytyczne opinie. Jeśli jednak to one dominują i znajdziemy je na wielu stronach internetowych, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Jeśli mimo to dojdziemy do wniosku, że firma budzi nasze zaufanie, możemy przejść do podpisania umowy przedwstępnej, która jest dodatkowym zabezpieczeniem zarówno dla nas jak i dla wykonawcy. Umowa powinna zostać podpisana w formie aktu notarialnego. Prawo nie nakłada takiego obowiązku, jednak gdy inwestujemy sporą sumę, warto zadbać o szczegóły.

Gdy coś się zmienia
Konsultowanie każdej umowy, nie tylko przedwstępnej, ze sprawdzonym notariuszem świadczy o roztropności kupującego. W przypadku pojawienia się tzw. klauzul abuzywnych, czyli takich, które mogą naruszać interesy klienta, konsultacja z wykwalifikowanym prawnikiem jest konieczna. Czasami zdarza się także, że wykonawca chce odstąpić od wcześniejszych warunków umowy. Jeżeli zdecyduje się na taki krok, musi podać jego poważną przyczynę albo zapłacić karę umowną – czyli ok. 20 proc. ceny lokalu. A kiedy mieszkanie jest już gotowe do oddania, wystarczy, że odbierzesz klucze. Należy jednak sprawdzić każdy szczegół i nie pozwolić sobie na „niedoróbki”.

Ważna lokalizacja
Ważne jest nie tylko mieszkanie, ale także jego otoczenie, czyli garaże, parki, place zabaw, chodniki- podkreśla Paweł Melka z Integeru, firmy konserwatorsko - budowlanej, która właśnie rozpoczyna nową, prestiżową inwestycję we Wrocławiu, czyli budowę Apartamentów Biskupin. – Będą miały charakter miejskiej willi. W kameralnym, jednoklatkowym budynku zaplanowano dziewięć apartamentów o powierzchni od 59 m2 do 103 m2. Oczywiście istnieje możliwość łączenia powierzchni – dodaje Melka. Dla każdego z właścicieli przewidziano także miejsce parkingowe w podziemnym garażu, a wszystko po to, by mieszkanie w tej najbardziej ekskluzywnej dzielnicy Wrocławia było prawdziwą przyjemnością. To pierwsza od wielu lat taka inwestycja w tej części miasta, więc mimo, że zakończy się dopiero w trzecim kwartale 2012 roku, chętnych do zakupu apartamentowców nie brakuje już teraz.
Na podstawie: Intro Media
Opracowanie: Agnieszka Pająk
11-01-26 14:52
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.