Inżynieria i budownictwo

Budowa Stadionu Legii w Warszawie
Opracowanie: XELLA Polska Sp. z o.o.
Na podstawie: XELLA Polska Sp. z o.o.
Ostatnie lata pokazują, że wraz z rozwojem naszej gospodarki, branżą, która najbardziej wyewoluowała jest budownictwo. Nic więc dziwnego, że z roku na rok kierunek inżynieria i budownictwo cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Większość studentów już na czwartym - piątym roku pracuje w zawodzie. Kontynuują to również po studiach, zdobywają uprawnienia budowlane, co przekłada się na podwyższenie standardu ich życia.

Inżynieria budowlana jest jednym z najbardziej rozwijających się kierunków na uczelniach technicznych. Program opracowany jest, tak aby najpierw zdobyć podstawową wiedzę o materiałach i wyrobach budowlanych, następnie poznać ogólne metody kształtowania i obliczania najprostszych konstrukcji jakimi są domki jednorodzinne, a na koniec wybrać specjalizacje, która wprowadzi nas w tajniki przyszłego zawodu. Należy określić, który dział budownictwa jest dla nas najciekawszy i najbardziej nas interesuje. Znacznie ułatwi nam to wybór specjalizacji, a tym samym zajęcia na resztę życia. Na większości uczelni technicznych do wyboru będziemy mieć następujące specjalizacje:
- konstrukcje budowlane – po jej skończeniu będziemy mogli zająć się szeroko pojętą kubaturówką, ale także projektowaniem i budową dużych obiektów typu hale czy centra handlowe;
- budownictwo podziemne – naszym głównym zajęciem będzie fundamentowanie, ale także budowa tuneli, przejść podziemnych itd.
- budownictwo hydrotechniczne – budowa obiektów na stałe związanych z wodą – tamy, zapory, zbiorniki wodne itp.
- budowa dróg i lotnisk – absolwenci będą przygotowani do rozbudowywania sieci autostrad i nie tylko (drogowcy na chwilę obecną mają najmniejszy problem ze znalezieniem pracy);
- inżynieria mostowa – po tej specjalizacji będziemy w stanie nie tylko zaprojektować, ale także wykonać przekroczenie każdej przeszkody – od małego strumyczka po wielką dolinę (ostatnimi czasy bardzo szybko rozwijająca się dziedzina w naszym kraju);
- infrastruktura transportu szynowego – na chwilę obecną nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem, być może ma na to wpływ stan kolei w Polsce.
Jeszcze zanim ukończymy studia warto zgłosić się do najbliższego oddziału Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w celu wyrobienia sobie książki praktyk. Będzie nam ona potrzebna jeśli chcemy uzyskać uprawnienia budowlane, które pozwolą nam piastować samodzielne (ale przede wszystkim odpowiedzialne) stanowisko. Aby uzyskać uprawnienia do projektowania konstrukcji budowlanych bez ograniczeń musimy przepracować pełne dwa lata w biurze projektowym i dodatkowo rok na budowie – piastując oczywiście w obu tych miejscach stanowisko techniczne. Po przedstawieniu udokumentowanej praktyki możemy przystąpić do egzaminu. Aby uzyskać uprawnienia wykonawcze bez ograniczeń musimy przepracować na budowie (pełniąc funkcję techniczną) 2 lata, a następnie zdać egzamin. Pamiętajmy, że uprawnienia możemy uzyskać tylko i wyłącznie w dziedzinie zgodnej z ukończoną przez nas specjalizacją.

budowa
Opracowanie: Times Square Public Relations
Na podstawie: Times Square Public Relations
Studia na budownictwie na pewno są ciekawym doświadczeniem, jednak nie ulegajmy złudzeniu, że ciekawe znaczy proste. Musimy nastawić się na systematyczną, samodzielną i ciężką pracę pod presją czasu, zróżnicowane przedmioty i wykładowców stawiających poprzeczkę bardzo wysoko – czemu nie sposób się dziwić, gdyż nasz błąd czy niedopatrzenie może kosztować zdrowie (a czasem i życie) wielu ludzi.
Inżynieria budownictwa to także dużo wycieczek kierunkowych, zarówno na małe budowy w okolicy, jak i wielkie inwestycje na świecie. Często są to wycieczki tematyczne do krajów ościennych, np. śladami największym mostów, hal czy innych obiektów – wszystko zależy od wybranej przez nas specjalizacji i oczywiście uczelni.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Paulina Gulcz
10-03-08 14:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.