Zabudowa wnęk

Szafy wnękowe
Opracowanie: closet factory
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/closetfactory/3546244335/
Aranżując niewielkie mieszkanie wykorzystujemy każdy centymetr jego powierzchni. Warto więc pomyśleć o zrezygnowaniu z niepotrzebnych regałów i półek na rzecz coraz popularniejszych szaf wnękowych. Umożliwiają nam one nie tylko efektywne wykorzystanie w przestrzeni ale także sprawią, że nasze mieszkanie stanie się atrakcyjniejsze i optycznie większe.

Do zabudowy wnęk możemy wykorzystać dość niewygodne fragmenty naszego mieszkania, takie jak np. miejsce pod skosami na poddaszu lub pod schodami. Wszystkie szafy wnękowe są wykonywane według indywidualnego projektu i mogą mieć dowolne wymiary. Podczas projektowania zazwyczaj możemy dowolnie modyfikować ich wygląd.
Podstawowe wyposażenie takiej zabudowy wnęk to zazwyczaj półki, szuflady, drążki wieszakowe, kosze druciane. Dodatkowo możemy zadbać o oświetlenie halogenowe, stopery w szynach czy szczotki uszczelniające i odbojowe. Wnętrze szafy można także wzbogacić o poręczne wysuwane i obrotowe kosze lub wymodelowane wieszaki.

Wnęki w ścianie najlepiej zabudować półkami i zasłonić drzwiami, które w zależności od naszych potrzeb i możliwości przemysłowych, mogą być przesuwne, składane, uchylne, składano-przesuwne lub przesuwno-podwieszane. Bardzo często pod zabudowę wnęk wykorzystywane są modułowe systemy meblowe. W skład takiego systemu wchodzą elementy o różnych wymiarach, które bez problemu można ze sobą zestawiać.

Drzwi przesuwne do zabudowy zazwyczaj są wykonywane z aluminium lub ze stali.
System aluminiowy zazwyczaj wykorzystywany jest do wykonania drzwi przesuwnych np. między pomieszczeniami. Taki system umożliwia wykonanie drzwi skośnych, które bardzo często są potrzebne przy zabudowie poddasza. System aluminiowy może być stosowany zarówno w wysokich pomieszczeniach.
System stalowy jest wysokiej jakości a jednocześnie tańszy od systemu aluminiowego. Doskonale sprawdzają się w sypialni, przedpokoju, korytarzu, garderbie, kuchni czy łazience.

Każdy system składa się z ważnych elementów takich jak:
- prowadnic i ram - mogą być wykonane z aluminium lub ze stali. Montowane są do podłogi i sufitu. Te drugie dodatkowo mogą być malowane, anodowane, foliowane, lakierowane lub też obklejone okleiną drewnopochodną. W zależności od producenta prowadnice i ramy mogą występować w różnych kolorach.
- mechanizm jezdny - składa się z łożysk tocznych montowanych w dolnych mechanizmach jezdnych, rolki, a w górnych szczotki. Wózki dolne mają zabezpieczenia przed wypadnięciem z szyny.

Drzwi takiego systemu powinny być dostosowane do wypełnień ram, które najczęściej są wykonane z płyty laminowanej lub wiórowej, z różnokolorowych szyb, lustra, płyty drewnopochodnej lub żaluzji. Coraz częściej stosowane są szyby drukowane, które bardzo dobrze zastępują szkło piaskowane, które jest dość drogie i trudne w utrzymaniu. Istnieje także możliwość nakładania na płyty wiórowe mat ratanowych, tapet, tkanin ozdobnych lub korka.

Systemy zabudowy dają nam duże możliwości aranżacji często trudnostępnych wnęk . Właściwe i umiejętne takich miejsc sprawi, że staną się miejscem nie tylko przeznaczonym do przechowywania garderoby. Dzięki odpowiedniemu doborowi wieszaków, koszyków i haczyków, może to być doskonałe miejsce na często trudne do schowania rzeczy gospodarstwa domowego.
Na podstawie: www.projektoskop.pl
Opracowanie: Anna Dębiec
10-02-28 17:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.