Skuteczny system alarmowy

dom jednorodzinny
Opracowanie: OknoPlus
Na podstawie: OknoPlus
Dom wyposażony w sprawny system alarmowy to w dzisiejszych czasach konieczność. Niestety bardzo często zaniedbujemy tę kwestię i dopiero wizyta włamywacza w naszym domu lub też w domu naszych sąsiadów czy przyjaciół uzmysławia nam to niedopatrzenie. Aby rodzime przysłowie mówiące, że „mądry Polak po szkodzie” nie było prorocze, warto skorzystać z kilku rad na temat systemów alarmowych.

Kiedy wyjeżdżamy na wczasy, wychodzimy rano do pracy czy wieczorem do kina wierzymy, że po powrocie zastaniemy dom w takim stanie, w jakim go zostawiliśmy. Tymczasem włamywacze tylko czekają na okazję do niezapowiedzianej wizyty i z chęcią wykorzystują moment, gdy żadnego z domowników nie ma w mieszkaniu. Co więcej – złodzieje są specjalistami w swojej dziedzinie, zatem doskonale znają najpowszechniej stosowane na rynku rozwiązania antywłamaniowe. Aby w jak najlepszy sposób zadbać o bezpieczeństwo naszego domu i majątku, a tym samym móc ze spokojnym sumieniem zostawić dom bez opieki, warto zainwestować w funkcjonalny, szyty na miarę naszych potrzeb system alarmowy. Taki, który będzie dla złodzieja zaskoczeniem. O tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając system alarmowy mówi Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus.

Standardowy system
okno
Opracowanie: OknoPlus
Na podstawie: OknoPlus
W skład systemu antywłamaniowego wchodzi zazwyczaj kilka podstawowych elementów – centrala stanowiąca „serce” całego systemu, klawiatura alarmowa, poprzez którą użytkownik komunikuje się z centralą, a także sygnalizatory oraz różnego typu detektory i czujki np. reagujące na ruch czy otwarcie okna lub drzwi. O ile dwa pierwsze elementy są wyposażeniem standardowym, o tyle czujniki możemy dobrać do naszych indywidualnych potrzeb, stąd też warto na nich szczególnie skupić swoją uwagę. Jak podkreśla Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus: „Niezwykle istotne jest, aby wybrane przez nas czujniki ostrzegawcze były kompatybilne z całym systemem alarmowym. Niestety nie zawsze tak jest, czego skutkiem jest brak właściwej ochrony naszego domu. Dostępne w ofercie firmy OknoPlus kontaktrony, czyli czujniki otwarcia okna antywłamaniowego czy drzwi można podłączyć do każdego systemu, z tego też względu takiego rodzaju zabezpieczenie sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Niepożądane otwarcie okna powoduje przerwanie obwodu elektromagnetycznego, a to z kolei skutkuje uruchomieniem alarmu”.

Okna i drzwi – punkty newralgiczne
Jak dowodzą badania, większość włamań następuje przez sforsowanie drzwi lub wyważenie okna, dlatego też istotne jest, aby szczególnie zadbać o te konstrukcje. Specjalistyczne okucia, klamki czy szyby okienne o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa z pewnością pomogą nam zniechęcić włamywacza do wejścia przez drzwi i okna, jednak nie do przecenienia jest tutaj montaż odpowiednich elementów systemu alarmowego. „Najpowszechniej stosowaną metodą zabezpieczenia przestrzeni w pobliżu okien i drzwi jest zamontowanie czujników ruchu. Bez wątpienia mają one wiele zalet, jednak ich główną wadą jest fakt, że uruchamiają się one dopiero wówczas, gdy złodziej zdoła już wejść do wnętrza naszego domu. Aby wyeliminować tę niedogodność warto zainwestować w kontaktrony, czyli w czujniki otwarcia. Firma OknoPlus poleca kontaktrony jako element systemu alarmowego z tego względu, że informują one o każdej próbie wyważenia czy otwarcia okna przez włamywacza, a zatem jeszcze przed jego dostaniem się do domu. Uruchomienie już na tym etapie sytemu alarmowego z pewnością wystraszy złodzieja”, wyjaśnia ekspert firmy OknoPlus. „Warto tutaj dodać, że dobrym rozwiązaniem jest montaż kontaktronów już na etapie produkcji, dzięki czemu estetyka okna nie zostaje zaburzona, zaś złodziej nie jest w stanie dostrzec, że w danym oknie zamontowany jest kontaktron”, kończy Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Przyjazny system alarmowy
Istnieje jeszcze jedna kwestia, której nie można pominąć przy wyborze czujników do naszego systemu antywłamaniowego – wygoda i komfort wszystkich domowników, w tym również zwierząt. Alarm ma być przecież dla nas pomocą, a nie stanowić uciążliwy problem, z tego też względu musimy wyeliminować wszystkie niedogodności związane z jego instalacją. Tego typu sprawą jest na pewno przypadkowe włączenie systemu alarmowego np. przez pozostawionego w domu psa czy kota. „Nierzadko spotykamy się z sytuacją, gdy czujnik ruchu myli niesfornego pupila z potencjalnym złodziejem i aktywuje alarm, dlatego też posiadacze zwierząt często rezygnują z włączania instalacji alarmowej. Tymczasem nie muszą tego robić, gdyż systemy oparte na kontaktronach są przyjazne dla czworonożnych domowników – nie ma możliwości, aby pies czy kot włączył alarm, gdyż uruchamia się on w momencie otwarcia lub wyważania okna bądź drzwi” – tłumaczy Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.
Wybór najlepszego dla nas systemu alarmowego nie jest sprawą prostą. W końcu od niego zależy bezpieczeństwo naszych najbliższych, a także stan naszego majątku. Eksperci radzą, by w szczególny sposób zadbać o okna i drzwi, gdyż to przez nie zazwyczaj włamywacze dostają się do domu. Kontaktrony to doskonały sposób na zabezpieczenie tych właśnie miejsc, a tym samym – gwarancja najlepszej ochrony antywłamaniowej.
Na podstawie: Gut PR
Opracowanie: Hanna Gehrke-Gut
10-05-18 11:55
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.