Opracowanie: Cersanit
Na podstawie: Lazienkaplus.pl
Podpowiadamy jak urządzić w pełni funkcjonalną łazienkę dla osób niepełnosprawnych, mając do dyspozycji zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni.
Minimalne wymiary łazienki z kompleksowym wyposażeniem dla osoby niepełnosprawnej to 2,2x2,0 m. Taki metraż umożliwia osobie poruszającej się na wózku wykonanie obrotu bez konieczności opuszczania pomieszczenia. Zakładamy, że na wyposażenie łazienki składają się kabina prysznicowa, miska ustępowa, zlew oraz uchwyty ścienne i umywalkowe.
Wanna czy prysznic
Opracowanie: KOŁO
Na podstawie: Lazienkaplus.pl
W przypadku ograniczonej przestrzeni wybór
kabiny prysznicowej wydaje się być oczywisty. Kabina zajmuje dużo mniej miejsca niż wanna, a dla osoby niepełnosprawnej będzie również bardziej komfortowa w użytkowaniu.
-
Najlepiej, aby brodzik kabiny był zainstalowany na równi z podłogą i miał wymiary 100x100 cm z 1-2 proc. spadkiem w kierunku kratki ściekowej. Warto także poszukać brodzika z ryflowaną lub antypoślizgową powierzchnią - mówi Katarzyna Rogowa ze sklepu internetowego Lazienkaplus.pl.
W kabinie powinno być zamontowane uchylne siedzisko prysznicowe, najlepiej z oparciem. Montujemy je na wysokości siedziska wózka, 50 cm od poziomu posadzki i 45 cm od ściany bocznej.
Umywalka i miska ustępowa
Umywalka przystosowana dla potrzeb osoby niepełnosprawnej powinna znajdować się ok. 70 cm od posadzki, a przed umywalką należy zapewnić wolną przestrzeń manewrową o wymiarach 90x120 cm.
-
W przypadku łazienek dla osób niepełnosprawnych polecam szczególnie umywalki podwieszane, bez postumentów i szafek. Dzięki temu zapewnimy osobom na wózkach komfort przy korzystaniu z umywalki. – radzi Katarzyna Rogowa z portalu Lazienkaplus.pl.
Optymalne wymiary przestrzeni przeznaczonej na miskę ustępową to 100x90 cm. Gdy miska będzie oddalona od obu ścian, można zamocować po obu jej stronach
poręcze uchylne. Poręcze powinny znajdować się na wysokości dogodnej dla użytkowników wózka, czyli 75-85 cm.
Uchwyty ścienne i umywalkowe
Opracowanie: Cersanit
Na podstawie: Lazienkaplus.pl
W przypadku osób poruszających się przy pomocy chodzików lub na wózkach najważniejsze będą poręcze umożliwiające korzystanie ze zlewu, ustępu oraz kabiny prysznicowej. -
Dobrym rozwiązaniem są poręcze uchylne i poręcze łamane. Poręcze uchylne można rozkładać w razie potrzeby, natomiast poręcze łamane pozwalają na wykorzystywanie różnych części ręki, takich jak dłoń, łokieć, ramię czy nadgarstek – dodaje ekspert Lazienkaplus.pl.
Osoby, które mają problemy z mocnym chwytem powinny korzystać z poręczy falistych.
Dofinansowanie na dostosowanie łazienki
Ustawa z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych określa, że osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON prac, które zmierzają do likwidacji barier architektonicznych w swoim otoczeniu, włączając pomieszczenia sanitarne. Takie dofinansowanie wynosi do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia i nie może przekraczać piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia.
***
O firmie:
Lazienkaplus.pl to największy sklep z wyposażeniem łazienek w Polsce (wg raportów: Internet Standard e-commerce 2009, Internet standard e-commerce 2010). W jego ofercie znajduje się szeroka gama artykułów m.in. ceramika sanitarna, baterie, wanny, brodziki, kabiny, panele i zestawy prysznicowe, stelaże podtynkowe, zlewy, meble i akcesoria łazienkowe oraz technika grzewcza. Produkty pochodzą od renomowanych producentów, takich jak: Koło, Oras, Grohe, Hansgrohe, Ravak, Deante, Huppe, Kludi, Poolspa, Geberit, Roca, Villeroy&Boch, Duravit, Viessmann i wielu innych.